03. decembra 2010

V Davisovom pohári hrajú po piatku Srbi s Francúzmi 1:1

Po piatkových dvojhrách je stav finálového súboja Davisovho pohára reprezentačných tenisových družstiev mužov medzi Srbskom a Francúzskom v Belehrade vyrovnaný 1:1. Francúzov ...

djokovic Novak DjokovičFoto: SITA/APBELEHRAD 3. decembra (SITA) - Po piatkových dvojhrách je stav finálového súboja Davisovho pohára reprezentačných tenisových družstiev mužov medzi Srbskom a Francúzskom v Belehrade vyrovnaný 1:1. Francúzov dostal do vedenia prvý hráč hostí Gael Monfils, ktorý bez väčších problémov zdolal domácu dvojku Janka Tipsareviča za 125 minút 6:1, 7:6 (4), 6:0. Víťaz urobil v stretnutí iba 14 nevynútených chýb (bilancia 14:38) a ani raz neodovzdal súperovi svoj servis. V druhej piatkovej dvojhre potom domáci Novak Djokovič potvrdil proti Gillesovi Simonovi pozíciu vysokého favorita a na radosť 15 000 divákov v Beogradskej Arene zdolal francúzsku dvojku za 139 minút 6:3, 6:1, 7:5. Zatiaľ čo hosťujúci Francúzi bojujú o jubilejnú desiaty daviscupovú trofej a prvú po deviatich rokoch, Srbi túžia po historicky prvom víťazstve v tejto najprestížnejšej mužskej tímovej súťaži.

Finále Davisovho pohára 2010 bude pokračovať v sobotu od 15.00 h štvorhrou, do ktorej kapitáni oboch tímov Bogdan Obradovič a Guy Forget nominovali predbežne dvojice Viktor Troicki, Nenad Zimonjič, resp. Arnaud Clément, Michael Llodra. Finálové stretnutie a s ním aj celá tenisová sezóna vyvrcholí v nedeľu od 13.00 h, keď sú na programe záverečné dvojhry Novak Djokovič - Gael Monfils a Janko Tipsarevič - Gilles Simon.

V súboji Djokoviča so Simonom sa zrodilo očakávané víťazstvo domáceho zverenca slovenského trénera Mariána Vajdu. Až do siedmeho gemu to bolo v úvodnom sete oťukávanie sa z oboch strán, obaja hráči boli suverénni pri svojom podaní. Potom sa hral pri servise Simona 10-minútový gem v štýle kto z koho, ktorý Djokovič po štvrtej brejkbalovej výhode rozhodol pre seba. Tento prvý brejk zmenil všetko. Dvadsaťtriročného Djokoviča nakopol k výbornému výkonu s množstvom víťazných úderov (celkovo 62:22), hodnému hráča prvej svetovej trojky, kým Simon (42. v renkingu ATP) sa postupne na kurte Beogradskej Areny strácal. Od stavu 3:3 v prvom sete uhral 25-ročný Francúz už len päť gemov. V dlhých výmenách Simon márne hľadal víťazný úder a v tých kratších nedokázal čeliť tlaku všeobecne herne oveľa disponovanejšieho súpera. Po hodine a desiatich minútach viedol Djokovič suverénne 6:3, 6:1. Potom dovolil súperovi uhrať prvý gem tretieho setu a ešte ani po brejku na 2:1 nebol pánom situácie. Simon sa dokázal priblížiť na 3:4 aj 4:5 a po dvoch odvrátených mečbaloch Djokovičovi prvýkrát v stretnutí vzal podanie. Miláčik belehradského publika neustál tlak pri svojom servise, ale hneď vzápätí súpera šiestykrát brejkol a opravný termín na ukončenie zápasu už zvládol. Simon síce pri treťom mečbale v poradí vytiahol famózny víťazný bekhend, ale štvrtý mečbal Djokovičovi jeho súper sám premenil zbytočne vyhodeným bekhendovým úderom.

Ešte predtým v úvodnom piatkovom meraní síl bol dvanásty hráč svetového rebríčka, 24-ročný Gael Monfils, od úvodnej loptičky súboja proti Jankovi Tipsarevičovi lepším hráčom ako jeho o dva roky starší a rebríčkovo o 37 miest nižšie postavený súper. Monfils mal pred zrakom Amélie Mauresmovej či Šamiľa Tarpiščeva väčšiu istotu na rakete a v dôležitých okamihoch si vedel udržať koncentráciu. Prvý set získal hladko 6:1 a keď uspel aj vo vypätom tajbrejku druhého dejstva, psychicky labilný Tipsarevič bol zlomený. Bývalý najlepší svetový junior Monfils premenil za stavu 5:0 v treťom sete pri vlastnom podaní hneď prvý mečbal a získal pre Francúzsko dôležitý úvodný bod vo finále. Stav vzájomných súbojov s Tipsarevičom vyrovnal na 3:3 a svoju daviscupovú bilanciu vo dvojhre vylepšil na 4:1. Monfils potvrdil pozíciu jedného z najlepších hráčov práve skončenej jesennej halovej sezóny na okruhu ATP. Pred finálovým súbojom o šalátovú misu mal zverenec Austrálčana Rogera Rasheeda na konte 10 víťazstiev a len 2 prehry vrátane turnajového triumfu v Montpellieri a finálovej účasti na podujatí ATP Masters 1000 v Paríži. „Dnes to bol jeden z mojich vydarenejších zápasov a som rád, že som mohol získať prvý bod pre svoju krajinu. Dôležitý bol výborný štart do stretnutie a potom aj zvládnutý tajbrejk druhého setu. Cítim sa čerstvý a teším sa na pokračovanie finálového súboja,“ uviedol Monfils v jednej z prvých reakcií po svojom víťazstve. Zdolaný Tipsarevič poznamenal: „Prehral som s lepším hráčom, to sa musí uznať. Ani divákov som si poriadne nezískal na svoju stranu, lebo som im nedal dôvod. V podstate som sa vôbec nedostal do zápasu. Vôbec by som nebol prekvapený, keby v nedeľu dal kapitán prednosť inému hráčovi predo mnou.“