Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

11. júla 2011

V Bratislave sa ľudia dožívajú najviacNajväčšie demografické rozdiely v rámci Slovenska existujú medzi západom a východom krajiny, vidieť ich ...Zdieľať
apollo Pohľad na Bratislavský hrad cez most Apollo a Starý most. Ilustračné foto: SITA/Michal BurzaBRATISLAVA 11. júla (WEBNOVINY) - Najväčšie demografické rozdiely v rámci Slovenska existujú medzi západom a východom krajiny, vidieť ich najmä pri porovnaní Bratislavského a Prešovského kraja.


"Z pohľadu regiónov určite najväčší rozdiel je medzi Bratislavou a Prešovom," hovorí riaditeľka sekcie sociálnej štatistiky a demografie Štatistického úradu SR Ľudmila Ivančíková.

Podľa jej slov samosprávny kraj na východe štátu je charakterizovaný vysokou plodnosťou, pozitívnejšími charakteristikami sobášnosti, rozvodovosti a východniari sú na tom lepšie aj z hľadiska starnutia. Priemerný vek obyvateľov na východe je nižší až o štyri roky. "Ale neznamená to, že by sa aj tu neprejavovali tie charakteristiky typické pre celé Slovensko," upozorňuje Ivančíková s tým, že Slovensko starne.

Na to poukazuje aj vývoj v regiónoch. "Vo väčšine krajov klesá podiel detskej zložky. Veková štruktúra je naďalej najpriaznivejšia na východe Slovenska a na severe stredného Slovenska," tvrdí Ivančíková. Najviac osôb v produktívnom veku žije v Bratislave a v Trenčianskom kraji, naopak najmenej v Prešovskom. Ľudia v poproduktívnom veku (u mužov 60 a viac, u žien nad 55) dominujú v Nitrianskom kraji, v Trenčianskom a Banskobystrickom kraji, najmenej ich je opäť na východe v Prešove.


Rozdiel takmer dva roky

Najviac sa ľudia na Slovensku dožívajú v Bratislave, a to muži i ženy. "Najvyššiu hodnotu strednej dĺžky života pri narodení majú muži v bratislavskom kraji - 73,5 rokov," konštatovala Ivančíková. To je podľa jej slov vysoko nad celoslovenským priemerom.

"Rozdiel je takmer dva roky," dodala štatistička. Celoslovenský priemer dlhodobo prevyšuje aj stredná dĺžka života u žien v Bratislave. Dožívajú sa 80 rokov. Oproti roku 2001 sa stredná dĺžka života u žien zvýšila najviac v Trnavskom kraji, u mužov v Banskobystrickom. Na strednom Slovensku však zároveň majú muži najnižšiu nádej na dožitie - 70,4 roka.

Kým kraj hlavného mesta patrí počtom obyvateľov k menším, hustotou zaľudnenia takmer trojnásobne prevyšuje priemer štátu. Najviac obyvateľov žije v Prešovskom kraji, ten je ale podľa Ivančíkovej riedko osídlený. V roku 2010 prirodzený úbytok štatistici zaznamenali v Trenčianskom, Nitrianskom a Banskobystrickom kraji. Vďaka ľudom, ktorí sa sťahovali, minulý rok počtom obyvateľov rástli Bratislavský, Nitriansky a Trnavský kraj.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Van Rompuy chce rokovať o Grécku, zvolal mimoriadnu schôdzu
<< predchádzajúci článok
Horúčavy zabili v chorvátskom Zadare 11 ľudí