Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

11. mája 2006

V SR sa nemecká kancelárka zíde s premiérom a prezidentom



BRATISLAVA 11. mája (WN/SITA) – Nemecká spolková kancelárka Angela Merkelová dnes pricestuje do Bratislavy po prvý raz od nástupu do funkcie vlani v novembri. S premiérom Mikulášom Dzurindom bude hovoriť o spolupráci v politickej ...



Zdieľať

BRATISLAVA 11. mája (WN/SITA) – Nemecká spolková kancelárka Angela Merkelová dnes pricestuje do Bratislavy po prvý raz od nástupu do funkcie vlani v novembri. S premiérom Mikulášom Dzurindom bude hovoriť o spolupráci v politickej oblasti, najmä pokiaľ ide o členstvo v Európskej únii a Severoatlantickej aliancii. Prediskutujú tiež aktuálne medzinárodno-politické otázky, bezpečnostnú problematiku a hospodársku spoluprácu Slovenska a Nemecka. Merkelovú počas jednodňovej oficiálnej návštevy Slovenska prijme aj prezident Ivan Gašparovič.

Merkelová sa s predstaviteľmi slovenskej vlády a parlamentu stretla v Bratislave v apríli 2004 ako predsedníčka kresťanských demokratov CDU a frakcie CDU/CSU v spolkovom sneme. Na stretnutí s ministrom financií Ivanom Miklošom ju zaujímala najmä dôchodková a daňová reforma. Konštatovala, že Nemecko by sa mohlo v mnohých reformách od Slovenska učiť. Premiér Dzurinda bol naposledy na oficiálnej návšteve Nemecka 10. až 12. februára 2004. Vtedy sa s kancelárom Gerhardom Schröderom sústredil najmä na otvorenie pracovného trhu. Nemecko potvrdilo, že pracovný trh pre ľudí z nových členských krajín EÚ, vrátane Slovenska, otvorí až po siedmich rokoch.

Dzurinda sa zišiel vlani v Berlíne s Merkelovou ako designovanou kancelárkou. Netajil, že od jej vlády očakáva viac porozumenia voči reformám, ale aj zjednodušeniu daňového systému a rovnej 19-percentnej dani. Nízke daňové zaťaženie Schröderova vláda často kritizovala. Dzurinda po stretnutí s Merkelovou zdôraznil, že Európa v súčasnosti potrebuje spolupracovať vo viacerých oblastiach výhodných pre občanov, ale rovnako je dôležité zachovať vnútornú súťaž a konkurenciu. Najúčinnejším spôsobom je práve daňová politika vo väzbe na sociálny model krajiny. Dzurinda a Merkelová sú si blízki aj stranícky. CDU, SDKÚ, ale aj KDH a SMK sú v Európskom parlamente v jednej frakcii.

FOTO:SITA/AP


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
V Nemecku naháňajú novodobých Robinov Hoodov
<< predchádzajúci článok
Európski lídri musia rekonštruovať inštitúcie únie