Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

13. septembra 2017

Viac ako 7500 ľudí žiada poslancov, aby stiahli novelu o ÚPN



Na Námestí SNP pri soche Jána Langoša sa konala 18. augusta 2017 v Bratislave tlačová konferencia iniciatívy Pamätaj, ktorej cieľom je upozorniť na novelu zákona o Ústave pamäti (ÚPN) národa a činnosť ÚPN a symbolicky zahalili ...



Zdieľať
Na Námestí SNP pri soche Jána Langoša sa konala 18. augusta 2017 v Bratislave tlačová konferencia iniciatívy Pamätaj, ktorej cieľom je upozorniť na novelu zákona o Ústave pamäti (ÚPN) národa a činnosť ÚPN a symbolicky zahalili oči na soche Jána Langoša. Na snímke vľavo hovorcovia iniciatívy "Pamätaj" Veronika Bruncková a vpravo Juraj Šeliga. Foto: TASR - Martin Baumann
Bratislava 13. septembra (TASR) - Viac ako 7500 ľudí vyzýva poslancov Národnej rady SR, aby stiahli novelu zákona o pamäti národa. Podpisy dnes odovzdali predstavitelia občianskej iniciatívy Pamätaj v parlamente.


"Prišli sme odovzdať podpisy ľudí, zväčša mladých ľudí, ktorí vyzývajú poslancov NRSR, špeciálne poslancov vládnej koalície, aby novelu zákona o Ústave pamäti národa (ÚPN) stiahla," vysvetlil Juraj Šeliga z iniciatívy.

Signatári žiadajú odbornú diskusiu a odmietajú, aby sa účelovou zmenou zákona riešila personálna otázka v ÚPN. "Personálny problém sa nerieši novelou ušitou horúcou ihlou a na mieru. Ak naozaj ide o ÚPN, tak je tu stále priestor, aby sa začala široká odborná diskusia," doplnil.

Hlasovanie o novele bude podľa Šeligu aj o tom, či poslanci počúvajú hlas mladých ľudí. "V dobe, keď narastá extrémizmus, je tu skupina mladých ľudí, ktorá volá po odbornej diskusii, po tom, aby tu bola inštitúcia, ktorá neprekrúca dejiny. Aj to je cesta, ako bojovať proti extrémizmu," vyhlásil.

Právnu normu predložila do parlamentu koalícia. Chce ňou dosiahnuť, aby súčasný šéf ústavu Ondrej Krajňák skončil v tejto funkcii 15. októbra 2017. Teda skôr, ako mu uplynie funkčné obdobie. Po novom má byť štatutárom ÚPN správna rada ako kolektívny orgán, nielen samotný jej predseda. Podľa predkladateľov bude nový model riadenia efektívnejší a transparentný.

Opozícia, ÚPN aj verejnosť považujú novelu za účelovú a od začiatku ju kritizujú. Poslankyňa Mosta-Híd Edita Pfundtner, ktorá bola spolupredkladateľkou, svoj podpis z novely stiahla.

Výsledok hlasovania o právnej norme je otázny. S novelou mal problém napríklad aj poslanec Mosta-Híd Peter Kresák. "Neviem si predstaviť, že by som mohol hlasovať za zákon, ktorým by sa ex lege rušila funkcia konkrétnej osoby," uviedol na minulotýždňovom rokovaní ústavnoprávneho výboru.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
NAŽIVO: Jean-Claude Juncker o stave Európskej únie
<< predchádzajúci článok
Vranov nad Topľou ocení osobnosti, návrhy čaká aj od obyvateľov