29. marca 2015

Vettel narušil dominanciu Mercedesu a vyhral VC Malajzie

Nemecký jazdec tímu Ferrari Sebastian Vettel (vľavo) a britský jazdec Mercedesu Lewis Hamilton sa rozprávajú počas uvodnej tlačovej konferencie pred úvodnou tohtoročnou Veľkou cenou seriálu Formule 1 v Albert Parku v austrálskom ...

Nemecký jazdec tímu Ferrari Sebastian Vettel (vľavo) a britský jazdec Mercedesu Lewis Hamilton sa rozprávajú počas uvodnej tlačovej konferencie pred úvodnou tohtoročnou Veľkou cenou seriálu Formule 1 v Albert Parku v austrálskom Melboure 12. marca 2015. Ilustračné foto Foto: TASR/AP
Sepang 29. marca (TASR) - Nemec Sebastian Vettel na Ferrari vyhral nedeľňajšiu VC Malajzie, druhé podujatie novej sezóny MS F1. Štvornásobný svetový šampión triumfoval na okruhu v Sepangu časom 1:41:05,493 h a dosiahol jubilejné 40. víťazstvo v kariére. Za ním skončili obaja jazdci tímu Mercedes, Brit Lewis Hamilton bol na druhom mieste o štyri sekundy rýchlejší ako Nemec Nico Rosberg.

Vettel potvrdil dobrú formu a kvalitné nastavenie monopostu už v sobotňajšej kvalifikácii, kde skončil druhý len s tesnou stratou na Hamiltona. Na štarte si udržal druhú pozíciu, keď odrazil nápor Rosberga. V 4. kole urobil jazdeckú chybu Marcus Ericsson zo Sauberu, ktorý po šmyku zapadol zadnými pneumatikami do štrku. Na trať muselo vyjsť safety-car, viacero jazdcov to využilo na zastávku v boxoch. Vettele nie a postupne si na čele vypracoval takmer desaťsekundový náskok. Po bleskovej zástavke v boxoch v 22. kole predstihol Rosberga a dostal sa na druhé miesto. Prezuť išiel následne Hamilton a Vettel sa opäť ujal vedenia.

V teplom počasí sa menilo veľa pneumatík. Nemec opäť zamieril k mechanikom v 37. kole, na trať sa vrátil tesne pred Rosberga a na Hamiltona strácal deväť sekúnd. Brit išiel prezúvať o dve kolá neskôr, Vettel sa dostal na prvé miesto a vedenie zo svojich rúk už nepustil. Sústredenou jazdou neurobil žiadnu chybu a Hamiltonovi sa dovolil priblížiť len na rozdiel 10 sekúnd. Za tretím Rosbergom skončil Kimi Räikkönen. Fínsky jazdec prekonal problémy z úvodu, keď po defekte bol aj posledný, a štvrtým miesto potvrdil úspešný víkend pre Ferrari. Talianska stajňa sa dočkala prvého triumfu v seriáli MS po dvojročnej pauze. Na siedmej priečke skončil Holanďan Max Verstappen z Toro Rosso a vo veku 17 rokov sa stal najmladším jazdcom, ktorý bodoval v seriáli svetového šampionátu.

Vettel dosiahol 40. víťazstvo v kariére, viac pretekov oko on vyhrala len trojica Michael Schumacher (91), Alain Prost (51) a Ayrton Senna (41). Na stupňoch víťazov bol zo svojho premiérového triumfu vo farbách Ferrari veľmi šťastný. "Ani neviem čo mám povedať. Celý tím odviedol fantastickú prácu, automobil bol veľmi dobre pripravený. Veril som v úspešný výsledok už po kvalifikácii. Vyšlo to, moje prvé víťazstvo pre Ferrari je veľmi špeciálne," povedal Vettel.

V priebežnej klasifikácii sa dostal na druhé miesto za Hamiltona, na ktorého stráca tri body.