24hod.sk    Šport    NHL

18. novembra 2005

Svatoš postrieľal Gretzkého kojotov

Útočník Montrealu Richard Zedník pomohol k víťazstvu 4:3 po predĺžení nad Floridou jedným gólom a asistenciou.

Hrdinom duelu vo Washingtone sa stal Alexander Ovečkin. O výhre 4:3 rozhodol gólom v 59. minúte na 3:3 a napokon rozhodujúcim nájazdom. Ani 18. gól sezóny českého útočníka Jaromíra Jágra nestačil jazdcom z New Yorku na zisk bodu v Toronte (2:1). V ottawskom Corel Centre obrana Caroliny na čele s brankárom Gerberom veľa nedovolila ofenzívnym esám senátorov. Najlepší útok ligy Alfredsson-Spezza-Heatley sa zmohol iba na jeden presný zásah, keď švédsky kapitán v 44. minúte znížil na konečných 1:2. Dosiahol tak svoj 600. bod v NHL. Zásluhou vynikajúco realizovaných presilových hier si nashvillskí predátori poradili na domácom ľade s LA 3:2.
V siedmich stredajších zápasoch sa do hry zapojilo opäť desať Slovákov. Pochvalu od najväčšej hokejovej legendy histórie a v súčasnosti trénera Phoenixu Wayna Gretzkého si vyslúžil slovenský útočník Marek Svatoš. „Ten, kto vie takto strieľať, korčuľovať a získavať puky, bude určite úspešný. Má nesmiernu túžbu po góloch, podľa mňa bude už čoskoro veľkou osobnosťou tejto hry,“ povedal Gretzky po zápase, v ktorom kojoti prehrali s Coloradom 1:3. Práve Svatoš strelil dva góly, ten druhý bol víťazný. Do bránky lavíny sa postavil Peter Budaj a vďaka 21 zákrokom vychytal víťazstvo. V drese hostí si jednu asistenciu pripísal Ladislav Nagy.
Prekvapenie na úkor favorita sa zrodilo vo Philadelphii, kde domáci letci prehrali po predĺžení s Pittsburghom. Žigmund Pálffy prihral na druhý gól tučniakov. V Atlante sa na ľade predstavili až štyria Slováci a po víťazstve 7:3 sa tešil najmä dvojgólový útočník NY Islanders Miroslav Šatan. Aspoň miernym uspokojením môžu byť pre Petra Bondru dva body za gól a asistenciu.

Zo zákulisia NHL

- Pokuta za filmovanie
Útočník Los Angeles Kings Sean Avery sa stal prvým hráčom NHL, ktorý dostal pokutu za „filmovanie“ faulu a za snahu ovplyvniť rozhodnutie hlavných arbitrov stretnutia dostane pokutu 1 000 dolárov. „Nechápem, ako môžu úradníci v New Yorku posúdiť podľa videa, či išlo o filmovanie alebo nie. Nemôžu vidieť, či som náhodou zle nedostúpil. Navyše neviem, kedy som mal faul predstierať,“ hnevá sa Avery. Rodáka z kanadského Ontaria upozornili na „filmovanie“ už v zápase z 19. októbra. Po druhom prehrešku nasledoval trest.
- Fiodorov do Columbusu
Columbus získal do svojich radov významnú posilu, skúseného ruského hokejistu Sergeja Fiodorova z Anaheimu. Ako protihodnotu poskytnú „modrokabátnici“ útočníka Tylera Wrighta a obrancu Francoisa Beauchemina. Columbus ešte získal okrem Fiodorova aj možnosť výberu v 5. kole draftu v roku 2006. Ruský center pôsobil pred prestupom do Anaheimu 13 sezón v Detroite.
- Kovaľov po operácii
Ruský hokejista Montrealu Canadiens Alexej Kovaľov sa v utorok v Pittsburghu podrobil operácii pravého kolena. „Bude chýbať štyri až osem týždňov, ale odhadujem, že po šiestich by sa už mohol dostať na ľad,“ informoval lekár tímu David Mulder.
- Brewer sa zranil
Pre zranenie pravého ramena nedohral obranca St. Louis Eric Brewer stredajšie stretnutie s Columbusom, v ktorom bluesmani po dlhom čase opäť vyhrali. Brewer odohral len 9 minút, keď po zrážke musel odísť do šatne, kde mu rameno zafixovali. Vedenie St. Louis zatiaľ odmietlo oznámiť dĺžku Brewerovej absencie. Päťka draftu 1997 prišla do St. Louis 2. augusta v rámci výmeny za Chrisa Prongera.
- Ozolinš je už fit
Anaheim Mighty Ducks aktivoval lotyšského obrancu Sandisa Ozolinša z listiny zranených hráčov. Bolo to už jeho druhé zranenie v tejto sezóne. Tridsaťtriročný Ozolinš, ktorý v tomto ročníku odohral iba sedem zápasov, vynechal deväť duelov pre polámané rebrá. Predtým absentoval dva zápasy pre natiahnutý hrudný sval.

