11. februára 2018

Tipsport liga: Hokejisti majstrovskej Banskej Bystrice zdolali Nitru

Radosť hráčov Banskej Bystrice po góle v zápase 46. kola hokejovej Tipsport extraligy HK Nitra - HC 05 iClinic Banská Bystrica 11. februára 2018 v Nitre. Foto: TASR/Henrich Mišovič
Detva 11. februára (TASR) - Hokejisti majstrovskej Banskej Bystrice zvíťazili v nedeľu v šlágri 46. kola Tipsport Ligy na ľade Nitry 4:1.

HK Nitra - HC'05 iClinic Banská Bystrica 1:4 (1:1, 0:2, 0:1)

Góly: 18. Blackwater - 6. Gabor, 25. Bartánus (Hohmann, Tamáši), 40. Brejčák (Bartánus), 48. Skalický (Trecapelli, Frank). Rozhodovali: Baluška, Stano - Smrek, Korba, vylúčení: 4:3 na 2 min., navyše: Mezei (Nitra) 5+DKZ za napadnutie - Brejčák (B. Bystrica) 10 min nešportové správanie, presilovky a oslabenia: 0:0, 3492 divákov.

HK Nitra: Lawson - T. Milam, Mezei, J. Milam, Ordzovenský, Rýgl, Versteeg, Korím - J. Ručkay, Bradley, H. Ručkay - Kovacs, Slovák, Blackwater - Csányi, Šiška, Kutálek - Rzavský

HC'05 iClinic Banská Bystrica:
Lukáš - Sedlák, Košecký, Kubka, Mihalik, Pretnar, Trecapelli, Delisle, Brejčák - Giľák, Bortňák, Brittain - Hohmann, Tamáši, Bartánus - Skalický, Faille, Asselin - Gabor, Češík, Kabáč

Antonín Stavjaňa, tréner Nitry: "Nám v dnešnom zápase ako sa hovorí trochu došiel benzín. V niektorých momentoch už sme nemali čo ponúknuť. Tím môžem pochváliť za prácu v oslabení, kde obetavo bránili. Na to, aby sme mohli pomýšľať na výhru, by sme museli byť v útoku ďaleko viac produktívni. Hra, ktorú sme predviedli bola na súpera akým je Bystrica málo."

Rastislav Paľov, tréner Banskej Bystrice: "Videli sme dobrý hokej, bolo vidieť, že hrá prvý s druhým. Obe mužstvá chceli predviesť svoju hru. Som rád, že sme vybojovali po vysokej prehre v Poprade tri body. Ukázali sme dobrý výkon, dokázali sme sa zmobilizovať, tím sa dal dokopy a predviedli sme tímový výkon. Chcem sa poďakovať brankárovi, ktorý nás podržal a takisto hráčom, ktorí boli na oslabeniach, že sme neinkasovali gól. Rovnako patrí vďaka aj našim fanúšikom, ktorí prišli do Nitry."

HC 07 Detva - HC Košice 1:2

HC 07 Detva - HC Košice 1:2 (0:0, 0:1, 1:1)

Góly: 60. Róth (Surový) – 39. Šedivý (Spilar), 54. Jenčík (Spilar). Rozhodovali: Müllner, Orolin – Gajan, Gavalier, vylúčení: 5:3, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, 511 divákov.

HC 07 Detva: Hackett – Chovan, Kuklev, Fekiač, Sládok, Šimon, Macejko, Vyskoč, Gachulinec – Belluš, Surovka, Sitnikov – Milý, Surový, Róth – Videlka, Jakubík, Ščurko - Andrisík, Piačka, Jendroľ

HC Košice: Habal – Dudáš, Ovčačík, Šedivý, Čížek, Pulli, Koch, Michalčin – Jenčík, Pacan, Spilar – Kafka, Klíma, Miklík – Šoltés, Boltun, Hričina – Novotný, Petráš, Hudák

Pred viac než 500 divákmi sa začalo stretnutie v Detve celkom zostra. V 9. minúte sa Koch oprel do puku, jeho strela bola zblokovaná, no odrazený puk sa dostal presne na hokejku Miklíka, ktorý však v dobrej pozícii zaváhal. O pár sekúnd neskôr bol vylúčený domáci Videlka a Košičania sa v presilovke dostali do obrovského tlaku, ktorý vyvrcholil obrovskou šancou v závere presilovej hry. Šedivý vystrelil od modrej čiary a k dorážke sa dostával Boltun, no bol neúspešný. O pár sekúnd neskôr sa Hričina dostal do úniku a zakončil, prvé zakončenie mu Hackett chytil, to druhé skončilo na konštrukcii domácej brány.

Hneď v úvode druhej tretiny sa do veľkej šance dostali domáci hokejisti, keď išli do prečíslenia troch proti dvom. Zakončoval v ňom Kuklev, avšak len priamo do hrude Habala. Do ďalšej šance sa dostal v 36. minúte Klíma, ktorý vystrelil z otočky, avšak Hackett bol pozorný. O pár minút neskôr sa však už hostia radovali z prvého gólu. Po tom, čo Spilar spálil obrovskú šancu, Košičania ešte zostali v útočnom pásme. Puk sa dostal na modrú čiaru, kde sa do neho oprel Šedivý a nedal svojou tvrdou strelou Hackettovi šancu.

