01. mája 2016

Toronto vyhralo lotériu a v drafte bude vyberať ako prvé

V júnovom drafte zámorskej hokejovej NHL si bude z prvého miesta vyberať Toronto Maple Leafs po tom, ako sa stalo víťazom lotérie v Toronte. Druhé miesto získal Winnipeg Jets a ...

Hokejisti Toronta Foto: TASR/AP
Toronto 1. mája (TASR) - V júnovom drafte zámorskej hokejovej NHL si bude z prvého miesta vyberať Toronto Maple Leafs po tom, ako sa stalo víťazom lotérie v Toronte. Druhé miesto získal Winnipeg Jets a tretie Columbus Blue Jackets. Draft sa uskutoční 24. a 25. júna vo First Niagara Center v Buffale.

Toronto obsadilo po základnej časti posledné miesto a preto malo najväčšiu, 20-percentnú šancu, že získa právo prvého výberu. Predpokladanou draftovou jednotkou by sa mal stať americký center Auston Matthews, ktorý figuruje na čele rebríčka Centrálneho úradu skautov. V tejto sezóne pôsobil v najvyššej švajčiarskej súťaži v Zürichu Lions a v drese USA sa predstaví aj na majstrovstvách sveta v Rusku. "Je to fantastický hráč, ktorý si zaslúži byť na pozícii, v ktorej sa nachádza," povedal pre nhl.com prezident Maple Leafs Brendan Shanahan.

Osemnásťročný Matthews sa stal najlepšou mladou hviezdou švajčiarskej NLA a v ankete o najužitočnejšieho hráča celej súťaže skončil druhý. V 36 zápasoch dal 24 gólov a zaznamenal 46 bodov. Ak si ho Maple Leafs vyberú, stane sa prvou americkou draftovou jednotkou od roku 2007, keď si Chicago vyhralo Patricka Kanea. Naposledy si Toronto v drafte vyberalo ako prvé v roku 1985 a siahli vtedy po útočníkovi Wendelovi Clarkovi.

Do lotérie zaradili 14 tímov, ktoré sa nedostali do play off.