Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

21. apríla 2018

Systém Hyperloop, kedysi hudba budúcnosti, sa začína realizovať


Tagy: Hyperloop

Na snímke maketa rýchlostného vlaku Hyperloop počas oficiálneho otvorenia série verejných podujatí s názvom Bratislava uvádza: POHYB. INOVÁCIE. SPOJENIA v bratislavskej Starej tržnici v stredu 6. júla 2016.



Zdieľať
Na snímke maketa rýchlostného vlaku Hyperloop počas oficiálneho otvorenia série verejných podujatí s názvom Bratislava uvádza: POHYB. INOVÁCIE. SPOJENIA v bratislavskej Starej tržnici v stredu 6. júla 2016. Foto: FOTO TASR - Andrej Galica
 

Praha 21. apríla (TASR) - Nástup systému Hyperloop, dopravného systému budúcnosti, sa rapídne blíži. Už o dva roky sa má sprevádzkovať prvá komerčná doprava potrubím. Desať kilometrov dlhá trať bude postavená v Spojených arabských emirátoch medzi mestami Abú Zabí a Dubajom. Projekt bude realizovať firma Hyperloop TT. Táto spoločnosť začala stavať aj testovacie potrubie vo Francúzsku.


V Dubaji sa bude konať svetová výstava Expo 2020. Aj keď potrubie nedosiahne jeho areál, firma Hyperloop by sa chcela pochváliť, že jej systém je plne funkčný a životaschopný. Dopravné kapsle by sa mohli v potrubí pohybovať rýchlosťou až 1200 km/h.

"Návratnosť investičných prostriedkov by sa mala dosiahnuť za 15 až 20 rokov. Bolo by to oveľa skôr, než sa to predpokladá pri vysokorýchlostnej železnici", uviedol prevádzkový riaditeľ Hyperloopu Andres de Leon.

Zástupca firmy tvrdí, že superrýchla potrubná doprava, ktorej základom je kapsľa pohybujúca sa vo vákuu, sa nemusí obmedzovať len na prepravu ľudí. Systém by mohol prepravovať náklad z prístavov na brehoch Perzského zálivu do vnútrozemia.

Firma Hyperloop začala tento týždeň stavať testovaciu trať vo francúzskom Toulouse. Už tento rok chce dokončiť testovací okruh dlhý 320 metrov. Ak pôjde všetko podľa plánu, v roku 2019 dokončí trať dlhú jeden kilometer. Rúra bude položená na stĺpoch šesť metrov nad zemou. V Španielsku sa už vyrába kapsľa. Dokončená by mala byť v lete.

Futuristický dopravný systém testuje v Nevadskej púšti firma Virgin Hyperloop One (VHO). Jej spoluinvestorom sa stal aj britský miliardár Richard Branson. Predstavitelia VHO sa už dohodli so Saudmi. V Saudskej Arábii by chceli prevádzkovať nový systém dopravy, keď sa potvrdí jeho spoľahlivosť. V Nevade sa podarilo počas testov dosiahnuť rýchlosť 387 km/h.

Vlastnú verziu vysokorýchlostného dopravného systému ohlásila kanadská spoločnosť TransPod. Existuje aj skúšobná trať neďaleko sídla SpaceX. Patrí priekopníkovi prevratných technológií Elonovi Muskovi.



 


Tagy: Hyperloop
   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Dona Giovanniho pripravuje v Košiciach slovensko-brazílsky tím
<< predchádzajúci článok
Strety lietadiel s vtákmi sú bežná záležitosť, snažia sa im predísť