Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

14. júna 2013

Turecký premiér rokoval s aktivistami, protesty pokračujúZástupcovia tureckého hnutia organizujúceho protesty proti tamojšej konzervatívnej vláde sa v noci zo štvrtka na piatok opäť stretli s premiérom Recepom Tayyipom Erdoganom, ktorý sa s nimi snažil ...Zdieľať
turecko ANKARA 14. júna (WEBNOVINY) - Zástupcovia tureckého hnutia organizujúceho protesty proti tamojšej konzervatívnej vláde sa v noci zo štvrtka na piatok opäť stretli s premiérom Recepom Tayyipom Erdoganom, ktorý sa s nimi snažil vyriešiť čoraz napätejšiu situáciu po tom, ako aktivisti okupujúci park na námestí Taksim v Istanbule odignorovali jeho "poslednú" výzvu, aby odišli.


Turecké televízie odvysielali zábery približne desiatky členov skupiny Taksim Dayanişmasi (Solidarita s Taksimom) vchádzajúcich do Erdoganovej rezidencie v Ankare, kde strávili niekoľko hodín.

Hovorca vládnej Strany spravodlivosti a rozvoja (AKP) Hüseyin Çelik ubezpečil, že plánovaná prestavba parku, ktorá po zásahu polície proti aktivistom vyústila do protestov po celej krajine, sa nebude realizovať, kým občania nevyjadria svoj názor v referende.

Ľudové hlasovanie vláda svojim odporcom ponúkla ešte v stredu, od čoho si sľubovala návrat situácie do normálu. Okupácia parku ako aj každodenné demonštrácie v Istanbule a Ankare však pokračujú. Hlavným predmetom protestov pritom nie je samotná prestavba parku, ale politický vývoj v krajine.

"Chceme vedieť, čo si myslia obyvatelia Istanbulu. Ich rozhodnutie je pre nás veľmi dôležité," povedal Çelik o referende. Turecké orgány tiež podľa neho čakajú na rozhodnutie súdu, ktorý koná na základe podnetu odporcov projektu.

V parku medzitým opäť nocovali tisíce aktivistov snažiacich sa zabrániť výrubu stromov. Poriadkové sily ešte v utorok získali kontrolu nad priľahlým priestranstvom, čo sa nezaobišlo bez násilných stretov s demonštrantami.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Moja trpezlivosť má hranice, varuje turecký premiér Erdogan (10. 6. 2013)
 Protesty v Turecku sa zvrhli do násilností (9. 6. 2013)
 Násilné demonštrácie v Turecku majú druhú obeť (4. 6. 2013)
 Demonštrácie v Istanbule neutíchajú, polícia tvrdo zasiahla (2. 6. 2013)
 V Istanbule použili vodné delá a plyn proti demonštrantom (31. 5. 2013)
 OBRAZOM: V Turecku ďalej hľadajú obete zemetrasenia (11. 11. 2011)
 Turecko sa opäť triaslo, pod troskami sú desiatky ľudí (10. 11. 2011)
 Turecko už neverí na zázrak, záchranné práce ukončili (29. 10. 2011)
 V Turecku zachránili chlapca po vyše sto hodinách pod zemou (28. 10. 2011)
 Turecko postihnuté zemetrasením bojuje aj so snehom (27. 10. 2011)nasledujúci článok >>
Profesionálny kozmetický set ETANI s kmeňovými bunkami pre komplexné omladenie a regeneráciu pleti
<< predchádzajúci článok
Mladú Renátu niekto uškrtil, potvrdila polícia