Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

17. júna 2013

V Írsku sa začal summit G8, reč bude aj o konflikte v SýriiV Severnom Írsku sa v pondelok začína dvojdňový summit krajín skupiny G8, ktorý bude okrem tradičných ekonomických tém zameraný aj na vyše dvojročný ozbrojený konflikt v Sýrii. ...Zdieľať
g8 LOUGH ERNE 17. júna (WEBNOVINY) - V Severnom Írsku sa v pondelok začína dvojdňový summit krajín skupiny G8, ktorý bude okrem tradičných ekonomických tém zameraný aj na vyše dvojročný ozbrojený konflikt v Sýrii.


Účasť na schôdzke v luxusnom golfovom stredisku Lough Erne prisľúbili viacerí lídri vrátane britského premiéra Davida Camerona, amerického prezidenta Baracka Obamu, nemeckej kancelárky Angely Merkelovej, japonského premiéra Šinza Abeho a ruského prezidenta Vladimira Putina.

Lídri sa budú venovať aj otázkam boja proti daňovým rajom a vytvoreniu spoločnej politiky v tejto oblasti.

Témou bude aj reakcia mocností na obvinenia zo strany Spojených štátov, podľa ktorých sýrsky režim prezidenta Baššára al-Asada použil voči povstalcom chemické zbrane.

Nedeľňajšiemu stretnutiu Camerrona a Putina taktiež dominovala Sýria, ktorá bude aj hlavnou témou pondelňajšieho rokovania ruského lídra s Obamom. Putin už dal jasne najavo, že Rusko je proti dodávaniu zbraní sýrskym povstalcom. Putin zdôraznil, že ruské dodávky zbraní pre al-Asadov režim nie sú porušením medzinárodných zákonov.

"Neporušujeme žiadne pravidlá a vyzývam našich partnerov, aby sa tiež takto správali," vyhlásil ruský prezident po stretnutí s Cameronom. Zároveň zdôraznil, že všetky strany musia prekonať rozdiely, pretože majú spoločný cieľ, a tým je ukončenie občianskej vojny v Sýrii.

Summit G8 sprevádzajú mimoriadne bezpečnostné opatrenia. Politikov stráži asi 8000 príslušníkov bezpečnostných síl. Polícia očakáva demonštrácie antiglobalistov a antikapitalistov.

Dve rozsiahle demonštrácie sa konali aj v sobotu, neprerástli však do násilností.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V Turecku štrajkujú odbory, nesúhlasia so zásahmi polície
<< predchádzajúci článok
Každý piaty Brit stráca sen, že bude bývať vo vlastnom