Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

29. mája 2007

V máji bola dôvera v priemysle historicky najvyššia



Indikátor dôvery v priemysle dosiahol v máji najvyššiu hodnotu od začiatku harmonizovaného zisťovania v roku 1993. Oproti aprílu vzrástol tento indikátor o 11,7 bodu na 22,7 percentuálneho bodu. ...



Zdieľať

BRATISLAVA 29. mája (WEBNOVINY) - Indikátor dôvery v priemysle dosiahol v máji najvyššiu hodnotu od začiatku harmonizovaného zisťovania v roku 1993. Oproti aprílu vzrástol tento indikátor o 11,7 bodu na 22,7 percentuálneho bodu. Jeho úroveň najvýraznejšie ovplyvnil očakávaný rast vývoja produkcie na nasledujúce tri mesiace. Vyplýva to z konjunkturálneho prieskumu v priemysle, ktorý v utorok zverejnil Štatistický úrad SR (ŠÚ).

Názory respondentov na predchádzajúci vývoj priemyselnej produkcie sú pozitívne. Rast očakávajú respondenti v odvetví spracovania dreva, výroby kovov a kovových výrobkov a výroby elektrických a optických zariadení. Pokles predpokladajú producenti vo výrobe textilu a odevov a výrobcovia obuvi. Saldo očakávaného celkového dopytu po priemyselnej produkcií v máji pokleslo o 2 body, ale napriek tomu sa drží 19 bodov nad úrovňou dlhodobého priemeru. Pozitívne očakávania majú najmä respondenti vo výrobe kovov a kovových výrobkov a výrobcovia ostatných nekovových minerálnych výrobkov. Pesimistickí sú manažéri v podnikoch na spracovanie dreva, výrobe výrobkov z gumy a plastov a vo výrobe celulózy a papiera. Respondenti reprezentujúci 82 % produkcie považujú celkový dopyt za dostatočný.

Saldo zahraničného dopytu pokračovalo aj v máji v poklese. Pokles zahraničného dopytu predpokladajú najmä producenti v odvetví spracovania dreva a výroby celulózy a papiera. Rast dopytu na zahraničných trhoch očakávajú výraznejšie len respondenti produkcie výrobkov z gumy a plastov. Vysoký podiel respondentov považuje úroveň zahraničného dopytu za dostatočnú. Saldo zásob hotových výrobkov v priemysle pokleslo o jeden bod. Zásoby sa znížili hlavne v ťažobnom priemysle a vo výrobe inde neklasifikovanej. Vyššie zásoby sú najmä vo výrobe celulózy a papiera. Väčšina respondentov považuje stav zásob za primeraný.

Trend priemyselnej produkcie na nasledujúce tri mesiace výrazne vzrástol a prevýšil úroveň dlhodobého priemeru o 29 bodov. Rast produkcie očakávajú producenti vo väčšine odvetví. Najvýraznejšie očakávania sú vo výrobe koksu a rafinovaných ropných produktov, vo výrobe dopravných prostriedkov a vo výrobe kovov a kovových výrobkov. Rast produkcie sa očakáva s výnimkou žilinského kraja vo všetkých regiónoch. Saldo očakávaného vývoja cien priemyselných výrobkov sa v porovnaní s aprílom znížilo o 8 bodov. Znižovanie cien sa predpokladá najmä vo výrobe elektrických a optických zariadení. Naopak ceny budú zvyšovať výrobcovia kovov a kovových výrobkov a spracovatelia dreva.

Saldo očakávanej zamestnanosti na najbližšie tri mesiace podľa vyjadrení respondentov kleslo v máji o 6 bodov a dostalo sa na druhú najnižšiu úroveň od apríla 2006. Znižovanie počtu zamestnancov očakávajú najmä respondenti vo výrobe koksu a rafinovaných ropných produktov, výroby výrobkov z gumy a plastov a výroby elektriny, plynu a vody. Podľa veľkostnej štruktúry pokles očakávajú najmä podniky od 1 000 zamestnancov; podľa regiónov to bolo 51 % v košickom kraji. Zvyšovanie zamestnanosti očakávajú hlavne respondenti vo výrobe obuvi a výrobe elektrických a optických zariadení. So stabilizáciou zamestnanosti v nasledujúcich troch mesiacoch počíta 58 % respondentov.

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Blair tento týždeň navštívi Afriku
<< predchádzajúci článok
Deportovali venezuelských stúpencov Huga Cháveza