Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

06. decembra 2017

Turnerovu cenu za umenie získala Lubaina HimidováV Zanzibare narodená umelkyňa Lubaina Himidová získala v utorok britskú prestížnu Turnerovu cenu za umelecké diela o odkaze kolonializmu a oslave ľudí z africkej diaspóry.Zdieľať
Lubaina Himidová. Foto: TASR/AP
Londýn 6. decembra (TASR) - V Zanzibare narodená umelkyňa Lubaina Himidová získala v utorok britskú prestížnu Turnerovu cenu za umelecké diela o odkaze kolonializmu a oslave ľudí z africkej diaspóry.


Je prvou černoškou, ktorá dostala túto cenu, a vo veku 63 rokov aj najstaršou laureátkou, pripomína agentúra AP. Umelkyni žijúcej v Anglicku udelili cenu v hodnote 25.000 libier (takmer 30.000 eur) na slávnostnej ceremónii v meste Hull.

Porota ocenila Himidovej "nekompromisný" postoj k problémom ako je rasizmus s jej" rozsiahlym a neviazaným prístupom k maľovaniu, ktorý spája satiru s citom pre dramatično".

Turnerova cena je pomenovaná po slávnom maliarovi Williamovi Turnerovi (1775-1851). Udeľujú ju od roku 1984 umelcom žijúcim v Británii. Cena často vyvoláva kontroverzné reakcie a diskusie o hodnote a hodnotách moderného umenia.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Zomrela britská modelka Keelerová, ústredná postava Profumovej aféry
<< predchádzajúci článok
Vo veku 74 rokov zomrel spevák a herec Johnny Hallyday

Turnerovu cenu za umenie získala Lubaina Himidová - diskusné fórum čitateľov