Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

11. októbra 2011

Vedenia nemocníc údajne zastrašujú lekárov



Lekári čelia veľkému tlaku zo strany vedenia nemocníc, tvrdí podpredseda Lekárskeho odborového združenia Pavol Oravec. "Predpokladám, že tento tlak je určený zo strany ministerstva zdravotníctva ...



Zdieľať
lekar pacient POPRAD 11. októbra (WEBNOVINY) - Lekári čelia veľkému tlaku zo strany vedenia nemocníc, tvrdí podpredseda Lekárskeho odborového združenia Pavol Oravec. "Predpokladám, že tento tlak je určený zo strany ministerstva zdravotníctva a má smerovať k tomu, aby lekári boli zastrašovaní a nútení pod rôznymi zámienkami takémuto nátlaku čeliť. Napriek tomu, lekári výpovede nesťahujú,“ uviedol Oravec. Zastrašovanie sa má podľa neho diať prakticky vo všetkých štátnych nemocniciach.


Riaditelia nemocníc si majú predvolávať jednotlivých lekárov, ktorí dali výpovede, a pod rôznymi zámienkami, vyhrážkami, aj pod psychickým nátlakom ich nútia, aby stiahli výpovede. "Vyhrážajú sa im tým, že budú rušené oddelenia, že budú musieť platiť rôzne stabilizačné zmluvy, ktoré predtým podpísali, a takto ich nútia, aby stiahli výpovede,“ uviedol Oravec. Ďalšia forma nátlaku je prostredníctvom zdravotných sestier. "Zvolávajú si zasadnutia sestier, kde im oznamujú, ktorí lekári podali výpovede, z ktorých oddelení, a že ak tieto výpovede nestiahnu, tak budú tieto oddelenia zrušené,“ dodal Oravec.

Lekárske odborové združenie žiada presadenie štyroch požiadaviek. Ide o dodržiavanie Zákonníka práce, zmenu systému financovania zdravotníctva, zastavenie transformácie nemocníc na akciové spoločnosti a zvýšenie platov zdravotníkov. Tieto požiadavky tvoria podľa Oravca jeden komplex, ktorý vytvára priestor na stabilizáciu zdravotnej starostlivosti na Slovensku. Lekári sú podľa neho za transformáciu systému ako celku, ale zmenu nemocníc na akciové spoločnosti nepokladajú za systémové riešenie. "Pokladáme to len za riešenie, ktoré zhorší problémy v zdravotníctve, pretože povedie ku exekúciám a rušeniu zdravotníckych zariadení,“ povedal Oravec.

K 1. októbru podalo výpovede 2411 lekárov. Výpovede podalo podľa Oravca takmer 45 % všetkých lekárov pri lôžku. V prípade akútnych odborov, ako sú anestéziológia či chirurgia, dosahuje v niektorých nemocniciach podiel lekárov, ktorí dali výpovede, 70 až 90 %. Ak títo lekári 1. decembra nenastúpia do práce, bude podľa Oravca nemožné vykonávať zdravotnú starostlivosť.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Lekári podľa SNS nemali inú možnosť, ako dať výpovede (10. 10. 2011)
 V žilinskej nemocnici lekári výpovede nesťahujú (10. 10. 2011)



nasledujúci článok >>
Libérijčania volia nového prezidenta a parlament
<< predchádzajúci článok
Rástli ceny ropy, zlata pre prísľub riešenia dlhovej krízy