Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

22. októbra 2014

Verejnoprávne inštitúcie možu predať zbytočnú budovu aj za nižšiu cenu



Verejnoprávne inštitúcie čakajú od decembra nové pravidlá pri predaji ich nepotrebného nehnuteľného majetku. Prináša ich parlamentom schválená novela ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/František Iván
Bratislava 22. októbra (TASR) - Verejnoprávne inštitúcie čakajú od decembra nové pravidlá pri predaji ich nepotrebného nehnuteľného majetku. Prináša ich parlamentom schválená novela zákona o správe majetku štátu, pričom konkrétnu zmenu presadil pozmeňujúcim návrhom poslanec Anton Martvoň (Smer-SD). Podľa jeho slov podnet na zmenu prišiel zo Slovenskej rektorskej konferencie.


Zo schválenej zmeny vyplýva, že verejnoprávna inštitúcia môže najskôr predať nepotrebnú nehnuteľnosť na základe obchodnej verejnej súťaže tomu, kto ponúkne najvyššiu kúpnu cenu. Tá nesmie byť nižšia ako primeraná cena. Ak takúto cenu nikto neponúkne, súťaž sa zopakuje. Ak sa kupec nenájde ani v opakovanej súťaži, zníži sa cena nehnuteľnosti o 30 percent, v prípade ďalšieho neúspechu sa cena znižuje o 60 percent oproti primeranej (ak je súčasťou nehnuteľnosti aj pozemok, tak maximálne o 50 percent primeranej ceny).

Ak verejnoprávna inštitúcia nehnuteľnosť ani takto predať nedokázala, ponúkne ju bezodplatne štátnym príspevkovým organizáciám v regióne, kde sa nehnuteľnosť nachádza. Ak o ňu žiadna neprejaví záujem, ponúkne sa nehnuteľnosť obci, v ktorej sa nachádza a v prípade nezáujmu sa nehnuteľnosť ponúka VÚC. Ak ju odmietne aj kraj, nehnuteľnosť sa stáva nepredajnou a inštitúcia ju môže ponúknuť za desatinu primeranej ceny, resp. minimálne za 50 percent ceny, ak jej súčasťou je aj pozemok.

Okrem tohto prípadu nepredajnou nehnuteľnosťou má byť aj stavba, ktorú nemožno podľa tvrdenia stavebného úradu z dôvodu technického stavu riadne užívať a ktorá ohrozuje životy ľudí, a tiež stavba, ktorú nemožno hospodárne opraviť.

Martvoň argumentoval, že podľa súčasného zákona môže verejnoprávna inštitúcia predať svoj nehnuteľný majetok len na základe obchodnej verejnej súťaže za cenu podľa znaleckého posudku. "Keďže v praxi sa vyskytujú prípady, že sa im to predať nedarí ani po dlhšom čase, návrh má umožniť, aby mohli verejnoprávne inštitúcie znížiť v rámci opakovaných súťaží kúpnu cenu," vysvetlil poslanec.

Exminister školstva Martin Fronc (KDH) upozornil, že celý nehnuteľný majetok vysokých škôl im bol daný do vlastníctva od štátu zákonom. "Zníženie ceny o 90 percent, s tým mám problém, aby som to vôbec počúval," podotkol Fronc.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Predvianočné upratovanie v malíčku
<< predchádzajúci článok
Na Perínskych rybníkoch začali s výlovom rýb na vianočný trh