21. mája 2012

Slovenskí hokejisti získali na 76. majstrovstvách sveta v hokeji strieborné medaily. V helsinskej Hartwall Arene sa tím trénera Vladimíra Vůjtka zlepšoval od zápasu k zápasu, chlapci v každom zápase ...

slovaci ukoncili sampionat snov stri HELSINKI 21. mája  - Slovenskí hokejisti získali na 76. majstrovstvách sveta v hokeji strieborné medaily. V helsinskej Hartwall Arene sa tím trénera Vladimíra Vůjtka zlepšoval od zápasu k zápasu, chlapci v každom zápase bojovali a nechali na ľade srdce.

Slovenskí hokejoví hrdinovia

Súdržná partia okolo kapitána Zdena Cháru dosiahla veľký úspech pre slovenský hokej. Cesta slovenských hokejistov za striebrom nebola ľahká, ale hokejisti pripravili fanúšikom krásne hokejové zážitky.

Úvodný zápas s Kanadou

Naši hokejisti začali svoju púť na svetovom šampionáte vo Finsku v piatok 4. mája zápasom proti Kanade. V úvodnom zápase naši hokejisti bojovali, no so súperom, ktorí mal pred šampionátom len najvyššie ambície prehrali 2:3 (0:1, 1:2, 1:0).

Slovenské góly v helsinskej Hartwall Arene strelil Tomáš Tatar a Milan Bartovič. Slováci v 45. vzájomnom meraní síl prehrali s Kanadou 22. raz. Po zápase stále platilo, že slovenský tím na vrcholnom podujatí naposledy zvíťazil nad Kanaďanmi v máji 2002 vo švédskom Karlstade, keď hokejistov z krajiny javorového listu na MS zdolal vo štvrťfinále 3:2 a napokon získal zlaté medaily. To ešte Kanaďania ani len netušili, že história sa bude opakovať.

Jednogólová prehra s Fínskom

Druhým súperom Slovenska na svetovom šampionáte bolo Fínsko. Domáci tím, ktorý obhajoval zlaté medaily sa so Slovákmi potrápil, ale nakoniec sa tešil z víťazstva 1:0. Zverenci Vladimíra Vůjtka držali krok s favoritom počas celého stretnutia, ale aj napriek väčšej streleckej aktivite Slováci brankára Vehanena neprekonali ani raz a po dvoch zápasoch svietila v kolónke nášho tímu v H-skupine nula. O víťazstve "Suomi" rozhodol v 8. minúte Janne Pesonen.

Prekvapujúce víťazstvo nad USA

Po dvoch prehrách čakal na Slovensku ďalší tvrdý oriešok, Američania a tím trénera Vůjtka už musel začať bodovať.Asi málokto však čakal, že prvé body získajú slovenskí hokejisti práve v zápase s USA.

V sedemnástom vzájomnom súboji dosiahli Slováci iba piaty triumf, tretí po sebe. Američanov zdolali 4:2, keď o výsledku rozhodla už prvá tretina, v ktorej súperovi strelili tri góly.

Povinné víťazstvo nad Kazachstanom

Fanúšikovia očakávali, že zápas s Kazachstanom bude pre Slovákov oddychovým. Slovenskí hokejisti sa však presvedčili, že na svetovom šampionáte slabý súper nie je. Druhé víťazstvo si však po dramatickom zápase pripísali, Kazachstan porazili 4:2.

Slováci sa síce ujali vedenia už v 2. min vďaka dôrazu Graňáka, ale potom zverenci tréner Vladimíra Vůjtka urobili množstvo chýb v rozohrávke a súper v 12. min vyrovnal, keď sa do streleckej listiny zapísal Rymarev.

V druhej časti sa podarilo skórovať iba L. Hudáčkovi v presilovke. Na začiatku tretej časti vyrovnal Puškariov, no v 49. min dal víťazný gól T. Kopecký a ten istý hráč upravil v závere aj na konečných 4:2.

V deviatom vzájomnom súboji si Slováci pripísali siedmy triumf, keď doteraz s týmto súperom prehrali len raz. V tabuľke H-skupiny mali hokejisti Slovenska po tomto zápase na konte šesť bodov.

Dôležitá výhra s Bieloruskom

Kľúčové zápasy na šampionáte z hľadiska nášho postupu do štvrťfinále odohrali slovenskí hokejisti 12. a 13. mája. Víkendové súboje s Bieloruskom a Švajčiarskom mali rozhodnúť o našom postupe medzi osem najlepších tímov na šampionáte.Pokoj na slovenské hokejky dodalo víťazstvo nad Bieloruskom 5:1, po ktorom si Slováci pripísali do tabuľky ďalšie tri body a štvrťfinále bolo opäť o krôčik bližšie.

