Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekológia

30. apríla 2007

Veľkým mestám hrozí totálny nedostatok vody



Suchom sužovaná Austrália čelí najextrémnejším dôsledkom klimatických zmien na svete, keďže milióny obyvateľov vo veľkomestách sa budú musieť pomaly ale isto naučiť žiť s nedostatkom ...



Zdieľať

BRATISLAVA 30. apríla (WEBNOVINY) - Suchom sužovaná Austrália čelí najextrémnejším dôsledkom klimatických zmien na svete, keďže milióny obyvateľov vo veľkomestách sa budú musieť pomaly ale isto naučiť žiť s nedostatkom pitnej vody. Vláda pred časom varovala poľnohospodárov, že v prípade, že ak v krajine nezačne pršať, už od júla nebudú môcť rátať so zásobami vody a najúrodnejší región v krajine by sa tak mohol premeniť na púšť. Obmedzenia na používanie vody platia už na celom kontinente a vedec Tim Flannery, ktorý sa stal Austrálčanom roka 2007 za jeho pioniersku prácu na poli ochrany životného prostredia, vyhlásil, že veci sa iba zhoršia. Flannery uviedol, že dve najväčšie austrálske mestá - Brisbane a Adelaide, v ktorých spoločne žijú asi tri milióny obyvateľov, by mohli byť do konca roka úplne bez vody, ak by sa tzv. veľké sucho samo od seba neskončilo. "Zatiaľ všetko nasvedčuje tomu, že na koniec roka tu budeme mať katastrofickú situáciu. Je to obrovský problém. Dokonca ešte pred rokom by takýto problém bol nemysliteľný. Myslím si, že ide o najextrémnejšiu a najnebezpečnejšiu situáciu vyplývajúcu z globálneho otepľovania na svete," povedal Flannery. "Situácia je taká vážna, že ak hneď nezačne v riečnom systéme Murray-Darling prúdiť voda, mestu Adelaide spolu s jeho miliónom obyvateľov zostávajú zásoby vody na zhruba 40 dní. Ak tento rok nezaprší, Adelaide a Brisbane čakajú diabolské problémy," uviedol.

Sucho, ktoré v niektorých častiach krajiny pretrváva už celé desaťročie spomalilo celkový ekonomický rast Austrálie o 0,75 percenta. Dopad sucha na vidiecke komunity je zničujúci. Mnoho farmárov sa muselo vzdať svojej obživy i zeme a poradenské centrá z vidieku hlásia i nezvyčajne vysoký výskyt samovrážd v odľahlých oblastiach. Deti sa od malička učia ako šetriť vodou, pričom majiteľom domov hrozia mastné pokuty či dokonca odstavenie vody, ak sa preukáže, že vodou neopodstatnene plytvajú. Vplyv globálneho otepľovania je evidentný aj na austrálskom severovýchodnom pobreží, pri ktorom leží Veľký bariérový útes, najväčší živý organizmus sveta, ktorý postupne ničia vysoké teploty okolitého oceánu. Vláda sa tiež snaží zamerať na turistický ruch, ktorý ročne do pokladnice prináša niekoľko miliárd dolárov. Jeho obmedzením, respektíve znížením letovej premávky, ktorá je jedným z hlavných vinníkov klimatických zmien, sa aj toto odvetvie značne ochromí. Vedci varujú, že pretrvávajúce sucho by mohlo do desiatich rokov úplne zdecimovať populáciu medvedíkov koala.

Predseda austrálskej vlády John Howard uviedol, že šesťročné sucho je také extrémne, že Austrália zrejme už čoskoro začne dovážať zásoby jedla a jeho ceny v obchodoch budú obrovské, ak už čoskoro nezačne pršať. "Najlepšia vec, ktorú ľudia teraz môžu urobiť, je modliť sa za skorý dážď, a to myslím vážne," povedal Howard v rozhovore pre rozhlas. Ministerský predseda odmietol spájať nebezpečnú krízu priamo s globálnym otepľovaním. Riečny systém Murray-Darling zavlažuje viac ako milión kilometrov štvorcových, vrátane väčšiny Nového Južného Walesu a častí štátov Victoria, Queensland a Južná Austrália. Ide o austrálsku zásobáreň potravy, kde sa dopestuje 72 percent všetkej úrody.

SITA/AFP/AP


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Globálne otepľovanie sa stáva otázkou číslo jedna
<< predchádzajúci článok
Za kvartál dali stavebné sporiteľne na bývanie 5,195 mld. Sk