26. novembra 2005

Úvodný zjazd o 300 metrov kratší

Podmienky, za ktorých pokračuje Svetový pohár alpských lyžiarov, nie sú práve optimálne.

V kanadskom Lake Louise, kde býva za normálnych okolností v tomto čase okolo -20 °C, bolo v minulých dňoch nezvyčajne teplo. Južne od dejiska prvého mužského zjazdu (sobota) a super-G (nedeľa) sezóny namerali až +20 °C, čo je najvyššia hodnota na toto ročné obdobie od roku 1920. Organizátorom neostávalo teda nič iné, ako skrátiť trať - a to až o 300 metrov, čo znamená okolo 15 sekúnd. Aj tak sa museli triasť, pretože dlhodobá predpoveď meteorológov na tento víkend neveštila nič dobré, podľa najnovších správ sa však počasie predsa len umúdrilo a pomaly sa vracia zima.
Najväčším favoritom pretekov je Američan Bode Miller. Držiteľ veľkého krištáľového glóbusu za celkové prvenstvo v seriáli sa musel v úvodnom obrovskom slalome sezóny v Söldene podvoliť najväčšiemu rivalovi Rakúšanovi Hermannovi Maierovi, napriek tomu mu odborníci dávajú najväčšie šance. Z tímu našich susedov, ktorý sa dva týždne pripravoval na zámorskú sériu SP v Sun Peaks, zanechal v tréningoch najlepší dojem obhajca malého glóbusu Michael Walchhofer. Hneď od začiatku položil latku veľmi vysoko, no ostatní sa snažili k nemu pridať. Prvý tohtoročný víťaz Hermann Maier má podľa vlastných slov ešte rezervy v rýchlostných ukazovateľoch. Okrem neho má štartovať v dnešnom zjazde ďalších 11 Rakúšanov. „Je potrebné zvoliť si tú správnu kombináciu topánok a lyží. Podmienky na svahu sa rýchlo menia, od piatka by malo byť oveľa chladnejšie,“ upozorňoval pred pretekmi Maier.
V doterajších tréningoch však neboli najrýchlejší Rakúšania ani Miller. V prvom dominoval Francúz Antoine Deneriaz pred Walchhoferom, v druhom si dobre počínali Nóri: vyhral všestranný Aksel Lund Svindal, jeho krajan a veterán Lasse Kjus skončil tretí, ako druhý sa vkliesnil medzi nich domáci Erik Guay. Maier skončil dvanásty, Miller sa zo štyroch pokusov ani raz nedostal medzi najlepšiu päticu. Nič si z toho však nerobil, tvrdil, že „nie je to kopec, ktorý by bol veľkou výzvou. Navyše, je pomerne málo snehu, preto neočakávam veľké súboje. V tréningových jazdách som sa štyrikrát posadil na zadok, ale na štart sobotňajších pretekov určite nastúpim“, tvrdil Miller a dodal: „Je to fajn pocit, že som tu vyhral. Teraz však môže byť všetko iné.“

Víkendový program SP
Lake Louise (Kan.) - sobota 20.30 SEČ zjazd mužov (ORF 1, Eurosport)
Nedeľa 20.30 SEČ: super G mužov (ORF 1, Eurosport)

Odmeny v USD
víťaz 23 000
druhý  15 000
tretí  11 500

Pôjde Miller ako na stíhačkách?

Vlani vyhral americký hipisák obe disciplíny a tréner rakúskych rivalov Toni Giger aj teraz tvrdí, že „v Lake Louise Bodeho Millera ťažko niekto porazí. V niektorých úsekoch je neuveritelne rýchly“. Majster sveta zjazdu a superobrovského slalomu, ktorý si so svojím kamarátom spestril prípravu na ostrý štart do olympijskej sezóny hodinovými letmi na bojových stíhačkách F-16.
Neskorší celkový víťaz Svetového pohára mal vlani neuveritelný rozbeh: vyhral prvé štyri preteky. V Lake Louise ukončil dominanciu Rakúšanov, ktorí od roku 1999 ovládli všetkých osem podujatí v Lake Louise. Herman Maier stál na najvyššom stupni trikrát, rovnako i Stephan Eberharter, po jednom triumfe dosiahli Michael Walchhofer a Hannes Trinkl. Doteraz platilo, že napriek relatívne nenáročnej trati, sa presadili väčšinou tí najlepší, k veľkým senzáciam nedošlo.