Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

19. mája 2017

Trnava získala titul Európske mesto stromov 2017Ilustračná snímkaZdieľať
Ilustračná snímka Foto: Teraz.sk
Trnava 19. mája (TASR) – Za riešenie problému s nedostatkom prírodného zázemia intenzívnou výsadbou stromov priamo v mestskom prostredí a starostlivosť o zeleň udelila Európska arboristická rada (EAC) mestu Trnava titul Európske mesto stromov 2017. Predchádzajúcimi ocenenými mestami boli poľský Krakov, estónsky Talin, nemecký Frankfurt nad Mohanom, poľský Krakov, holandský Amsterdam, fínske mesto Turku, Praha, švédske Malmö, taliansky Turín a španielska Valencia. Slávnostné odovzdanie ocenenia sa uskutoční dnes o 11.00 h v Sade Antona Bernoláka.


Trnava sa dlhodobo snaží rozširovať plochy zelene v meste. Vzhľadom na obmedzené priestorové možnosti sa v poslednom sústreďuje najmä na zahusťovanie existujúcej zelene a hľadanie voľných miest na vysadenie nových stromov vhodných pre podmienky v konkrétnych lokalitách. Cieľom je zlepšenie životného prostredia a zmiernenie dopadu zmeny klímy. Intenzita výsadby v posledných rokoch nemá obdobu v histórii novodobej samosprávy. V roku 2014 pribudlo v meste 815 stromov, v roku 2015 to bolo až 1194 stromov, v roku 2016 samospráva vysadila ďalších 492 stromov a počas tejto jari 187. Dovedna takmer 2700 stromov a ich prínos pre klímu a občanov mesta je porovnateľný s malým lesom. Informoval o tom hovorca Trnavy Pavol Tomašovič.

K prioritám samosprávy patrí aj starostlivosť o jestvujúcu zeleň. Stromy v centrálnej mestskej zóne a mestských parkoch sú označené evidenčnými štítkami a vyhodnotené z hľadiska stupňa poškodenia, sadovníckej hodnoty, potreby ošetrenia a perspektívy. "Každoročne sa plánuje a zabezpečuje prostredníctvom odborných záhradníckych firiem a certifikovaných alebo akreditovaných arboristov starostlivosť o dospelé stromy a výchovný rez mladých stromov. Nepopulárne, ale nevyhnutné výruby súvisiace napríklad s investičnými aktivitami chce mestská samospráva v budúcnosti nahradiť presádzaním stromov na iné miesto s pomocou presadzovacieho stroja," dodal hovorca.

Najnovšiu relaxačnú zónu so stromami a trvalkovou výsadbou – Parčík Bela IV. vybudovala samospráva pri mestskom opevnení. Chystajú sa ďalšie aktivity v oblasti zveľaďovania zelene. Napríklad, v centre mesta to bude už čoskoro revitalizácia jestvujúceho parčíka v rámci rekonštrukcie Námestia SNP.

Európska arboristická rada (EAC) bola založená v roku 1992. K jej cieľom patrí podnecovanie výsadby aj starostlivosti o stromy a ďalšiu zeleň. V centre jej záujmu sú európske mestá a ich stromy, parky a záhrady, ktoré chce v zdraví zachovať aj pre budúcnosť.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Rozhodnutím I. Matoviča nechodiť do pléna sa bude zaoberať výbor
<< predchádzajúci článok
Ceny ropy vzrástli na takmer mesačné maximum

Trnava získala titul Európske mesto stromov 2017 - diskusné fórum čitateľov