Aj do tretej tretiny lepšie vstúpili domáci, keď už po niekoľkých sekundách mohlo byť vyrovnané. Obrovskú šancu mal Belluš, ktorý nastrelil žrď hosťujúcej brány. V 45. minúte si Spilar puk vymenil s Jenčíkom, ktorý ho poslal Pacanovi. Kanadský center našiel pred bránou Pulliho, avšak jeho zakončenie zblokoval domáci útočník Milý. O pár sekúnd nasledovala ďalšia pekná akcia Košíc. Spilar našiel Pacana, ktorý sa snažil puk dostať za Hacketta, no nepodarilo sa mu to. V 54. minúte sa hosťom podarilo odskočiť na rozdiel dvoch gólov, keď Jenčík v skrumáži pred bránou prekonal Hacketta. Domáci Róth ešte dokázal v poslednej sekunde zaskočiť Habala a pripraviť ho tak o čisté konto.

Marcel Šimurda, tréner Košíc: "Chalani dnes do bodky splnili všetko to, čo sme si povedali pred stretnutím, hrali sme jednoducho a bojovne. Všetko bolo podložené výborným výkonom nášho brankára. Dôležité bolo, že sme rýchlo otáčali hru smerom dopredu, súper sa nedokázal udržať v našom obrannom pásme. Išli sme si za svojim cieľom a získali sme dôležité tri body."

Pavel Igríni, tréner Detvy: "V dnešnom zápase sme podali znovu veľmi zodpovedný výkon. Myslím si, že môžeme byť spokojní, škoda toho neskorého gólu, ale Košiciam sme boli rovnocenným súperom. Chýbalo nám 5 útočníkov, herná koncepcia sa zmenila po odchode Jakubíka, ktorý hral dnes vynikajúci zápas. Musím pochváliť všetkých hráčov, majú svoje opodstatnenie. Nehráme zlý hokej, tak ako povedal Miklík, že akým spôsobom môžeme byť na poslednom mieste, tiež sa tomu čudujem."

HKM Zvolen – HC Nové Zámky 6:3

HKM Zvolen – HC Nové Zámky 6:3 (3:1, 0:2, 3:0)

Góly: 2. Špirko (Puliš, Šišovský), 12. Obdržálek (Kytnár, Ross), 17. Kytnár (Coffman, Obdržálek), 42. Matis (Ťavoda), 53. Špirko (Šišovský), 56. Kytnár (Obdržálek, Coffman) – 4. Hřebejk (M. Hruška, L. Jurík), 23. Saulietis (Škoda), 32. Hřebejk (Zbořil, L. Jurík). Rozhodovali: J. Konc, Štefik – Šefčík, Kollár, vylúčení: 2:7, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 1030 divákov.

Zvolen: MacIntyre – Drgoň, Ross, Hraško, J. Kováčik, Ulrych, Ťavoda, T. Bokroš, Zeleňák - Coffman, Kytnár, Obdržálek - Puliš, Špirko, Šišovský – Matis, V. Fekiač, Martin Ďaloga - Síkela, Dubeň

N. Zámky: Baroš - M. Novák, Plášil, M. Hruška, M. Jass, Salija, Husák, Šimek - Zbořil, Šimun, Fábry - R. Varga, L. Jurík, Hřebejk - T. Šille, Škoda, Lorraine - Saulietis, Ondrušek, Dominik Rehák

Hostia sa v úvodnej minúte zahryzli do súpera, ale inkasovali hneď z prvej zvolenskej šance. V 61. sekunde mal príliš veľa priestoru na zakončenie Špirko a prestrelil Baroša. Novozámčania mohli vyrovnať v presilovke Fábrym zblízka, no podarilo sa im to až v hre štyroch proti štyrom, keď Hruškovu strelu tečoval Zbořil a následne tento hráč dosledoval vyrazený puk a poslal ho za MacIntyreho. Hokejisti z juhu západného Slovenska mohli aj vyhrávať. Dostali sa do prečíslenia dvoch na jedného, ale koncovka Škodu sa neujala. Následne sa veľa vylučovalo. Zvolenčania hrali až dve presilovky, dokonca aj o dvoch hráčov, no práve v oslabení mohol z úniku skórovať Zbořil. Na opačnej strane sa snažili o druhý gól zblízka Kytnár s Coffmanom, podarilo sa to napokon až v ďalšej početnej výhode piatich proti trom Obdržálkovi z dorážky. Do prestávky domáci ešte zvýšili stav na 3:1 po peknej akcii prvého útoku, keď Kytnár iba zasunul puk po ľade za bezmocného Baroša.