V jubilejnom dvadsiatom vzájomnom súboji dosiahli trináste víťazstvo. V elitnej kategórii MS sa Slovensko s Bieloruskom stretlo šiestykrát, reprezentanti spod Tatier si na svetovom šampionáte pripísali štvrtý triumf nad týmto súperom.

Skóre stretnutia otvoril v 7. min obranca Andrej Sekera. Slováci hrali v úvodnom dejstve dvakrát v oslabení, no brankár J. Laco neinkasoval ani raz. Vstup do druhej časti mali zverenci trénera Vladimíra Vůjtka vynikajúci a postupne sa do streleckej listiny zapísali Radivojevič, Michel Miklík, T. Kopecký a J. Mikúš.

Za Bielorusov znížil v 35. min v presilovke Kaľužnyj. Vzápätí J. Laco zneškodnil trestné strieľanie Kovyršina. V treťom dejstve už gól nepadol, obaja brankári previedli niekoľko pekných zákrokov.

Brankár Laco vychytal Švajčiarov

Hrdinom šiesteho zápasu Slovenska na šampionáte bol gólman Ján Laco, o ktorom Miroslav Šatan po zápase povedal, že nevie kde sme doteraz skrývali. Rodák z Liptovského Mikuláša, ktorý v 31. rokoch debutoval na svetovom šampionáte "zatiahol roletu" a vychytal všetky strely hokejistov z "helvétskym krížom na hrudi" Slovenskí hokejisti zvíťazili nad výberom Švajčiarska 1:0 a výrazne sa priblížili postupu do štvrťfinále aj Zimnej olympiáde v Soči 2014. Jediný gól zápasu dosiahol v 18. min útočník Tomáš Tatar, ktorý využil peknú prihrávku J. Mikúša spoza bránky.

V druhej tretine gól aj napriek niekoľkým šanciam nepadol. Pre problémy s rukou odišiel po súboji pri mantineli v útočnom pásme do šatne aj Marcel Hossa. V treťom dejstve Švajčiari bojovali, ale gól už nepadol. V 54. vzájomnom súboji dosiahol slovenský tím 23. triumf.

Víťazstvo však malo trochu horkejšiu príchuť, pretože tréner Vladimír Vůjtek prišiel o dvoch hráčov. V prvej časti hry sa zranil obranca Dominik Graňák, podobne dopadol aj útočník Marcel Hossa. Oboch našich hokejistov museli odviezť do nemocnice a do bojov na šampionáte už nezasiahli.

Slováci porazili Francúzsko a vybojovali štvrťfinále

Asi málokto predpokladal, že o štvrťfinále budú Slováci bojovať v záverečnom zápase H-skupiny s Francúzskom. Situácia v helsinskej skupine sa vyvinula tak, že víťaz z tohto zápasu postupoval medzi osem najlepších tímov. Slovákom však stačila aj remíza prípadne prehra v predĺžení.Slovenskí hokejoví reprezentanti po gólovej prestrelke porazili Francúzsko 5:4 a postúpili do štvrťfinále. Zároveň si vybojovali priamu miestenku na olympijský turnaj do Soči 2014. Zverenci tréner Vladimíra Vůjtka sa počas celého duelu viditeľne trápili a hokejisti z krajiny galského kohúta, ktorí predtým dokázali poraziť Švajčiarov aj Bielorusov im boli minimálne vyrovnaným súperom.

Slováci rýchlo získali dvojgólové vedenie, keď v 3. min prekonal Hueta M. Bartovič a o štyri minúty neskôr aj Tomáš Kopecký.

Francúzov to nezlomilo a ešte pred prvou sirénou brankára Jána Laca prekonali pomedzi betóny Y. Treille a T. Da Costa. V druhej tretine pridal tretí gól slovenského mužstva v presilovke Michal Handzuš, no tesne pred druhou sirénou opäť vyrovnal D. Fleury. Po návrate z kabín upravil Radivojevič po úniku na 4:3, ale Roussel neskôr vyrovnal. Radivojevič sa do streleckej listiny zapísal aj v 50. min, keď v presilovke prestrelil Hueta. V osemnástom vzájomnom meraní síl dosiahli Slováci štrnáste víťazstvo.

Senzačné vyradenie Kanady

Slovenskí hokejisti hrali naposledy vo štvrťfinále v roku 2007 v Moskve, kde prehrali so Švédskom 4:7. V Helsinkách mali po piatich rokoch opäť proti sebe ťažkého súpera. Kanaďania vyhrali fínsku skupinu a verili, že zopakujú víťazstvo z úvodného zápasu na šampionáte, v ktorom porazili Slovensko 3:2. Slovenskí hokejisti Kanaďanom prehru zo základnej skupiny oplatili a zvíťazili 4:3. Predtým náš tím na vrcholnom podujatí naposledy zvíťazil nad Kanaďanmi v máji 2002 vo švédskom Karlstade, keď hokejistov z krajiny javorového listu na MS zdolal vo štvrťfinále 3:2 a napokon získal zlaté medaily.

