03. januára 2012

V Toblachu triumfoval Alexander Legkov, Slováci sú bez bodu

Víťazom utorkovej piatej etapy prestížneho seriálu pretekov v behu na lyžiach Tour de Ski mužov, ktorou bol beh na 5 km klasickou technikou s intervalovým štartom v talianskom Toblachu, sa stal Rus ...

bez nazvu TOBLACH 3. januára (WEBNOVINY) - Víťazom utorkovej piatej etapy prestížneho seriálu pretekov v behu na lyžiach Tour de Ski mužov, ktorou bol beh na 5 km klasickou technikou s intervalovým štartom v talianskom Toblachu, sa stal Rus Alexander Legkov.

O 1,7 s za ním zaostal strieborný Eldar Rönning z Nórska, tretia priečka patrila o ďalšie tri desatiny sekundy pomalšiemu Švajčiarovi Dariovi Colognovi. Slovák Martin Bajčičák skončil šesťdesiaty, Peter Mlynár obsadil 65. miesto.

Dvadsaťosemročný Alexander Legkov sa z triumfu v etape TdS tešil vôbec po prvý raz v kariére. Bravúrne zvládol najmä druhú polovicu trate. Na medzičase po necelých dvoch kilometroch zaostával za v tom čase vedúcim Rönningom o vyše šesť sekúnd. Potom však nasadil vyššie obrátky a v cieli sa mohol radovať z etapového prvenstva. Technicky náročný okruh s reálnou dĺžkou 5239 m a celkovým prevýšením 168 m zvládol za 13:49,5 min.

Rönning bol v druhej časti trate o takmer osem sekúnd pomalší. Azda najšťastnejší v cieli bol však bronzový Cologna. Obhajca celkového víťazstva v TdS z predchádzajúcej sezóny sa totiž dostal na čelo celkovej klasifikácie.

Jej doterajší líder Nór Petter Northug skončil až dvanásty, za Colognom zaostal o viac ako desať sekúnd. Po pridaní bonifikácie Colognovi za umiestnenie v etape delí týchto dvoch najväčších rivalov a favoritov TdS v celkovom poradí po piatich etapách už 15,7 sekundy.

Z dvojice Slovákov v už iba 78-člennom štartovom poli nebodoval ani jeden do celkovej klasifikácie Svetového pohára. Lepší bol Martin Bajčičák, ktorý obsadil 60. miesto. Za víťazným Legkovom zaostal o 1:00,8 min. Peter Mlynár sa vo výsledkovej listine zaradil na 65. priečku, keď bol o 5,6 s pomalší ako Bajčičák. V celkovom poradí klesol Bajčičák o štyri pozície na 45. miesto, Mlynár paradoxne najmä vďaka odstúpeniu viacerých pretekárov poskočil o 10 priečok hore a je sedemdesiaty prvý.

V hodnotení bojov o krištáľový glóbus sa na prvých troch pozíciách nič nezmenilo. Žlté štartové číslo lídra celkovej klasifikácie i červené určené najlepšiemu v hodnotení tzv. dlhých behov (long distance) stále patrí s veľkým náskokom Petterovi Northugovi. Víťaz utorkovej etapy Legkov poskočil už na 4. miesto.

Slováci figurujú až v poslednej desiatke prvej stovky - Mlynár je deväťdesiaty piaty, Bajčičák o tri priečky za ním.

V stredu je opäť v Toblachu na programe šprint voľnou technikou.

Výsledky - 5 km klasickou technikou s intervalovým štartom - Toblach:
1. Alexander Legkov (Rus.) 13:49,5 min, 2. Eldar Rönning (Nór.) +1,7 s, 3. Dario Cologna (Švaj.) +2,0, 4. Lukáš Bauer (ČR) +3,5, 5. Iľja Černousov (Rus.) +4,0, 6. Axel Teichmann (Nem.) +6,0, ... 60. Martin Bajčičák +1:00,8, ... 65. Peter Mlynár (obaja SR) + 1:06,4

Poradie v TdS po 5. etape:
1. Dario Cologna (Švaj.) 1:51:11,9 h, 2. Petter Northug (Nór.) +15,7 s, 3. Alexander Legkov (Rus.) +39,2, 4. Maxim Vylegžanin (Rus.) +1:14,9 min, 5. Devon Kershaw (Kan.) +1:29,8, 6. Lukáš Bauer (ČR) +1:39,9, ... 45. Martin Bajčičák +5:51,4, 71. Peter Mlynár (obaja SR) +11:16,1

Poradie vo SP po 15 pretekoch (z 37 naplánovaných):
1. Petter Northug (Nór.) 802 bodov, 2. Dario Cologna (Švaj.) 723, 3. Maurice Manificat (Fr.) 398, 4. Alexander Legkov (Rus.) 386, 5. Marcus Hellner (Švéd.) 369, 6. Alex Harvey (Kan.) 301, ... 95. Peter Mlynár 13, 98. Martin Bajčičák (obaja SR) 12.

Poradie v hodnotení tzv. dlhých behov (long distance) po 9 pretekoch (z 21 naplánovaných):
1. Petter Northug (Nór.) 508 bodov, 2. Dario Cologna (Švaj.) 366, 3. Maurice Manificat (Fr.) 304, 4. Alexander Legkov (Rus.) 281, 5. Marcus Hellner (Švéd.) 261, 6. Maxim Vylegžanin (Rus.) 213, ... 65. Martin Bajčičák (SR) 12.