23. októbra 2014

ŠK SLOVAN BRATISLAVA - Sparta Praha 0:3. Belasí si pripísali tretiu prehru v skupinovej fáze pohára UEFA. Sparte doma podľahli 0:3. Zápas bol poznačený výčinmi sparťanských chuligánov. V prvom polčase bol prerušený.

Na snímke výtržnosti medzi divákmi počas zápasu skupinovej fázy Európskej ligy v I-skupine medzi ŠK Slovan Bratislava - Sparta Praha 23. októbra 2014 v Bratislave.

Zápas Slovana so Spartou v 42. minúte hlavný rozhodca prerušil po tom, ako desiatka agresívnych fanúšikov hostí strhla oplotenie na svojom sektore a napadla divákov na susednej tribúne.

ŠK SLOVAN BRATISLAVA - Sparta Praha 0:3 (0:0, 0:3)

55. Dávid Lafata, 61. Konaté, , 81. Krejči

Štvrtkový zápas I-skupiny Európskej ligy UEFA 2014/2015 medzi futbalistami ŠK Slovan Bratislava a AC Sparta Praha, ktorý hlavný rozhodca Švéd Martin Strömbergsson prerušil pre vniknutie fanúšikov na hraciu plochu v 42. minúte, bude pokračovať. Rozhodla o tom porada delegáta UEFA, hlavného rozhodcu aj zástupcov oboch klubov.

Na snímke výtržnosti medzi divákmi počas prerušenia zápasu skupinovej fázy Európskej ligy v I-skupine medzi ŠK Slovan Bratislava - Sparta Praha 23. októbra 2014 v Bratislave.

Na snímke fanúšikovia Sparty v zápase skupinovej fázy Európskej ligy v I-skupine medzi ŠK Slovan Bratislava - Sparta Praha 23. októbra 2014 v Bratislave.

20. minút pred koncom zápasu síce neprišlo k ďalšiemu prerušeniu hry, no televízne kamery zachytili, ako sa do seba pustili fanúšikovia oboch táborov. Do akcie sa opäť zapojili bezpečnostné zložky.

Pri akýchkoľvek ďalších výtržnostiach však rozhodca duel definitívne ukončí, oznámili na štadióne prostredníctvom hlásateľa.

Skupina hosťujúcich fanúšikov z Česka vylomila oplotenie na svojom sektore a rozbehla sa smerom k táboru priaznivcov "belasých". Niekoľko minút trvajúcu potýčku následne prerušil až zásah polície a ťažkoodencov.

Inkriminovaný moment nastal potom, čo zo sektora "rudých" vyletelo v závere prvého polčasu niekoľko vytrhnutých sedačiek a na tartanovú dráhu štadióna na Pasienkoch dopadli svetlice. Následne fanúšikovia českého klubu vylomili oplotenie a napadli divákov sediacich vo vedľajších sektoroch. Mnohí z nich sa v rámci bezpečnosti pokúsili ukryť pred agresormi útekom smerom k hracej ploche. Rozhodca vyhodnotil vzniknutú situáciu za bezpečnosť ohrozujúcu a poslal hráčov oboch tímov do šatní.

Toto sa dialo na štadióne:

Škandál bude mať dohru, píšu Česi o násilnostiach na Slovane

Tesne pred koncom prvého polčasu začali fanúšikovia na Interi vyčíňať. Utiekli aj komentátori. Zápas sa prerušil.

Hoci najväčším derby pre futbalistov Sparty Praha boli, sú a vždy budú súboje s mestským rivalom Slaviou, mimoriadne atraktívne najmä pre fanúšikov bývali aj federálne konfrontácie so Slovanom Bratislava. Spomienky na ne ožili vyše 21 rokov po poslednom vzájomnom súboji v bývalej spoločnej československej súťaži pred zápasmi v rámci I-skupiny Európskej ligy UEFA 2014/2015.

Oba najúspešnejšie kluby Česka a Slovenska sa v súťažnom zápase stretávajú prvý raz od roku 1993, vo februári toho roku sa na Tehelnom poli hralo nerozhodne 1:1. Vôbec prvý priateľský súboj neskorších rivalov sa hral v roku 1922. "AC Sparta zavítala do hlavného mesta Slovenska až v júli 1922 a jej prvý súboj na bratislavskej pôde s I. ČsŠK Bratislava sa skončil bezgólovou remízou. Diváci na ihrisku v Petržalke tak mohli vidieť hráčov ako Fivébr, Janda – Očko, Pilát či Sedláček. Nevedno prečo, ale Sparta na rozdiel od Slavistov nemala dovtedy záujem pricestovať do Bratislavy a odohrať zápas s I. ČsŠK. V súťažnom zápase, ak nerátame rôzne regionálne pohárové súťaže, sa futbalisti I. ČsŠK Bratislava a AC Sparta stretli až v sezóne 1935/1936. Pred touto sezónu hral I. ČsŠK Bratislava buď amatérsku súťaž alebo mu, resp. žiadnemu zástupcovi Slovenska, administratívnymi rozhodnutiami nebola umožnená účasť medzi čs. elitou. Bratislavskí futbalisti mohli bojovať jedine o amatérsky titul majstra ČSR," uvádza sa z pera historika Tomáša Černáka k dejinám vzájomných zápasov na oficiálnom webe "belasých".