V druhej tretine sa Nové Zámky vzchopili. Začali aktívne a v 23. minúte znížili. Saulietis obišiel bránku a presadil sa pri ľavej žrdi. Vyrovnanie mohol privodiť Varga, v úniku bol faulovaný, ale nariadené trestní strieľanie nevyužil. Úspešná bola až pekná akcia druhého útoku hostí v 32. minúte. Po prihrávke Zbořila sa presadil z dvoch metrov pred brankárom HKM Hřebejk. Hralo sa hore – dole, protiútoky sa striedali na oboch stranách. Zvolen mohol ísť do vedenia najmä minútu pred druhou prestávkou, no po strele Zeleňáka zvonila žŕdka.

Začiatok tretej tretiny sa niesol v znamení domácej aktivity. Vyplatilo sa, pretože Ťavoda na modrej čiare zachytil puk, poslal ho na bránku a pred ňou sa ujal teč Matisa – 4:3. Novozámčania potom mohli vyrovnať, no nevyužili presilovku. Najväčšiu šancu mali už v hre piatich proti piatim. Lukáš Jurík sa rútil sám na bránku, bol faulovaný, takže opäť nasledovalo trestné strieľanie, ktoré exzvolenský útočník v drese Zámkov nepretavil do gólovej podoby. V tutovke po ňom neuspel ani spoluhráč Zbořil zblízka úplne voľný. Na opačnej strane sa v podobnej šanci ocitol Ďaloga, ale vylámal si 'zuby' na Barošovi. Prekonal ho až presnou strelou švihom z kruhu Špirko a v závere duelu spečatil víťazstvo Zvolena pri ľavej žrdi Kytnár.

HK Poprad - MsHK Doxxbet Žilina 3:2

HK Poprad - MsHK Doxxbet Žilina 3:2 pp (0:0, 1:1, 1:1 - 1:0)

Góly: 36. Brejčák (Štrauch, König), 45. Svitana (König, Štrauch), 61. Brejčák (Svitana) - 38. Švihálek (Konečný, Juraško), 59. Konečný (Holovič, Švihálek). Rozhodovali: Lauff, Lokšík – Bogdaň, Jobbágy, vylúčení: 5:3 na 2 min., navyše Klimenta 10 min. za napádanie rozhodcov, presilovky: 0:2, oslabenia: 0:0, 816 divákov.

Poprad: Corbeil – Brejčák, König, McDowell, Petran, Fabian, Dinda, Davydov, Krempaský – Štrauch, Mlynarovič, Svitana – Paločko, Heizer, Buc – Bondra, Paločko ml., Abdul – Miškovec, Ježek, Hvila.

Žilina: Tomek – Hatala, Kozák, Juraško, Roman, Andersons, Mikuš, Mazanec – Klimenta, Húževka, Tvrdoň – Konečný, Holovič, J. Jurík – Stupka, Švihálek, Rogoň – Dolinajec, Ondruš, Mendrej

Pred zápasom domáci klub zablahoželal svojmu mecenášovi a donorovi Janovi Telenskému k jubilejným 70-tym narodeninám. Hokejisti sa ale ku gratulácii nepridali. Fanúšikom na vyprázdnených tribúnach zimného štadióna totiž predvedenou hrou dali veľmi rýchlo zabudnúť na víťazstvo nad Banskou Bystricou. Prvé dejstvo zdobilo plno nepresností z oboch strán, namiesto plynulých akcií sa hra kúskovala častými zakázanými uvoľnenia. Mierne navrch ale mali hostia, ktorí boli nebezpečnejší. Skóre zápasu mohol otvoriť Jurík, ktorý zachytil nepresnú rozohrávku Königa. Jeho blafáku ale chýbal dôraz. V ideálnej palebnej pozícii sa ocitol po odraze puku aj Holovič. Jeho strelu z medzikružia zrazila domáca obrana obetavým zákrokom na ochrannú sieť. Na začiatku 16. minúty sa pred Tomeka preštrikoval Abdul. Na gólové zakončenie mu už ale neostali sily. Keď pred Corbeilom neuspel v nájazde ani Klimenta, na prvú prestávku sa odchádzalo za bezgólového stavu.

Upracovaný hokej plný osobných súbojov pokračoval aj v druhej tretine, v ktorej padli aspoň dva góly. Najprv v 36. minúte zapadol za Tomekov chrbát nahodený puk z hokejky Daniela Brejčáka. Domáci sa z chudobného vedenia netešili dlho. O necelú minútu a pol sa v presilovej hre presadil Švihálek, ktorý do siete dorazil Konečného strelu od modrej čiary.

V 45. minúte strhol vedenie na stranu Poprad Patrik Svitana, ktorý sa šikovne natlačil pred bránu hostí a pohodlne skóroval do prázdnej brány. Domáci pridali aj tretí gól. Heizerovi ho napokon rozhodcovia neuznali pre kopnutie. Necelé dve minúty pred koncom riadnej hracej doby fauloval Dinda a hostia získali výhodu presilovej hry. Tú napokon premenili na vyrovnávajúci gól. Šťastným strelcom bol Konečný a zápas šiel do predĺženia. V ňom po minúte hry rozhodol o víťazstve "kamzíkov" dvojgólový Daniel Brejčák.