Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

13. decembra 2013

V bratislavskej MHD budú cestovať zadarmo darcovia krvi aj odbojári



Bratislavskou mestskou hromadnou dopravou (MHD) budú môcť hendikepovaní ľudia aj naďalej cestovať zadarmo. Výnimka im síce končí tento rok, bratislavskí ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/Tomáš Halász
Bratislava 13. decembra (TASR) – Bratislavskou mestskou hromadnou dopravou (MHD) budú môcť hendikepovaní ľudia aj naďalej cestovať zadarmo. Výnimka im síce končí tento rok, bratislavskí poslanci však na rokovaní vo štvrtok v noci schválili, že sa pre nich do spustenia tretej etapy integrovanej dopravy nič nezmení. Do skupiny ľudí, ktorí môžu cestovať zadarmo, navyše pridali aj ďalších. Platiť od januára nebudú musieť ani účastníci protifašistického a protikomunistického odboja spolu s ich rodinnými príslušníkmi v priamej línii a tiež darcovia krvi, ktorí sú držiteľmi minimálne zlatej Janského plakety.


"Politickí väzni a bojovníci proti fašizmu mali v minulosti v MHD voľný lístok. Je ich iba hŕstka, do 500, zvyšní už dosiahli vek 70 rokov, kedy majú tak či tak voľný lístok," uviedol vo štvrtok námestník primátora Ján Budaj (Zmena zdola-DÚ), ktorý s návrhom na bezplatné cestovanie pre týchto ľudí prišiel. Platiť nebudú ani ich rodinní príslušníci v priamej línii. "Ich rodiny nesmeli cestovať, študovať, nikto im to dnes nevynahradí ani na dôchodku, ani na platoch," poznamenal Budaj.

Starosta Rače Peter Pilinský (SZ) zase navrhol bezplatné cestovanie pre bezpríspevkových darcov krvi. Musia však byť držiteľmi aspoň zlatej Janského plakety. "V minulom období boli bezpríspevkoví darcovia krvi zvýhodňovaní napríklad pri daňových priznaniach, mali nárok na liekové doplnky, tieto veci im boli škrtnuté. Ide asi o 400 ľudí v celom kraji, ktorí majú udelenú minimálne zlatú plaketu," podotkol.

Poslanci predĺžili cestovanie zadarmo aj zdravotne postihnutým. Pred zavedením integrovaného dopravného systému, ktorý začal v Bratislave a na Záhorí platiť od júna, hrozilo, že o bezplatné cestovanie v MHD zjednotením cien lístkov prídu. Mali zaň zaplatiť polovičnú cenu rovnako ako napríklad pri cestovaní vlakom. Zástupcovia zúčastnených strán na projekte integrovanej dopravy sa však vo februári po vlne kritiky nakoniec dohodli, že podmienky pre cestujúcich s preukazom ZŤP a ich sprievod budú nezmenené do konca júna. Bratislavskí poslanci im potom výnimku predlžovali ešte do konca roka, vo štvrtok ju predĺžili znova.

Integrovaný dopravný systém je v prvej etape

Spoločnosť Bratislavská integrovaná doprava navrhuje šesť možností, ako riešiť hendikepovaných cestujúcich. Jedna hovorí o tom, že zdravotne postihnutí budú potrebovať bezkontaktnú čipovú kartu na cestovanie vo verejnej doprave, pričom vo vozidlách Slovak Lines a vlakoch ZSSK budú mať lístok zľavnený. Iná zase, že bezplatná preprava bude len pre najzraniteľnejšiu skupinu vozičkárov a nevidiacich vo vozidlách všetkých dopravcov. Ostatné skupiny podľa tejto alternatívy budú cestovať so zľavou. Dohoda na žiadnej medzi mestom, krajom, BID a ministerstvom dopravy sa však nenašla.

Ilustračné foto Foto: TASR/Štefan Puškáš
Podľa šéfa dopravnej komisie Jozefa Uhlera (SDKÚ-DS) je dnes Bratislava posledným krajským mestom na Slovensku, ktorá nijakým spôsobom neeviduje ťažko zdravotne postihnutých cestujúcich. "Všetky ostatné miesta to zaviedli, aby vedeli kto, kde a kedy im cestuje a vedeli skvalitňovať služby pre ZŤP. Veď my nevieme, kde treba nasadiť nízkopodlažné vozidlá či prispôsobovať zastávky v čo najväčšom množstve," pripomenul. Evidenciu by chcel zaviesť od spustenia druhej etapy integrovanej dopravy. "Viem, že je to nepríjemné, lebo zrazu tým ľuďom bude treba povedať, že raz do roka treba ísť na predajné miesto a toto si zabezpečiť. Ale skôr či neskôr to bude potrebné," podotkol.

Momentálne sa integrovaný dopravný systém nachádza len v prvej etape, čo zahŕňa troch dopravcov prevádzkujúcich verejnú osobnú dopravu na území Bratislavy a v okrese Malacky. V rámci druhej etapy budú môcť cestovať na jeden cestovný lístok aj obyvatelia Pezinského a Seneckého okresu a vybraných obcí Trnavského kraja. K dvom mestským zónam na území Bratislavy a 19 regionálnym zónam v okrese Malacky tak pribudne šesť nových v regióne Záhorie a 23 zón v Pezinskom a Seneckom okrese, ako aj vo vybraných obciach Trnavského kraja.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Alojz Hlina zablokoval parlament, stojí za rečníckym pultom
<< predchádzajúci článok
Automobilka Ford plánuje prijať na budúci rok vyše 11.000 zamestnancov