Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

03. mája 2016

Ústav experimentálnej onkológie SAV si pripomína 70. výročie založenia



Na ilustračnej snímke vchod do areálu Slovenskej akadémie vied (SAV) na Dúbravskej ceste v Bratislave



Zdieľať
Na ilustračnej snímke vchod do areálu Slovenskej akadémie vied (SAV) na Dúbravskej ceste v Bratislave Foto: TASR/Michal Svítok
Bratislava 3. mája (TASR) - Ústav experimentálnej onkológie Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied (ÚEO BMC SAV) si v tomto roku pripomína 70. výročie svojho založenia. Pri tejto príležitosti vedenie ústavu pripravuje odborno-spoločenské stretnutie, ktoré sa bude konať v piatok 20. mája od 10.00 h v priestoroch hotela Holiday Inn v Bratislave.


Patronát nad týmto podujatím prevzal prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska. Očakáva sa účasť súčasných i bývalých zamestnancov ústavu, predstaviteľov ministerstva školstva, členov Predsedníctva SAV, zástupcov univerzít a popredných klinických onkologických inštitúcií na Slovensku. Informovala o tom Soňa Čierniková, členka vedeckej rady ÚEO BMC SAV.

Na stretnutí vystúpia s odbornými prednáškami viaceré osobnosti ÚEO, vedci, klinickí pracovníci i mladí výskumníci. Podujatie obohatí aj kultúrny program. Dôležitou súčasťou stretnutia bude ocenenie vedeckých pracovníkov Čestmíra Altanera, Veroniky Altanerovej a Margity Klobušickej, prezidentky Nadácie Výskum rakoviny, za celoživotný prínos v experimentálnej onkológii a v popularizácii onkologickej vedy na Slovensku.

Pod odborným vedením svojich riaditeľov - Viliam Thurzo, Viliam Ujházy, Juraj Švec, Čestmír Altaner, Ján Sedlák, Lucia Kučerová - sa ÚEO počas svojej 70-ročnej existencie zaradil medzi svetom uznávané pracoviská. Je členom výberovej Organizácie európskych onkologických ústavov, kde sa koordinuje onkologický výskum v Európe. Vedeckí pracovníci ústavu získali viaceré prestížne ocenenia - štátne ceny, ceny SAV, Zlaté plakety Univerzity Komenského a Slovenskej lekárskej spoločnosti, Ceny ministra zdravotníctva, Ceny ministra školstva a mnohé iné.

Ústav svojimi výskumnými aktivitami v oblasti molekulárnej onkológie a genetiky nádorových ochorení prispel významnou mierou k zlepšeniu diagnostiky a liečby rakoviny. Vychoval mnohých renomovaných vedcov a lekárom na Slovensku priblížil princípy molekulárnej podstaty nádorových ochorení. Výsledkom dlhodobej a intenzívnej spolupráce ÚEO s dvoma významnými onkologickými inštitúciami - Národným onkologickým ústavom a Onkologickým ústavom svätej Alžbety v Bratislave je klinicky orientovaný výskum, ktorý zohráva dôležitú úlohu v boji proti rakovine, vyzdvihla Čierniková.

V ÚEO boli etablované molekulárno-genetické metódy pre zistenie zvýšeného rizika rakoviny hrubého čreva a konečníka, prsníkov, vaječníkov a štítnej žľazy. Vypracované postupy boli odovzdané do klinickej praxe, kde slúžia na včasné odhalenie predispozície k nádorovému ochoreniu. Spresnenie diagnostiky leukémií pomocou prietokového cytometra umožnilo efektívnejšiu liečbu onkologických pacientov. Ústav vydáva v anglickom jazyku medzinárodný vedecký časopis Neoplasma, ktorý patrí medzi najkvalitnejšie vedecké časopisy vydávané na Slovensku, konštatovala Čierniková.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Vo Versailles budú cez leto diela Olafura Eliassona
<< predchádzajúci článok
Začal sa proces delenia Princovho majetku