24hod.sk    Šport    ZOH v Kanade 2010

20. februára 2010

Švajčiari zdolali Nórov až po predĺžení

Hokejisti Švajčiarska zvíťazili v zápase o 3. miesto v A-skupine mužského olympijského turnaja vo Vancouveri nad ...

Strelec úvodného gólu zápasu Julien Sprunger

VANCOUVER 20. februára (WEBNOVINY) - Hokejisti Švajčiarska zvíťazili v zápase o 3. miesto v A-skupine mužského olympijského turnaja vo Vancouveri nad Nórmi 5:4 po predĺžení. Napínavý duel napokon v prospech favorita rozhodol v 3. min predĺženia Romano Lemm, ktorý prekonal gólmana Pala Grotnesa po prihrávke Sandyho Jeannina. Hrdinom zápasu z pohľadu Nórov sa stal útočník Tore Vikingstad, autor hetriku. V zápase účinkovali aj slovenskí rozhodcovia Peter Ország a Milan Novák.

Reprezentácia Švajčiarska po prekvapujúcom zisku bodu s Kanadou tentoraz jeden stratila a v základnej A-skupine napokon nazbierala spolu tri body. Nóri po dvoch prehrách v riadnom hracom čase a jednom nezdare po predĺžení získali jeden bod. O víťazovi skupiny sa rozhodne v nedeľňajšom šlágri medzi domácou Kanadou a USA. Duel sa uskutoční o 16.40 h miestneho času (už pondelok 1.40 h SEČ).

Výsledok - A-skupina:
Nórsko - Švajčiarsko 4:5 po predĺžení (1:1, 2:2, 1:1 - 0:1)
Góly: 13. Vikingstad (Thoresen, T. Jakobsen), 26. Hansen (Thoresen), 39. Vikingstad (Zuccarello Aasen, Olimb), 53. Vikingstad (Thoresen) - 2. Sprunger (Domenichelli, Sannitz), 30. Wick (Seger, Plüss), 36. Sannitz (Seger), 50. Blindenbacher (Wick, Streit), 63. Lemm (Jeannin).
Vylúčení: 2:5 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, strely na bránku: 23:38, rozhodovali: Devorski (Kan.), Ország (SR) - M. Novák (SR), Winnekens (Nem.), 16 952 divákov

Nórsko: Grotnes - T. Jakobsen, Trygg, Holos, Tollefsen, Bonsaksen, Lund, Kaunismäki - Vikingstad, Thoresen, Zuccarello Aasen - J. Andersen, Roymark, Hansen - Bastiansen, Olimb, Holtet - K. Forsberg, Laumann Ylven, Spets
Švajčiarsko: Hiller - Streit, Y. Weber, Diaz, Furrer, Blindenbacher, Sbisa, von Gunten, Seger - Wick, Jeannin, Lemm - Ambühl, Déruns, Monnet - Paterlini, Plüss, Rüthemann - Domenichelli, Sannitz, Sprunger

Už po 58 sekundách hry nariadili rozhodcovia pre nepovolené postavenie hráčov v bránkovisku trestné strieľanie, ale Domenichelli ho nepremenil. Švajčiari však chceli zaznamenať úspešný vstup do stretnutia a po piatich sekundách od ďalšieho otvorenia hry ich aktivita slávila zásluhou strely Sprungera úspech. Rozbehnutých zverencov Ralpha Kruegera však zastavila nedisciplinovanosť a Nóri sa vrátili do zápasu. V 13. min si vypracovali šancu a Jakobsenovo nahodenie umiestnil do bránky Vikingstad.

Oba tímy si potom vypracovali viaceré príležitosti, v 26. min poslal severský tím do vedenia strelou od modrej pri presilovke Hansen. Švajčiari veľmi rýchlo odpovedali Wickom a v 36. min išli po dorážke Sannitza aj do vedenia. Húževnatí Nóri cítili, že proti favoritovi majú šancu uspieť. V 39. min strelou z prvej sa spomedzi kruhov presadil opäť Vikingstad.

V tretej tretine nechcel ani jeden z tímov urobiť chybu. Nóri boli pri jednom zo striedaní netrpezliví a na ľade sa objavili šiesti. Ponúknutú početnú výhodu Švajčiari Blindenbacherom využili, ale opäť sa dlho z vedenia netešili, keďže o necelé tri minúty výborne hrajúci Thoresen poslal skvelú prihrávku pred bránku a Vikingstad skompletizoval svoj hetrik. V závere sa ani jednému mužstvu nepodarilo strhnúť vedenie na svoju stranu a muselo sa predlžovať. V nadstavenom čase napokon o víťazstve Švajčiarov rozhodol Lemm.