Hokejisti začali výborne, keď skóre zápasu otvoril v 6. minúte Tomáš Kopecký. Na 2:0 upravil o štyri minúty neskôr Miroslav Šatan, no Kanaďania v I. tretine skorigovali po skrumáži, do streleckej listiny sa zapísal Evander Kane.

V druhej časti najprv v presilovke vyrovnal Skinner a v 38. min poslal Kanadu do vedenia Burrows. Na 3:3 v tretej časti vyrovnal Bartovič a postup zariadil v presilovke v 58. minúte Michal Handzuš.

Bratské semifinále s Českom

Hokejová eufória začala po postupe do semifinále na Slovensku stúpať. Tím Vladimíra Vůjtka, ktorému pred majstrovstvami sveta niektorí fanúšikovia neverili sa zázračne dostal až do bojov o medaily. Po deviatich rokoch sa národ opäť spojil, aby fandil slovenským hokejistom a tí pripravili ďalšie veľké prekvapenie.V semifinálovom zápase v helsinskej Hartwall Arene zvíťazili nad Českom 3:1 a postúpili do svojho tretieho finále v histórii. Pod vedením charizmatického českého trénera dosiahli Slováci ôsme víťazstvo za sebou na šampionáte a šťastná košeľa hlavného kouča sa opäť neprala.

Slovenský tím sa do finále dostal po dlhých desiatich rokoch, v Göteborgu 2002 v ňom Slováci zdolali práve Rusov 4:3. Česká reprezentácia si zopakovala duel o bronz spred roka.

Skóre duelu otvoril v 16. min Miroslav Šatan po akcii Andreja Sekeru, vyrovnať sa podarilo Michaelovi Frolíkovi v 31. min po Plekancovom vyhratom vhadzovaní. Druhý gól Slovenska pridal v 41. min v oslabení opäť Miroslav Šatan a tretí o štyri minúty neskôr L. Hudáček.

Slováci ukončili šampionát snov striebrom

Po desiatich rokoch sa opäť vo finále stretli ruskí a slovenskí hokejisti. Na majstrovstvách sveta v Göteborgu rozhodol o víťazstve Slovenska 100 sekúnd pred koncom Peter Bondra, ktoré na víťazný gól prihral Žigmund Pálffy. Tento rok sme v Helsinkách žiadneho Bondru ani Pálffyho nemali, ale okolo kapitána Zdena Cháru sa vytvorila vynikajúca partia, ktorá ťahala celý šampionát za jeden povraz, nechala na ľade srdce a príkladne bojovala. Vo finálovom zápase chceli slovenskí hokejisti zakončiť úžasnú jazdu zlatom, no po ťažkých zápasoch s Kanadou, či Českom už našim chýbali sily. Slovenskí hokejoví reprezentanti prehrali v nedeľňajšom finále s Ruskom 2:6 a získali strieborné medaily. Pre Slovensko je to medaila po dlhých deviatich rokoch, naposledy získali bronz v Helsinkách 2003. Slovenský tím vo svojej tretej finálovej účasti v histórii prehral druhýkrát.

Ruskí hráči sa z majstrovského titulu tešia po dvojročnej odmlke. Rusov zaskočil už v 2. min slovenský kapitán Zdeno Chára, ktorý tvrdou strelou od modrej čiary otvoril skóre. Na 1:1 vyrovnal v 10. min Siomin, ktorého pre bránkou našiel rýchly Ovečkin. Ruský tím bol neustálou hrozbou pre slovenskú defenzívu a svoj tlak korunoval v druhom dejstva troma gólmi. V tretej časti hry zvýšil na rozdiel štyroch gólov Pavel Daciuk. V presilovej hre strelil svoj druhý gól v zápase Zdeno Chára. Výsledok na 6:2 upravil v predposlednej minúte zápasu Jevgenij Malkin.

Aj napriek prehre dosiahli Slováci na svetovom šampionáte v Helsinkách ziskom strieborných medailí veľký úspech za čo im patrí jedno veľké ĎAKUJEME !!!

Štatistiky slovenských hokejistov:

Korčuliari (číslo hráča, meno, počet odohraných zápasov, góly, asistencie, kanadské body, trestné minúty, plus/mínus body, počet striel, odohraný čas na ľade):

92 Branko Radivojevič 10 4 4 8 2 +5 22 156:46

Brankári (počet štartov, odchytaný čas, počet inkasovaných gólov, počet úspešných zákrokov, počet