Vrchol federálnych derby prišiel v rokoch 1991 - 1993, keď sa už blížil rozpad spoločného štátu. Na vzájomné zápasy Slovana a Sparty si na oficiálnych tlačových konferenciách pred štvrtkovým duelom zaspomínali aj obaja terajší tréneri Jozef Chovanec, resp. Vítězslav Lavička, zhodou okolností bývalí spoluhráči práve zo Sparty. Päťdesiatštyriročný Chovanec získal s "rudými" jedenásť majstrovských titulov, osem ako hráč a tri ako tréner. "Boli to atraktívne zápasy, ktoré vždy predchádzalo veľké očakávanie. Na ihrisku to boli krásne súboje. Pamätám si, keď raz bolo na Slovane 50.000 divákov a vyhrali sme," uviedol čerstvý nástupca bývalého spoluhráča zo Sparty Františka Straku na lavičke domácich, ktorý sa nevyhol ani otázkam na istú nostalgiu, čo sa týka bývalých slávnych federálnych derby: "Nostalgia určite je, ale to sú spomienky. Osobne sa pozerám dopredu, a tam je už štvrtkový zápas."

Živú spomienku prezentoval aj 51-ročný lodivod klubu z Letnej Lavička: "Zápasy so Slovanom, ktoré som zažil, mali vždy extra náboj. Boli to bitky v dobrom zmysle slova. Teraz už sme dve krajiny, ale pre fanúšikov to je stále atraktívne. A rivalita pretrváva. Na súboje si spomínam v dobrom. Keď sa hralo v Bratislave, Tehelné pole bývalo vypredané. Proti Slovanu sa nám väčšinou darilo. Dokonca som na jar v roku 1983 strelil Slovanu vôbec svoj prvý gól v drese Sparty, to sa ale hralo na Letnej."

Dvadsaťšesťročný obranca domácich Erik Čikoš mal v čase vzniku samostatnej SR v 1993 len štyri roky. Na federálne derby a atmosféru tých čias si logicky pamätať nemôže:"V hlave ale mám zafixované plné tribúny. Aspoň z obrázkov. Verím, že niečo podobné sa zopakuje aj vo štvrtok."

Vyčíňanie sparťanských fanúšikov v Bratislave

Bezpečnostné opatrenia

V súvislosti so štvrtkovým futbalovým zápasom Európskej ligy UEFA medzi ŠK Slovan Bratislava a AC Sparta Praha vo večerných hodinách pripravila polícia bezpečnostné opatrenia. Bude monitorovať situáciu v okolí štadióna Pasienky a vodiči by mali rátať aj s dopravnými obmedzeniami. TASR o tom informovala bratislavská krajská policajná hovorkyňa Karina Považanová.

"Do bezpečnostných opatrení bude vyčlenený potrebný počet policajtov poriadkovej, dopravnej a kriminálnej polície," poznamenala. S dopravnými obmedzeniami musia vodiči rátať na uliciach Trnavská, Bajkalská, Tomašikova a Vajnorská. Od poludnia až do ukončenia bezpečnostných opatrení nebude možný vjazd pre motorové vozidlá na hlavné parkovisko pri štadióne na Pasienkoch od Trnavskej cesty. Priestor bude vyhradený pre motorové vozidlá fanúšikov hostí.

S čiastočnými obmedzeniami treba počítať aj v okolí Hlavnej železničnej stanice a na trase medzi železničnou stanicou a štadiónom na Pasienkoch. "Dopravno-bezpečnostnú situáciu budú policajti po celý čas monitorovať a sú pripravení operatívne uzatvoriť ulice tak, aby došlo k čo najmenšiemu narušeniu cestnej premávky," povedala Považanová.

Policajti sú pripravení pomôcť aj usporiadateľskej službe na štadióne a v prípade potreby zasiahnu. Pred, počas a po zápase budú monitorovať situáciu v bližšom aj širšom okolí štadióna. "Budeme robiť aj zvukové, obrazové a zvukovo-obrazové záznamy," dodala.

Neapol padol v Berne 0:2, Young Boys sa stali lídrom I-skupiny
Poprad vyhral na domácom ľade jednoznačne, "dvadsiatku" zdolal 7:2