Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

10. mája 2007

Viaceré vysoké školy podľa Rydla vychovávajú len plebs



Rozpravou k návrhu novely vysokoškolského zákona v prvom čítaní sa začal druhý rokovací deň 10. schôdze Národnej rady SR. Tatiana Rosová (SDKÚ-DS) sa pripojila k návrhu spravodajcu ...



Zdieľať

BRATISLAVA 10. mája (WEBNOVINY) - Rozpravou k návrhu novely vysokoškolského zákona v prvom čítaní sa začal druhý rokovací deň 10. schôdze Národnej rady SR.

Tatiana Rosová (SDKÚ-DS) sa pripojila k návrhu spravodajcu Ferdinanda Devínskeho (SDKÚ-DS) vrátiť novelu predkladateľovi na prepracovanie. Novela podľa Rosovej okliešťuje akademické slobody, legalizuje nie celkom férový stav pri platení poplatkov za štúdium. „Nemôžeme súhlasiť s tým, aby sa z akademických senátov stali diskusné kluby bez kompetencií,“ povedala Rosová. Princíp kvality sa podľa poslankyne v návrhu novely nahrádza princípom priemernosti. Vzhľadom na dopyt po kvalifikovanej pracovnej sile na trhu práce by podľa Rosovej študenti ťarchu školného uniesli. Aktuálny návrh však podľa nej nastavuje školné ako náhradu štátnej dotácie a nemotivuje. „Ako to, že búrliváci, ktorí protestovali proti školnému, nie sú v uliciach,“ povedala Rosová a odmietla samoúčelné zavedenie poplatkov za štúdium. „Zabudli ste na vlastné programové vyhlásenie, kde sa celoživotné vzdelávanie skloňuje vo všetkých pádoch,“ opýtala sa Rosová predkladateľov, poukazujúc na navrhované obmedzenie počtu externistov, keďže celoživotné vzdelávanie funguje práve na princípe externého štúdia. Rosová preto navrhla ministrovi školstva nezasahovať skôr ako by bola spracovaná analýza stavu vysokého školstva.

Jarmila Tkáčová (SDKÚ-DS) poukázala aj na príklady „študentov z donútenia,“ ktorí si musia dopĺňať zo zákona vzdelanie, musia tak robiť externe na úkor dovoleniek, nemajú vysoký príjem a napriek tomu budú musieť platiť. Ako príklad spomenula pracovníkov záchranných služieb. „Takých ľudí chcete skasírovať,“ opýtala sa smerom ku koalícii.

Jozef Rydlo (SNS) v reakcii poukázal na potrebu zvýšenia kvality a zníženia počtu univerzít, lebo podľa neho viaceré slovenské vysoké školy vychovávajú len „plebs.“ Jozef Halecký (Smer-SD) sa vyslovil za čo najväčší počet vysokoškolských študentov a absolventov aj s vedomím, že nie všetci dostanú rovnako kvalitné vzdelanie. „Zasahovať do samosprávy škôl je zbytočné,“ dodal. Ľudmila Mušková (ĽS-HZDS) poukázala na to, že v súčasnosti poplatky za externé štúdium nešli späť do škôl. Samotná skutočnosť, že sa za externé štúdium platí, sa podľa Muškovej nezmení.

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Študentom podľa Fronca neprinesie vysokoškolská novela nič
<< predchádzajúci článok
Francúzi hodnotia Chiracovo funkčné obdobie kriticky