Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Technika

23. júna 2015

Video: Aj takto sa testuje odolnosť moderných smartfónovVýrobcovia sa snažia, aby boli ich smartfóny odolné nielen pri neopatrnom zaobchádzaní, ale aj v neuveriteľne náročných podmienkach.Zdieľať
Video: Aj takto sa testuje odolnosť moderných smartfónov


 
Všetci chceme, aby nám naša elektronika vydržala čo možno najdlhšie. Keď si kupujeme smartfón v cene okolo tristo eur, môže jeho poškodenie znamenať významný škrt cez rodinný rozpočet. Preto verejnosť tlačí na výrobcov moderných mobilných telefónov, aby boli čo možno najodolnejšie, zároveň však pekné a tenké. Zdá sa, že skĺbiť tieto požiadavky do jedného sériovo vyrábaného telefónu snáď ani nie je možné, avšak opak je pravdou.

Smartfóny Sony Xperia ponúkli svetu krásny produktový dizajn s prémiovým charakterom a kompletnou vodotesnosťou. S týmito smartfónmi môžete nahrávať video aj pod vodou bez najmenšej obavy, že by sa tým akokoľvek poškodili.

Mobilné telefóny značky Samsung už nejaký ten čas vydržia aj veľmi nešetrné zaobchádzanie, napríklad pády z väčších výšok alebo vysoký tlak na displej. To najzaujímavejšie z testovania smartfónov tohto kórejského výrobcu si môžete pozrieť v priloženom videu.

 
S veľmi zaujímavou správou o testovaní odolnosti svojich smartfónov najnovšie prišla spoločnosť Honor. Tá nedávno uviedla do svojej ponuky model 4C, krásny inteligentný telefón s vylepšeným systémom Android a 5-palcovým HD displejom.

Aby sa produkt dostal do sériovej výroby a následného predaja, musí jeho prototyp prejsť až extrémnymi testami záťaže. Súčasťou týchto testov je napríklad 10-tisíc po sebe idúcich zapnutí a vypnutí telefónu, 100-tisíc prebudení zo spánku, dvesto pádov na zem či až 800-tisíc násobné použitie dotykového displeja.

Všetky tieto testy pritom musia vykázať nulovú chybovosť, aby sa produkt dostal do výroby. Honor pritom uvádza ešte niekoľko ďalších testov, ktoré majú produkt pripraviť pre použitie v každodennom živote. Napríklad:

• 48 hodín v extrémnych teplotných zmenách od -40 do +70°C
• 2-tisíc záťažových testov skrútením tela prístroja
• 2-tisíc tlakových skúšok s hmotnosťou 25 kg
• tisíc vložení a vybratí batérie
• 500 výberov a vložení SIM karty
• 3-tisíc výberov a vložení microSD karty
• 10-tisíc pripojení USB kábla
• 200 pádov na zem
• 48 hodín v extrémne vlhkom alebo suchom prostredí

Odolné displejeSamostatnou kapitolou v testoch odolnosti nových smartfónov sú ochranné sklá displejov. Máme radi, keď je displej prekrytý sklom. Priehľadné plasty používané v lacnejších mobilných telefónoch sú síce cenovo výhodným riešením, ale po pomerne krátkom čase sa na nich začnú objavovať škrabance a vyšúchané plochy.

Sklo je trvácnejšie, tvrdšie a hodnotnejšie, zároveň však krehké a náchylné na prasknutie. Spoločnosť Corning, ktorá stojí za inovatívym sklom Gorilla Glass, vyriešila mnohé problémy výrobcov a bežných používateľov. Toto sklo je nielen tvrdé, ľahké a po novom už aj ohybné, ale v prvom rade veľmi odolné. Za o niečo vyššiu nadobúdaciu cenu tak získavate niečo, čo skutočne ochráni displej vášho mobilného telefónu.
Záťažové testy tohto skla sú natoľko extrémne, že sa občas vymykajú zdravému rozumumu a či zdanlivo popierajú fyzikálne zákony. Tie, pochopiteľne, nepopierajú, iba ich využívajú v prospech vysokej odolnosti.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Zamestnanci sa budú viac presúvať, firmy majú robiť nábory inak
<< predchádzajúci článok
Video: Lietajúce plátno? Umelec maľuje na krídla motýľov

Video: Aj takto sa testuje odolnosť moderných smartfónov - diskusné fórum čitateľov