Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

02. októbra 2014

V Saudskej Arábii sa začala výročná púť moslimov - hadždž



Moslimskí veriaci sa modlia pred Veľkou mešitou, deň pred začiatkom výročnej moslimskej púte Hadždž v saudskoarabskej Mekke



Zdieľať
Moslimskí veriaci sa modlia pred Veľkou mešitou, deň pred začiatkom výročnej moslimskej púte Hadždž v saudskoarabskej Mekke Foto: TASR/AP
Mekka 2. októbra (TASR) - Moslimovia z rôznych krajín sveta sa schádzajú v Saudskej Arábii, kde sa dnes začína ich výročná púť hadždž - jeden z piatich pilierov islamu.


Ide o jedno z najväčších zhromaždení ľudí usporadúvaných vo svete. Snaha zvládnuť nápor pútnikov viedla Saudskú Arábiu k zavedeniu kvót, ktoré presne stanovujú, koľko moslimov môže tá-ktorá krajina na púť vyslať. Tento rok bol podľa saudskoarabskej vlády vstup do krajiny povolený približne 1,4 miliónu moslimov zo 160 krajín sveta. Na púti, početných modlitebných zhromaždeniach a náboženských rituáloch sa už tradične zúčastní aj asi milión Saudskoarabov.

Vyvrcholím púte bude sobota, keď moslimovia - nielen v Mekke, ale na celom svete - slávia Sviatok obetovania, známy ako íd al-adhá, ktorý je pripomenutím Abrahámovej ochoty obetovať Bohu vlastného syna.

Galéria: Púť moslimov do Mekky






V súvislosti s týmto sviatkom saudskoarabské úrady posilnili bezpečnostné opatrenia. Tie sú už aj tak veľmi prísne kvôli obavám z teroristického útoku po nástupe extrémistickej organizácie Islamský štát, ktorá sa zmocnila časti územia Iraku a Sýrie a vyhlásila tam rovnomenný kalifát.

Obavy vyvoláva aj riziko rozšírenia koronavírusu spôsobujúceho blízkovýchodný respiračný syndróm (MERS), ako aj vírus ebola, ktorý zasiahol západnú Afriku, kde tiež žije početná moslimská komunita.

Púť do Mekky by mal aspoň raz za život vykonať každý moslim, ktorý je toho fyzicky schopný a má na to dostatok finančných prostriedkov. Moslim, ktorý absolvuje v Mekke všetky rituály, má právo doživotne používať čestný titul hadždž.

Púť pozostáva z mnohých rituálnych úkonov. Za najdôležitejšie sa považuje menšia púť - umra, ktorá sa skladá zo siedmich okruhov okolo svätyne Kaaba - najposvätnejšieho miesta islamu - a behu medzi pahorkami as-Safá a al-Marwá; rituálny výstup na planinu Arafát; kameňovanie Satana v údolí Miná a spomínaný sviatok íd al-adhá.

Keďže na púť do Mekky prichádzajú každoročne státisíce pútnikov, saudskoarabské úrady boli nútené prijať celý rad logistických, zdravotníckych a bezpečnostných opatrení, aby zabránili nehodám, teroristickým útokom či epidémiám.

Z bezpečnostného hľadiska je najrizikovejším bodom púte kameňovanie Diabla, keď sa v malom priestore ocitne veľké množstvo ľudí, čo v minulosti viedlo k panike v dave a ušliapaniu desiatok pútnikov. Na základe týchto tragických skúseností došlo k úprave rituálneho miesta - k rozšíreniu mostu, ktorý k nemu vedie, ako aj k vybudovaniu núdzových východov z údolia Miná. Náboženskí hodnostári súčasne povolili začať s rituálom kameňovania už po polnoci, nie až po ranných modlitbách.

Na bezpečnosť v Mekke počas púte dozerajú tisíce policajtov a vojakov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Výnos z predaja Telekomu pôjde prioritne na zníženie štátneho dlhu
<< predchádzajúci článok
VÚB banka má dvoch nových členov predstavenstva