Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

05. októbra 2005

Švajčiarom hrozí tsunami



Švajčarsko je alpská krajina, ale aj jej obyvateľom hrozí tsunami. Až efekt ničivej morskej vlny môže vzniknúť, keď sa topiace ľadovce zošmyknú do vysokohorských jazier.



Zdieľať
Masa vody z nich následne zaleje všetko, čo jej bude stáť v ceste. Kedy sa to stane? Na túto otázku nie je odpoveď. Možno už zajtra!          

Ani typická vnútrozemská a hornatá krajina, akou je Švajčiarsko, nie je bezpečná pred hrozivou prívalovou vlnou tsunami. Nebezpečenstvo prichádza práve z ľadovcov, ktoré sa v dôsledku klimatických zmien čoraz rýchlejšie roztápajú, sú na podloží nestabilné a ľadové masy vo vysokohorských jazerách môžu následne vyvolať prívalovú vlnu. Preto vedci zo Švajčiarskej technickej univerzity v Zürichu (ETH) sledujú denne ľadovce aj statickými webovými kamerami. Jedna z nich je inštalovaná  pri ľadovci Trift v bernskom kantóne medzi priesmykmi Susten a Grimsel. Ľadovec zasahuje svojím rýchlo sa topiacim jazykom do tyrkysového jazera v kotline, nad ktorým inštalovali najdlhší a najvyššie položený visutý most v Európe, čo láka mnoho turistov.
Trift je však aj narýchlejšie sa topiaci ľadovec vo Švajčiarsku. Od roku 2000 stratil na dĺžke takmer 700 metrov. Ako povedal expert na ľadovce Martin Funk, v ľadovcovom jazere, ktoré je najväčšie vo Švajčiarsku, je štyri až šesť miliónov kubických metrov vody. Tým vzniká začarovaný kruh, ktorý môže destabilizovať celý ľadovec. Podľa katastrofického scenára voda môže preliať celý jeho jazyk. Ľadové masy potom začnú praskať, padať do jazera a môžu vyvolať tsunami. Ako napísal Spiegel Online, masy vody strhnú so sebou blato a pohnú sa prekrásnym údolím Gadmertal až po údolnú osadu Innertkirchen.
Napriek inštalovaniu webovej kamery však nie sú odborníci  schopní predvídať osud topiaceho sa ľadovca. Andreas Bauder z ETH v tejto súvislosti pripomína osudnú udalosť spred 40 rokov, keď sa neďaleko známeho lyžiarskeho strediska Saas Fee odtrhol jazyk ľadovca Allalin a v údolí zdemoloval objekty práve budovanej priehrady. Pri tejto najväčšej alpskej katastrofe zahynulo 88 stavebných robotníkov.
Odborníci preto navrhujú, aby sa jazero pod ľadovcom Trift sanovalo technickými prostriedkami. Najdrahším variantom by bolo vyvŕtať do dna tunel, aby sa znížila hladina vody. Možným riešením je aj postavenie železobetónového ochranného valu.

Ľadovec Trift mizne
l Od roku 1891 do roku 1985 bolo skracovanie ľadovca zanedbateľné.
l V sezóne 1998-1999 z neho ubudlo 60 metrov, v období 1999-2001 až 300 metrov, v sezóne 2002-2003 to bolo 152 m a v období 2003 - 2004 z neho ubudlo 134 metrov.
l Celkovo za sledované obdobia prišiel asi o 900 metrov dĺžky.

(apl, ETHZ, Spiegel)


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Megaproces „kyselinárov“ Hrubala rýchlo zoštíhlil
<< predchádzajúci článok
Kórejskú dedinu pri Žiline stavajú načierno