Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

04. februára 2016

VIDEO: Činohra SND uvádza premiéru inscenácie NevinaNa snímke zľava režisér Eduard Kudláč a herečka Emília Vášáryová.Zdieľať
Na snímke zľava režisér Eduard Kudláč a herečka Emília Vášáryová. Foto: TASR - Andrej Galica
Bratislava 4. februára (TASR) - Činohra Slovenského národného divadla (SND) uvedie v sobotu 6. februára v novej budove SND premiéru inscenácie Nevina, ktorej autorkou je nemecká dramatička Dea Loher. Režisérom je Eduard Kudláč, dramaturgom Darina Abrahámová, scénu a kostýmy navrhla Eva Kudláčová-Rácová, hudbu zložil Martin Burlas, hru preložila Martina Vannayová.


V jednotlivých postavách sa predstavia Ľuboš Kostelný, Tomáš Maštalír, Zuzana Fialová, Emília Vášáryová, Dano Heriban, Táňa Pauhofová, Anna Javorková, Jana Oľhová, Vladimír Obšil, Dušan Jamrich, Gabriela Dzuríková, Marián Geišberg, Daniel Fischer a ďalší umelci.Hra Nevina zažiarila ako kométa na veľkých európskych scénach a sľubuje mimoriadny ľudský aj umelecký zážitok. Krása, ktorá zvláštnym smútkom vyráža dych. Monumentalita modernej tragédie, ktorá svojou konkrétnou výpoveďou spaľujúco osvetľuje plantanie sa našich životných osudov. Tragikomédia postavičiek, postáv a hrdinov, ktorí metaforicky otriasajú reflexiou našej európsky zdieľanej prítomnosti a skúsenosti.

Najoceňovanejšia a najhrávanejšia súčasná nemecká dramatička (na Slovensku uvedené hry Klárine vzťahy a Zlodeji) napísala hru antických rozmerov a hĺbok. Sugestívny poetický jazyk v mozaike tragikomických príbehov, ktoré sa stretávajú a preplietajú.Mesto pri mori. Dvaja ilegálni prisťahovalci sa nečinne prizerajú, ako v hlbinách mora mizne mladá žena. A začne ich to trápiť. S vinou – nevinou sa musia vyrovnať aj ďalší, žena, ktorá túži po dieťati, filozofka, ktorá páli svoje knihy, muž, ktorý odprevádza ľudí na poslednú cestu, mama, ktorá sa nevie odpútať od dospelých detí. Večné etické kategórie narážajú na modernú, globálne aj intímne spolu prežívanú skúsenosť.

„Nemecká dramatička Dea Loher je už dlho veľkou stálicou nielen na nemeckom a európskom nebi, ale dá sa povedať na svetovom divadelnom nebi. Sme súčasníkmi veľkej umeleckej a spisovateľskej osobnosti. Som šťastná, že prišiel ten čas, keď po sezónach pod vedením pána Poláka sme nadviazali partnerský dialóg s naším divákom, takže obidve strany, nielen publikum, ale aj my sme dostatočne zrelí, aby sme predstavili slovenskému a bratislavskému publiku jednu z vôbec najlepších súčasných svetových dramatičiek a jej hru Nevina,“ uviedla pre TASR po dnešnej generálke inscenácie dramaturgička Darina Abrahámová.Zároveň dodala: „Mágia tejto hry spočíva v tom, že vie veľmi umne skombinovať inteligenciu, emocionalitu a veľkú hĺbku a pritom nerezignuje na príbeh. V centre celej hry je takmer obyčajný, mohol by byť aj filmový, príbeh, ako dvaja ilegálni emigranti sú svedkami, ako sa dobrovoľne topí žena, pretože majú strach, že bude ich ilegálna identita odhalená. Nezachránia ju, ale majú stále výčitky svedomia. Do toho sa zoznámime s mozaikou ľudí, ktorí sú akoby vystrihnutí z nášho života, sociálne rozličné vrstvy, ľudia, ktorí žujú svoje obyčajné životy a tie životy sú nie ľahké.“

Dea Loher (*20.4.1964, Traunstein) vyštudovala filozofiu a germanistiku v Mníchove a dramatickú tvorbu v Berlíne. Veľký úspech jej priniesla v roku 1992 hra Tetovanie. V rokoch 1993 a 1994 ju časopis Theater Heute zvolil za mladú dramatičku roka. Jej divadelné hry Tetovanie, Adam duch (1998), Medea z Manhattanu (1999), Klárine vzťahy (2000), Posledný oheň (2008), Zlodeji (2010), Pri čiernom jazere (2012) či Gaunerská hra (2015) sú preložené do viac ako 15 jazykov a boli uvedené v mnohých krajinách. Hru Nevina napísala v roku 2003.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Zimné 4 živly v Banskej Štiavnici budú tentoraz venované rebélii
<< predchádzajúci článok
VIDEO: Pussy Riot sa v novom videoklipe vysmieva ruskej prokuratúre

VIDEO: Činohra SND uvádza premiéru inscenácie Nevina - diskusné fórum čitateľov