Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

19. júna 2006

Utajované prípravy na štart rakety v KĽDR sa už asi skončili



Juhokórejská vládna strana v pondelok vyzvala Severnú Kóreu, aby "neohrozila svojho priateľa" skúšobným vystrelením balistickej rakety. Opozícia vyzvala vládu, aby tvrdšie reagovala na provokačné ...



Zdieľať

BRATISLAVA 19. júna (WEBNOVINY) - Juhokórejská vládna strana v pondelok vyzvala Severnú Kóreu, aby "neohrozila svojho priateľa" skúšobným vystrelením balistickej rakety. Opozícia vyzvala vládu, aby tvrdšie reagovala na provokačné kroky svojho komunistického suseda. Domáce médiá, ako aj Washington začiatkom minulého týždňa uviedli, že Severná Kórea sa pravdepodobne pripravuje testovať medzikontinentálne rakety schopné doletieť až na územie Spojených štátov. Malo by ísť o balistickú strelu Tchä-pchodong 2 s doletom 3 500 až 6 000 kilometrov. Podľa pondelkového vydania japonského večerníka Mainiči tankovanie paliva do rakety sa už skončilo.

Severná Kórea doteraz oficiálne neoznámila, v akom štádiu sa nachádzajú prípravy na štart. Jediným nepriamym potvrdením príprav bolo vysielanie štátnej televízie. Hlásateľ citoval ruské médiá, ktoré odmietli americké tvrdenia o schopnosti Kórejskej ľudovodemokratickej republiky zasiahnuť americké územie. Žiadnu informáciu o presnom termíne štartu rakety však neuviedol. Hlásateľ pritom citoval ruský komentár, podľa ktorého "správy o tom, že KĽDR má raketu, ktorá by mohla zasiahnuť Spojené štáty, sú nepodložené špekulácie." Zároveň zdôraznil, že krajina "má právo vlastniť rakety, ktoré by dokázali okamžite zastaviť bezohľadné špionážne letecké aktivity Američanov." Pchjongjang v minulosti viackrát obvinil Washington zo špionážnych aktivít a varoval ho, že zostrelí každé špionážne lietadlo nad svojím územím. Severokórejské médiá doteraz o prípravách na štart rakety neinformovali. V nedeľu sa zmienili iba o tom, že krajina sa chystá zväčšiť svoju odstrašujúcu vojenskú silu.

Podľa amerických zdrojov raketa môže doletieť až k americkým brehom, bude však musieť byť ľahšia ako pôvodný typ a nebude schopná niesť výbušnú hlavicu. V prípade odpálenia rakety by podľa amerického veľvyslanca v Japonsku Spojené štáty mohli zvážiť uvalenie sankcií na KĽDR a podporiť akcie Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov. Veľvyslanec Thomas Schieffer však odmietol špecifikovať, aké kroky urobí Washington v prípade, ak KĽDR uskutoční test, no povedal, že USA zváži všetky možnosti. "Myslím si, že treba uvažovať o sankciách, no nerád by som uviedol konkrétne kroky, ktoré by sme urobili," povedal Schieffer. "Budeme to považovať za veľmi vážnu záležitosť, o ktorej bude musieť hovoriť Bezpečnostná rada OSN," povedal americký veľvyslanec v Tokiu.

Predseda juhokórejskej vládnej strany Uri Kim Gun-tchä vyzval na väčšiu ústretovosť: "Severná Kórea by nemala zabúdať, že má fórum, kde sa môže so svojimi postojmi obrátiť na medzinárodné spoločenstvo... Je načase, aby spravila rozhodný krok k mieru na Kórejskom polostrove prostredníctvom spolupráce s Južnou Kóreou." Kim uviedol, že jeho ministri budú v utorok informovať poslancov o vývoji situácie v súvislosti s možnou raketovou skúškou. Najväčšia opozičná strana Veľká národná strana obvinila prezidenta Ro Mu-hjona z pomoci KĽDR a pripomenula, že proti avizovanému testovaniu rakiet mohol urobiť viac.

V takejto atmosfére sa začalo stretnutie rozdelených rodín v severokórejskom horskom stredisku Diamantová hora. Osobné stretnutia rozdelených rodín sa začali v roku 2000 po prelomovom rokovaní prezidentov oboch krajín. 400 vybratých Juhokórejčanov mohlo prekročiť prísne stráženú hranicu medzi oboma Kóreami, aby sa stretli so svojimi príbuznými zo severu, ktorých nevideli od Kórejskej vojny v rokoch 1950-53.

Južnú a Severnú Kóreu od vojny v 50. rokoch minulého storočia hermeticky oddeľuje najprísnejšie strážená hranica na svete. Obe krajiny sú formálne stále vo vojnovom stave, pretože boje v roku 1953 prerušilo len prímerie, a nie mierová zmluva. Medzi oboma krajinami preto neexistuje priame letecké, ani lodné spojenie. Plánované obnovenie vzájomného železničného spojenia Severná Kórea pred niekoľkými týždňami bez bližšieho vysvetlenia zastavila.

SITA,AP


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
KDH sa stále nerozhodlo, či bude v opozícii
<< predchádzajúci článok
Gazprom a MOL údajne podajú spoločnú ponuku na Udmurtnefť