Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

18. septembra 2007

Tlak vlády na 2. pilier stúpa, treba ho podľa opozície chrániť



Národná rada SR začala rokovať o opozičnom návrhu ústavného zákona o ochrane starobných dôchodkov. Jeho cieľom je garantovať občanom - sporiteľom nemennosť pravidiel starobného ...



Zdieľať

BRATISLAVA 18. septembra (WEBNOVINY) - Národná rada SR začala rokovať o opozičnom návrhu ústavného zákona o ochrane starobných dôchodkov. Jeho cieľom je garantovať občanom - sporiteľom nemennosť pravidiel starobného dôchodkového sporenia. "Prichádzame opäť s návrhom ústavného zákona, lebo tlak vlády na dôchodkovú reformu nezoslabol, naopak, zosilnel," povedal v rozprave poslanec za SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda. Upozornil pritom na návrh novely zákona o sociálnom poistení, ktorým sa poslanci budú zaoberať na prebiehajúcej schôdzi parlamentu. "Keď si človek tento zákon preštuduje, musí si položiť otázku: Prečo chce vláda hodiť spoločnosť opäť naspäť do prekonaného bezútešná," dodal.

Dzurinda poznamenal, že vláda sa otvorením druhého piliera snaží zaplátať aspoň z časti dieru v Sociálnej poisťovni. "Aby bol odliv ľudí čo najvyšší, vláda navrhuje predĺženie obdobia dôchodkového poistenia na nárok na starobný dôchodok a predčasný starobný dôchodok z desiatich na 15 rokov," dodal. Dzurinda sa zároveň opýtal, či to nie je cynické, ak vláda najskôr znevýhodní druhý pilier pre tisíce ľudí a potom im "láskavo dovolíte", aby z neho odišli. "Boľševici to v roku 1948 urobili aspoň priamo a bez pretvárky. Vy idete znárodniť a ukradnúť peniaze občanov zákerne a rafinovane," zdôraznil. Pripomenul, že pred časom predseda vlády Robert Fico prirovnal dôchodkové správcovské spoločnosti (DSS) k nebankovým subjektom a občanov pred nimi varoval. "O mesiac sa ten istý Robert Fico stretol s tými istými DSS-kami, aby sa s nimi pokúsil dohodnúť na tom ako okradnúť, ošklbať občanov," povedal a spýtal, čo sa stalo, že premiér behom mesiaca totálne zmenil prístup k DSS-kám. Pred mesiacom Fico kritizoval DSS-ky za to, že organizovali pre novinárov pitky. "Akú pitku zorganizovali teraz DSS-ky pre pána premiéra, že ich obrazne povedané, cez noc zobral na milosť a začal s nimi rokovať," opýtal sa.

Možností ako riešiť deficit Sociálnej poisťovne bez okrádania občanov je podľa Dzurindu viac ako dosť. "To, že neviete šetriť, iba rozhadzovať, je základná charakteristika tejto vlády," zdôraznil. Vláda podľa Dzurindu nechce prispieť zo štátneho rozpočtu Sociálnej poisťovni preto, lebo tam by tieto prostriedky nebolo vidieť. "Z takéhoto rozhodnutia by nebol žiaden aplauz a my tu máme vládu, ktorá žije najmä pre aplauz," dodal.

Jana Vaľová (Smer-SD) v reakcii povedala, že z dvanástich krajín uplatňujúcich čílsky systém dôchodkového zabezpečenia má sedem problémy. "Tieto štáty nič nedosiahli a neuspeli v sociálnom zabezpečení. Vy chcete teraz tieto negatívne skúsenosti s čílskym modelom podporiť ústavným zákonom?" opýtala sa Dzurindu s tým, že by sa Slovensko nemalo stať laboratóriom, ktoré sa nepoučí z chýb. "Dôchodkovú reformu ste počas vašej vlády dolaďovali 17-krát. Už ju podľa vás netreba dolaďovať?" opýtala sa Dzurindu Katarína Tóthová (ĽS-HZDS) s tým, že Dzurindovo vystúpenie považuje skôr za prejav osobnej propagácie bez zreteľa na realitu. "Máte ústa plné žlče. Kričíte o krádeži. Bude sa meniť to, čo ste tu zanechali. Ale prečo ste nervózny, máte z toho nejaký profit?" opýtal sa Dzurindu poslanec Smeru-SD Juraj Horváth. "Akým spôsobom chcete použiť 60 miliárd z privatizácie, ako chcete použiť peniaze z Európskej únie, viete vôbec, čo s nimi chcete robiť," pýtal sa pre zmenu koaličných poslancov Milan Hort (SDKÚ-DS).
"Nepredlžujte dobu sporenia, nepoškoďte mamičky na materskej dovolenke, ošetrovateľov ťažko chorých ľudí, ľudí, ktorí si k dôchodku privyrábajú, nemeňte pomer 9:9, neznižujte percento do druhého piliera a ja sa zaviažem, že získam náš klub pre otvorenie systému na pol roka," reagoval Dzurinda na pripomienku Moniky Smolkovej (Smer-SD), že nemôžu zo systému vystúpiť tí, ktorí sa doň dostali nedopatrením. "Ale nemôže Fico nehorázne klamať a nemôžete zákonnými opatreniami vyháňať celé tisíce ľudí z druhého piliera, pre ktorých je výhodný," povedal Dzurinda s tým, že aj on je za dolaďovanie, avšak nie na úkor sporiteľov.
Po vystúpení Júliusa Brocku (KDH), ktorý takisto podporil prijatie ústavného zákona o ochrane starobných dôchodkov, navrhol vo faktickej poznámke Vladimír Mečiar (ĽS-HZDS) stiahnutie tohto návrhu i vládneho návrhu novely zákona o sociálnom poistení z rokovania schôdze. "Zoberme ich preč," povedal Mečiar. "Ak to odznie ako procedurálny návrh, nemáme problém to podporiť," reagovala Klára Sarközy (SMK).

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
O ochrane starobných dôchodkov sa bude diskutovať aj v stredu
<< predchádzajúci článok
Na budúci mesiac zavíta do krajiny francúzsky prezident