Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

14. novembra 2016

Svetový deň diabetu si pripomínajú vo viac ako 130 krajinách sveta



Ľudia vo viac ako 130 krajinách sveta si dnes pripomínajú Svetový deň diabetu (cukrovky). Presne 14. novembra 1891 sa totiž narodil kanadský fyziológ Frederick Grant Banting, ...



Zdieľať
Foto: ViaDIA.sk
Banská Bystrica 14. novembra (TASR) – Ľudia vo viac ako 130 krajinách sveta si dnes pripomínajú Svetový deň diabetu (cukrovky). Presne 14. novembra 1891 sa totiž narodil kanadský fyziológ Frederick Grant Banting, považovaný za hlavného z objaviteľov inzulínu. V roku 1923 dostal za to Nobelovu cenu.


"Svetový deň diabetu sa na podnet Medzinárodnej federácie diabetu s podporou Svetovej zdravotníckej organizácie oslavuje od roku 1991 ako reakcia na rapídne stúpajúci výskyt cukrovky v celosvetovom meradle. Deň je oslavou pokroku v oblasti diabetu a jeho cieľom je upozorniť na zvyšujúci sa výskyt cukrovky, zvýšiť informovanosť o tejto chorobe, o diagnostike a liečbe, pretože cukrovka dnes už predstavuje globálnu epidémiu so život ohrozujúcimi komplikáciami," uviedla vedúca Oddelenia podpory zdravia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici Silvia Kontrošová.

Podľa štatistiky bolo v roku 2014 v diabetologických ambulanciách evidovaných 339.419 pacientov s diabetes mellitus, pričom každý rok pribudne viac ako 22.000 diabetikov. V 90 percentách prípadov ide o cukrovku typu dva, pri ktorej najdôležitejším vonkajším faktorom príčiny vzniku je nadváha, obezita a nízka fyzická aktivita. Odborníci odhadujú, že v roku 2030 bude žiť na Slovensku 412.000 ľudí s týmto ochorením, čo znamená, že cukrovkou bude trpieť jeden z desiatich Slovákov. Aktivity jednotlivých RÚVZ na celom Slovensku sa tento rok sústreďujú najmä na mládež, žiakov základných a stredných škôl v rámci realizácie projektu "Viem, čo zjem".

"Počas celého roka robíme desiatky výjazdov na rozličné pracoviská, materské, základné, stredné, ale aj vysoké školy v okresoch Banská Bystrica a Brezno. Navštevujeme kluby a jednoty dôchodcov a poskytujeme záujemcom odborné individuálne poradenstvo k zisteným rizikám. Zároveň ich informujeme o zásadách zdravého životného štýlu. Keďže jedným z dôležitých preventívnych faktorov je pohyb, cvičíme s klientmi priamo v RÚVZ jedenkrát týždenne. Cvičenia pod naším odborným dohľadom sa uskutočňujú i v kluboch dôchodcov a na univerzite tretieho veku. Pravidelná fyzická aktivita pomáha telu lepšie fungovať – znižuje riziko diabetu, ale aj srdcových ochorení, mŕtvice, vysokého krvného tlaku alebo osteoporózy," zdôraznila odborná pracovníčka Tatiana Zvalová.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
RADÍME: Tupozrakosť je anatomický problém, možno ho liečiť cvičeniami
<< predchádzajúci článok
Martin Gregor zarezonoval v trpkej komédii o starnúcich kabar