Zedník na méte 150

Richard Zedník sa stal v poradí deviatym slovenským hokejistom, ktorý v základnej časti NHL prekonal hranicu 150 strelených gólov. Banskobystričan prekonal métu v utorňajšom zápase Montrealu proti Floride. Okrem gólu si v súboji s trápiacimi sa pantermi pripísal do štatistík aj jednu asistenciu. Pre slovenského krídelníka to bol piaty gól v sezóne. Celkovo má Zedník na svojom konte v NHL 523 stretnutí s bilanciou 150 gólov, 128 asistencií a 412 trestných minút. Na 150 presných zásahov potreboval 1 389 streleckých pokusov. Zo slovenských hokejistov v NHL dali viac gólov ako Zedník v základnej časti Peter Bondra (486), Peter Šťastný (450), Žigmund Pálffy (324), Miroslav Šatan (268), Anton Šťastný (252), Pavol Demitra (224), Marián Hossa (197) a Jozef Stümpel (151).ä

Výsledky NHL

UTOROK
Buffalo - New Jersey 4:1 (1:1, 1:0, 2:0), góly: 10. Dumont, 28.
B. Campbell, 49. Drury, 59. Briere -
7. Gomez. Washington - Tampa Bay 4:3 po sam. nájazdoch (0:0, 1:2, 2:1 - 0:0, 1:0), góly: 39. Clymer, 50. Muir, 59. Ovečkin, 71. Ovečkin (rozhodujúci sam. nájazd) - 25. Modin, 27. Fedotenko, 47. Modin. Toronto - New York Rangers 2:1 (1:0, 0:1, 1:0), góly: 19. McCabe, 44. McCabe - 27. Jágr. Montreal - Florida 4:3 po predĺžení (2:0, 1:0, 0:3 - 1:0), góly: 12. ZEDNÍK (Plekanec, S. Koivu), 14. Begin, 33. S. Koivu (ZEDNÍK), 65.
S. Koivu - 43. G. Campbell, 44.
O. Jokinen, 56. Weiss. Ottawa - Carolina 1:2 (0:0, 0:2, 1:0), góly: 44. Alfredsson - 21. Ray Whitney, 40. Commodore. Nashville - Los Angeles 3:2 (2:1, 0:1, 1:0), góly: 15. Kariya, 20. Timonen, 52. Hall -
4. Belanger, 29. Cowan.
STREDA
Philadelphia - Pittsburgh 2:3 po predĺžení (0:0, 0:0, 2:2 - 0:1), góly: 46. Pitkanen, 46. Pitkanen - 43. Malone, 43. Crosby (PÁLFFY), 65. Crosby. Atlanta - NY Islanders 3:7 (0:2, 2:2, 1:3), góly: 28. Modrý, 33. BONDRA (Savard, Slater), 42. Slater (BONDRA) - 7. Bates, 18. Hunter, 31. Asham, 38. ŠATAN, 53. Bates, 56. ŠATAN (Jašin, Žitnik), 60. J. Blake. Columbus - St. Louis 0:2 (0:0, 0:0, 0:2), góly: 53. Stempniak, 57. Young. Calgary - Detroit 3:1 (1:1, 1:0, 1:0), góly: 12. Amonte, 37. Kobasew, 43. McCarty - 2. Lang. Phoenix - Colorado 1:3 (1:0, 0:1, 0:2), góly: 18. M. Johnson (NAGY) - 35. SVATOŠ (Turgeon, Brunette), 42. SVATOŠ (Turgeon, Brisebois), 53. R. Blake. Anaheim - Dallas 2:4 (2:1, 0:0, 0:3), góly: 11. Moen, 16. S. Niedermayer - 6. Arnott, 49. Arnott, 50. Lehtinen, 59. Arnott. San Jose - Vancouver 1:3 (0:1, 1:0, 0:2), góly: 26. Goc -