27. marca 2012

V Bratislave sa hľadal nástupca Jozefa Sabovčíka

Svoje schopnosti a nadanie predviedli v utorok desiatky deti z bratislavských základných škôl, ktoré súťažili o putovný pohár Jozefa Sabovčíka. Prvenstvo nakoniec vybojovali žiaci ...

putovny pohar jozefa sabovcika BRATISLAVA 27. marca (WEBNOVINY) - Svoje schopnosti a nadanie predviedli v utorok desiatky deti z bratislavských základných škôl, ktoré súťažili o putovný pohár Jozefa Sabovčíka.

Prvenstvo nakoniec vybojovali žiaci ZŠ Za kasárňou, na druhom mieste skončili žiaci zo ZŠ Kalinčiakova a tretie miesto patrilo ďalšiemu tímu ZŠ Za kasárňou.

Akciu organizovalo občianske združenie Jumping Joe, podporili ju Úrad vlády SR, Bratislavská župa a mestská časť Nové Mesto. Informovala o tom hovorkyňa Bratislavského samosprávneho kraja Iveta Tyšlerová.

„To, čo sa skĺbi v krasokorčuľovaní je trochu gymnastiky, trochu rytmu a hlavne pohybu. Treba povedať, že je to plne v súlade so župnou politikou, ktorú robíme. Nakoľko sme si dali zmerať zdravie stredoškolskej mládeže, a tie prvé výsledky sú alarmujúce, celá tá naša snaha dostať deti z ulíc a od počítačov ku športu má veľký význam,“ povedal bratislavský župan Pavol Frešo.

Súťaže sa zúčastnili žiaci ŠKD z deviatich škôl, z každej školy 15-ti najlepší korčuliari. Formou vyraďovacích korčuliarskych kôl sa do finále dostali tí najsilnejší a najšikovnejsí korčuliari. Ich výkony hodnotili špičkoví tréneri krasokorčuľovania Hilda Múdra a Agnesa Búrilová.

Víťazi si odniesli putovný pohár Jozefa Sabovčíka, všetky tri víťazné družstvá získali medaile a zľavu na kurz krasokorčuľovania pre celú triedu.

Po vyhodnotení súťaže bola ľadová plocha zadarmo k dispozícii všetkým, približne 600 zúčastneným, pričom deti aj dospelí sa mohli pod vedením trénerov Jumping Joe naučiť nové kúsky na ľade.

Legenda Jozef Sabovčík

Jozef Sabovčík (* 4. december 1963, Bratislava) je slovenský krasokorčuliar žijúci v Amerike. Bol prvý krasokorčuliar v histórii, ktorý skočil na medzinárodnej súťaži štvoritý skok. Preto ho prezývajú Jumping Joe. S krasokorčuľovaním začal ako sedemročný vďaka babičke, ktorá ho priviedla na ľad. Korčuľoval viac ako tridsať rokov.

Počas svojej amatérskej kariéry sa stal šesťnásobným majstrom Česko-Slovenska, dvojnásobným majstrom Európy a na Olympijských hrách v Sarajeve 1984 vyhral bronzovú medailu. Ako profesionálny krasokorčuliar získal titul majstra sveta profesionálov a pôsobil vo viacerých televíznych šou.