Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

14. apríla 2010

Teherán už vyrobil 5 kg 20-percentného uránuIrán už vyrobil päť kilogramov uránu obohateného na 20 percent. V stredu o tom informoval šéf iránskej jadrovej agentúry Alí Akbar Salehí. Islamská republika začala ...Zdieľať
iran  uran Foto: SITA/AP


TEHERÁN 14. apríla (WEBNOVINY) - Irán už vyrobil päť kilogramov uránu obohateného na 20 percent. V stredu o tom informoval šéf iránskej jadrovej agentúry Alí Akbar Salehí. Islamská republika začala obohacovať urán na 20 percent začiatkom februára na príkaz prezidenta Mahmúda Ahmadínedžáda. Irán podľa Salehího potrebuje vyrobiť jeden a pol kilogramu 20-percentného uránu každý mesiac na prevádzku svojho výskumného reaktora v Teheráne. "Zatiaľ sme vyrobili päť kilogramov," povedal Salehí.

Medzinárodné spoločenstvo Iránu ponúklo, že mu bude dodávať jadrové palivo výmenou za vyvezenie väčšiny jeho slabo obohateného uránu do zahraničia. Teherán však s touto ponukou nebol spokojný a odmietol ju, pričom následne oznámil, že urán si bude obohacovať sám. V reakcii na konanie Teheránu medzinárodné spoločenstvo teraz zvažuje zavedenie ďalších sankcií voči Iránu. Na výrobu atómovej bomby je potrebný urán obohatený na úroveň najmenej 90 percent. Irán však opakovane tvrdí, že jeho jadrový program je mierový a že sa nesnaží o výrobu jadrovej zbrane.

SITA/AFP

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Brehy Gangy zaplnili hinduistickí pútnici
<< predchádzajúci článok
Josipovič sa ospravedlnil Bosne za účasť na vojne