24. marca 2006

Švajčiar Lambiel obhájil titul

Majstrom sveta v krasokorčuľovaní v kategórii mužov sa v kanadskom Calgary stal Stéphane Lambiel. Dvadsaťročný Švajčiar predviedol v Pengrowth Saddledome najlepšiu voľnú jazdu a so súčtom 274,22 bodu ...

CALGARY 24. marca (WN/SITA) - Majstrom sveta v krasokorčuľovaní v kategórii mužov sa v kanadskom Calgary stal Stéphane Lambiel. Dvadsaťročný Švajčiar predviedol v Pengrowth Saddledome najlepšiu voľnú jazdu a so súčtom 274,22 bodu úspešne obhájil titul z minuloročného šampionátu v Moskve. Druhý skončil s odstupom 3,39 bodu Francúz Brian Joubert a bronz si vybojoval Američan Evan Lysacek, ktorému patrilo po krátkom programe až 7. miesto. Medaila nezostala na mladého Japonca Nobunariho Odu. Juniorský majster sveta spred roka skončil štvrtý. Slovenské krasokorčuľovanie vo voľných jazdách zastúpenie nemalo, keďže Igor Macypura sa do nich z krátkeho programu neprebojoval.

Víťazný Lambiel sa postaral o pravé vyvrcholenie štvrtkovej súťaže sólistov. Z finálovej skupiny sa predstavil ako posledný šiesty a po solídnom vystúpení Francúza Jouberta vedel, že na titul musí vydať zo seba maximum. Napokon sa mu to za hudobného sprievodu Vivaldiho Štyroch ročných období aj podarilo, keď okrem plejády trojitých skokov predviedol bezchybne aj dva štvorité tulupy. Jediné drobné zaváhanie prišlo pri trojitom rittbergeri, keď doskočil na obe nohy. K solídnej technickej úrovni svojej jazdy tradične pridal aj pôsobivé piruety. "Bola to veľmi náročná súťaž, preto som hrdý, že som dokázal obhájiť zlato. Keď som sa stal vlani majstrom sveta po prvý raz, bolo to milé prekvapenie. Teraz som bol v nevďačnej úlohe obhajcu a každý ma chcel zdolať," komentoval Lambiel. Študent medicíny z Lausanne sa vlani v Moskve postaral o prerušenie šnúry ruských víťazstiev v kategórii mužov, ktorá sa datovala od roku 1998 a pre "helvétsky kríž" získal mužské zlato z MS po dlhých 58 rokoch. Perfektne vtedy využil neprítomnosť chorého domáceho fenoména Jevgenija Pľuščenka. Olympijský víťaz z Turína neprišiel ani do Calgary. Tentoraz je však dôvodom jeho únava resp. príprava na profesionálnu dráhu. Súčasné zlato z Kanady si Lambiel váži z ešte jedného dôvodu. S boľavým kolenom totiž zvažoval, že na šampionát do hlavného mesta provincie Alberta vôbec nepocestuje. "Som rád, že som sa napokon rozhodol štartovať na majstrovstvách. Koleno si však teraz vyžaduje dlhší oddych," dodal už dvojnásobný majster sveta.
Stéphane Lambiel je známy aj na Slovensku. V roku 2002 vyhral v Bratislave Memoriál Ondreja Nepelu, rok predtým absolvoval v slovenskej metropole veľkú premiéru na majstrovstvách Európy a skončil deviaty. "Bol vtedy ako Gulliver medzi obrami," vrátil sa štyri roky dozadu denník NZZ. Reprezentant krasokorčuliarskeho klubu zo Ženevy, ktorý mimo sezóny trénuje aj v nemeckom Oberstdorfe, sa už dlhší čas pripravuje pod vedením trénera Petra Grüttera. Aktuálne zavŕšil najlepšiu sezónu v kariére, keď k obhájenému titulu svetového šampióna pridal aj striebro so ZOH v Turíne a druhý bol aj na majstrovstvách Európy. V oboch prípadoch za skvelým Pľuščenkom.
Vo štvrtok bola v Calgary na programe aj druhá časť súťaže tanečníkov. V originálnom tanci sa najlepšie zvŕtali
Bulhari Albena Denkovová s Maximom Staviským, ktorí majú pred piatkovým vyvrcholením celej súťaže šancu získať svoj premiérový titul majstrov sveta. Tanečníci, ktorí sa pripravujú v americkom Newarku, boli najlepší aj predtým v povinnom tanci a so ziskom 99,40 bodu sú zaslúžene na čele. Druhá priečka patrí domácej dvojici Marie-France Dubreuilová, Patrice Lauzon (98,12 b). Na bronzovú pozíciu sa zo štvrtého miesta posunuli druhým najlepšie ohodnoteným originálnym tancom Francúzi Isabelle Delobelová, Olivier Schoenfelder (97,32 b). Pôvodne najväčší ašpiranti na najcennejší kov Tanith Belbinová a Benjamin Agosto z USA klesli až na 4. priečku, strieborní medailisti zo ZOH v Turíne i vlaňajších MS v Moskve zaostávajú za vedúcimi Bulharmi o 2,16 bodu. Šancu na titul po odchode šampiónov z posledných rokov Tatiany Navkovej s Romanom Kostomarovom má ešte viacero párov. "V porovnaní s olympijskou súťažou, ktorá nám veľmi nevyšla, sme nič zásadné na svojom vystúpení nemenili. Emocionálne sme sa však chceli dostať na vyšší stupeň a to sa nám aj podarilo," povedal po originálnom tanci M. Staviskij.