Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra    Knižné novinky

09. februára 2016

Trávnik pre krásu, šport aj relax



Niektorí máme trávnik pri dome a spestruje nám jeho okolie, je súčasťou parkov a sadov, rastie na lúkach, na ihriskách, pokrýva plochy okolo panelákov – trávnik je skoro všade.



Zdieľať
Trávnik pre krásu, šport aj relax

 

Ako však dosiahnuť, aby dobre vyzeral, pekne rástol a plnil svoju funkciu? Poradí vám v tom nová kniha TRÁVNIKY pre krásu, šport a relax - je výnimočný autorský počin odborníka Ivana Valla. Ten napísal vôbec prvú pôvodnú slovenskú publikáciu o trávnikoch, ktorá je určená pre širokú verejnosť. Doteraz u nás vyšli iba zahraničné preklady alebo originály v češtine.

 

Autor sa v knihe snaží prístupnou formou povedať, že trávnik nie je iba niečo zelené, čo treba stále kosiť, ale že je to živý organizmus skladajúci sa z množstva rastliniek, z ktorých každá žije svoj vlastný život.
Trávnik prijíma vodu, živiny, rastie pod zemou i nad zemou, reaguje na teplo, chlad, sucho, komunikuje s prostredím a aj s človekom, ktorý sa o ňu stará.

Kedy zakladať trávnik?
Z hľadiska rizika výkyvov počasia, ale najmä s ohľadom na biologické pochody v trávach jednoznačne vyhráva jesenný termín. Trávy z jarných výsevov majú metabolizmus zameraný na tvorbu nadzemných orgánov – listov a pre nás nežiaducich kvetov na úkor koreňov. Jesenné výsevy bývajú hlboko zakorenené, lebo biologické procesy sú nasmerované na hromadenie zásobných látok do podzemných orgánov – koreňov a odnožovacích uzlov, ako základov budúcich odnoží.
Trávnik sa pripravuje na zimu. Na jar potom rýchlo regeneruje, výbežkaté trávy intenzívne odnožujú, trávnik sa zapája a hustne. Okrem toho jesenné výsevy bývajú oveľa menej zaburinené, lebo semená burín neklíčia tak intenzívne, ako na jar.

Kniha TRÁVNIKY pre krásu, šport a relax popisuje jednotlivé druhy tráv a ich vlastnosti, pôdy a substráty, ktoré sú základom pre život trávnika. Poskytuje návod, podľa ktorého bude vedieť trávnik správne založiť a úspešne ho pestovať – kosiť, hnojiť, zavlažovať, vykonávať ďalšie odborné úkony, ochrániť ho pred chorobami a škodcami, odstraňovať z neho nežiaduce buriny.

Popisuje ďalej mechanizmy na ošetrovanie trávnika, princípy ich funkcie a spôsoby použitia. Informatívne sa zmieňuje aj o trávnikoch top kvality – golfových a futbalových ihriskách.


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Ricco a Claudia zverejnili klip k singlu Poslednýkrát
<< predchádzajúci článok
Medveďom pomáhajú prezimovať mikróby v čreve