17. januára 2017

Svindal je po operácii kolena, príde o MS aj zvyšok sezóny

Po Američanovi Tedovi Ligetym oznámil predčasný koniec sezóny aj ďalší popredný lyžiar Nór Aksel Lund Svindal. Dvojnásobný celkový víťaz alpského Svetového pohára ...

Aksel Lund Svindal Foto: TASR/AP Photo
Oslo 17. januára (TASR) - Po Američanovi Tedovi Ligetym oznámil predčasný koniec sezóny aj ďalší popredný lyžiar Nór Aksel Lund Svindal. Dvojnásobný celkový víťaz alpského Svetového pohára podstúpil v utorok operáciu kolena a príde tak o štart na majstrovstvách sveta v St. Moritzi (6.-19. februára).

Tridsaťštyriročného Svindala neprestáva sprevádzať smola. Minulú zimu sa dočkal prvého víťazstva v kariére na obávanej zjazdovke vo Wengene, ale o týždeň neskôr si pri páde v Kitzbüheli roztrhol krížne väzy i meniskus v pravom kolene a musel ukončiť vynikajúco rozbehnutú sezónu. Na svahy sa uplynulý december vrátil v top forme, keď v troch zo štyroch pretekov vystúpil na pódium. Vo Val d'Isére skončil druhý v super-G a tretí v zjazde, ďalšiu striebornú pozíciu obsadil v zjazde vo Val Gardene. Potom sa mu však opäť ozvalo koleno, tentoraz ľavé. Pre bolesti neodcestoval minulý týždeň na víkendové podujatie do Wengenu a vrátil sa do Osla, kde absolvoval lekárske vyšetrenia. Tie odhalili poškodený meniskus.

"A je to tu znova... Od zjazdu vo Val Gardene som mal čudný pocit v mojom kolene. Niečo mi tam 'haprovalo'. Ako sa ukázalo, meniskus bol už odpojený od kosti, takže bol nefunkčný. To nie je pri zjazde dobré, cítite bolesť pri každej vlne, pri každom skoku. Spolu s lekárskym tímom sme sa preto rozhodli, že najlepším riešením bude ďalšia operácia," napísal Svindal na Instragrame. "Pozitívom je, že je vysoká šanca, že v budúcej sezóne to bude oveľa lepšie. Negatívom je, že sa musím vrátiť k barlám a že sa v prebiehajúcej sezóne už na svahoch neobjavím," dodal olympijský víťaz v super-G z Vancouveru 2010 a majiteľ ôsmich medailí z MS (5-1-2).