12. novembra 2006

Tatra banka Open - Mertiňák tretím slovenským víťazom

Slovenský tenista Michal Mertiňák sa stal víťazom dvojhry na challengerovom turnaji ATP Tatra banka Open v Bratislave (dotácia 100 000 USD, tvrdý povrch Premier Court v hale). Vo finále najväčšieho ...

BRATISLAVA 12. novembra (WEBNOVINY) - Slovenský tenista Michal Mertiňák sa stal víťazom dvojhry na challengerovom turnaji ATP Tatra banka Open v Bratislave (dotácia 100 000 USD, tvrdý povrch Premier Court v hale). Vo finále najväčšieho mužského podujatia na Slovensku zdolal v súboji dvoch nenasadených hráčov pred 2500 divákmi Čecha Lukáša Dlouhého za 93 minút 7:6 (4), 6:4. Mertiňák podal výborný koncentrovaný výkon a ani raz nestratil svoje podanie.

Daviscupový reprezentant (aktuálne 269. v rebríčku ATP Entry) dosiahol najväčší individuálny úspech kariéry, lebo turnaj so stotisícovou dotáciou dosiaľ nikdy nevyhral. Zároveň získal prvé singlové turnajové víťazstvo od augusta 2004, keď triumfoval na menšom challengeri v uzbeckej Buchare. Dvadsaťsedemročný rodák z Považskej Bystrice sa stal v 7. ročníku už tradičného podujatia po Karolovi Kučerovi (2001) a Dominikovi Hrbatom (2005) tretím slovenským víťazom. Symbolické je aj to, že po minuloročnom obhajcovi, ktorý sa odhlásil z turnaja pre problémy s lakťom, prevzal voľnú kartu a s ňou rovnako ako vlani Hrbatý dokráčal až k finálovému triumfu.
Víťaz si na svoje konto pripísal prémiu 12 250 eur a okrem toho aj 80 bodov do rebríčka ATP Entry, ktoré by mu v novom vydaní svetového singlového renkingu mali zaručiť pozíciu okolo 180. miesta.

Dvojhra - finále:
Michal Mertiňák (SR) - Lukáš Dlouhý (ČR) 7:6 (4), 6:4 za 93 minút

Prvý set finálového súboja bol veľmi vyrovnaný. Obaja aktéri predvádzali koncentrovaný výkon s minimom chýb. Mertiňák ani Dlouhý si nielenže nevzali navzájom servis, ale nedostali sa ani k jednej brejkovej loptičke. O osude tajbrejku rozhodol minibrejk Mertiňáka hneď na 2:0, ktorý vzápätí potvrdil pri svojom podaní na 3:1 a 4:1. Slovenský tenista sa dostal k trom setbalom, pričom druhý v poradí premenil presným returnom pod nohy súpera a set vyhral v tajbrejku 7:4. Dvadsaťtriročný Čech (110. v ATP Entry) prehral vôbec prvý z piatich tajbrejkov, ktoré odohral na tohtoročnom turnaji v Bratislave. V druhom sete si Dlouhý hneď v úvode za stavu 1:0 vyžiadal lekárske ošetrenie (masírovali mu chrbát) a chvíľu hrozilo, že stretnutie bude musieť skrečovať. Napokon pokračoval a vo štvrtom geme sa pri podaní Mertiňáka dostal vôbec k prvému brejkbalu v stretnutí. Slovenský tenista ho odvrátil a vyrovnal na 2:2. Vzápätí mal rovnakú výhodu Mertiňák a súper mu k jej premeniu pomohol dvojchybou. Starší z oboch finalistov potom zvýšil na 4:2 a keďže na svojom servise bol počas celého zápasu "nepriestreľný", stretnutie už dopodával do úspešného konca. Pri mečbale za stavu 5:4 a 40:15 jeho súper zahral return do siete.