Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Príroda-Zvieratá

01. februára 2018

V košickej zoo návštevníci uvidia najväčšieho zobákorožca



Košickej zoo sa podarilo v uplynulých dňoch získať štvrtého zástupcu skupiny zobákorožcov. Je ním krkavčiak menší, ktorý je najväčším zobákorožcom na svete a vyznačuje sa veľkým dlhým zobákom, ktorý používa hlavne pri ...



Zdieľať
Košickej zoo sa podarilo v uplynulých dňoch získať štvrtého zástupcu skupiny zobákorožcov. Je ním krkavčiak menší, ktorý je najväčším zobákorožcom na svete a vyznačuje sa veľkým dlhým zobákom, ktorý používa hlavne pri love a má výrazné dlhé mihalnice. Doviezli aj ďalší druh zobákorožca, zobákorožca papuánskeho (na snímke). Obidva druhy zobákorožcov sú vo svojej domovine ohrozené a preto sa pre nich vedú aj Európske záchovné programy. Košice, 1. februára 2018. Foto: TASR/František Iván
 
Košice 1. februára (TASR) – Košickej zoo sa podarilo v uplynulých dňoch získať štvrtého zástupcu skupiny zobákorožcov. Je ním krkavčiak menší (Bucorvus leadbeateri), ktorý je najväčším reprezentantom tejto čeľade. Dvaapolročného samca na odporúčanie koordinátorky priviezli z nemeckej ZOO Duisburg.


"Tieto krkavčiaky sa vyskytujú vo východnej a západnej Afrike. Oproti ostatným zobákorožcom preferujú skôr pohyb po zemi, kde si vyhľadávajú potravu. Tú tvorí hlavne živočíšna zložka, čiže rôzne malé, drobné stavovce. Sú to hlodavce, vtáky, alebo plazy, nepohrdne však občas aj ovocím," uviedol pre TASR hlavný zoológ košickej zoo Patrik Pastorek.

Tento druh zobákorožca sa podľa jeho slov vyznačuje veľkým, dlhým zobákom, ktorý používa hlavne pri love svojej koristi.

"Žije v rodinných skupinách, ktoré tvorí dominantný pár, ktorý ako jediný sa môže rozmnožovať a ostatní členovia tejto skupiny pomáhajú pri zháňaní potravy. Zaujímavý je aj tým, že má výrazné, dlhé mihalnice, ktoré chránia hlavne oko pred rôznymi nečistotami," priblížil Pastorek.

Krkavčiak menší má výrazný pohlavný dimorfizmus. Samec a samica sa od seba po dosiahnutí pohlavnej dospelosti líšia sfarbením holej kože na krku a v okolí očí. Samec ju má červenú, samica má lysinu modrú. Samice krkavčiakov spravidla znášajú dve vajcia. Dospelosti sa ale obvykle dožije len jedno mláďa, keďže starší súrodenec odstráni mladšieho ako konkurenta.

"Aj keď je krkavčiak dlhoveký vták, ktorý sa dožíva až 60 rokov, v prírode patrí k ohrozeným. Dôvodom je strata hniezdnych oblastí, poľnohospodárstvo a požiare. Z tohto dôvodu sa pre krkavčiaky menšie vedie záchranný program, ktorý koordinuje ZOO Atény. Samec je v súčasnosti na zimovisku a návštevníci ho uvidia v novej sezóne," vysvetlil Pastorek.

V závere roka doviezli do košickej zoo aj ďalší druh zobákorožca, konkrétne zobákorožca Rhyticeros plicatus ruficollis, ktorý žije v Papua Novej Guinei.

"Tento druh zobákorožca je menší. Preferuje skôr život v korunách stromov, kde si zaobstaráva potravu. Je prevažne plodožravý, avšak jeho súčasťou kŕmnej dávky, alebo toho, čím sa živí, je aj živočíšna zložka v podobe rôznych malých stavovcov," dodal Pastorek.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Predaj nemeckého piva vlani klesol
<< predchádzajúci článok
V Kremli vycvičili sokoly chrániace sídlo vlády pred dronmi