16. marca 2006

Veľký glóbus v rámci finále SP pre Kosteličovú

Štvrtkový super G žien v rámci finále Svetového pohára v alpských lyžiarskych disciplínach vyhrala vo švédskom Are Rakúšanka Nicole Hospová. Druhá skončila v poslednom superobrovskom slalome sezóny jej ...

ARE 16. marca (WN/SITA) - Štvrtkový super G žien v rámci finále Svetového pohára v alpských lyžiarskych disciplínach vyhrala vo švédskom Are Rakúšanka Nicole Hospová. Druhá skončila v poslednom superobrovskom slalome sezóny jej krajanka a už istá držiteľka malého glóbusu v tejto disciplíne Michaela Dorfmeisterová (+0,27) a tretie miesto si vybojovala Nemka Martina Ertlová-Renzová (+0,43). Najviac sa však v cieli tešila štvrtá v poradí, Chorvátka Janica Kosteličová. Štvrtá priečka jej totiž stačila na potvrdenie celkového prvenstva vo Svetovom pohári, keďže jej jediná konkurentka Švédka Anja Pärsonová preteky po chybe nedokončila. Kosteličová má pred záverečným slalomom a obrovským slalomom na konte o 204 bodov viac ako Pärsonová a to je už nedostižný náskok. Dvadsaťštyriročná rodáčka zo Záhrebu pridala do zbierky už tretí veľký krištáľový glóbus, keď prvé dva získala v rokoch 2001 a 2003. Kosteličová tak najlepším spôsobom zakončila sezónu, v ktorej sa stala po štvrtý raz olympijskou víťazkou a tiež prepísala históriu v SP skompletizovaním triumfov vo všetkých disciplínach zjazdového lyžovania.

Trochu v tieni Kosteličovej celkového triumfu zostalo štvrtkové víťazstvo Hospovej, ktorá bola až doteraz špecialistkou na točivé disciplíny. Dvadsaťdvaročná Rakúšanka dosiahla piate víťazstvo v pretekoch Svetového pohára, ale premiérové v rýchlostnej disciplíne. Zároveň si poistila 5. priečku v celkovom hodnotení SP, ktorú môže v piatok a sobotu ešte o jedno miesto vylepšiť.

Super G žien v Are (Švéd.):

1. Nicole Hospová (Rak.) 1:19,45 min, 2. Michaela Dorfmeisterová (Rak.) +0,27, 3. Martina Ertlová-Renzová (Nem.) +0,43, 4. Janica Kosteličová (Chorv.) +0,87, 5. Julia Mancusová (USA) +0,89, 6. Lindsey C. Kildowová (USA) +0,92, 7. Andrea Fischbacherová +1,05, 8. Alexandra Meissnitzerová +1,18, 9. Marlies Schildová +1,23, 10. Kathrin Zettelová (všetky Rak.) +1,25

Konečné poradie SP v super G (po 8 pretekoch):

1. Michaela Dorfmeisterová (Rak.) 626 bodov, 2. Alexandra Meissnitzerová (Rak.) 437, 3. Nadia Stygerová (Švajč.) 360, 4. Lindsey C. Kildowová (USA) 326, 5. Janica Kosteličová (Chorv.) 266, 6. Julia Mancusová (USA) 239, 7. Andrea Fischbacherová (Rak.) 231, 8. Kirsten L. Clarková (USA) 201, 9. Anja Pärsonová (Švéd.) 182, 10. Nicole Hospová (Rak.) 175

Celkové poradie v SP (po 34 z 36 pretekov):

1. Janica Kosteličová (Chorv.) 1770 bodov - istá víťazka SP, 2. Anja Pärsonová (Švéd.) 1566, 3. Michaela Dorfmeisterová (Rak.) 1344, 4. Lindsey C. Kildowová (USA) 1067, 5. Nicole Hospová (Rak.) 1052, 6. Marlies Schildová (Rak.) 881, 7. Kathrin Zettelová (Rak.) 843, 8. Alexandra Meissnitzerová (Rak.) 753, 9. Julia Mancusová (USA) 733, 10. Elisabeth Görglová (Rak.) 602,...77. Veronika Zuzulová (SR) 47