13. júla 2016

Jedenásta etapa 103. ročníka Tour de France štartovala v Carcassonne a po 162,5 km bol cieľ v Montpellieri.

Jedenásta etapa Tour de France z Carcassonne do Montpellieru (162,5 km) sa skončila skvelým víťazstvom slovenského cyklistu Petra Sagana z tímu Tinkoff. Muž jazdiaci v zelenom drese lídra bodovacej súťaže si pripísal druhú víťaznú etapovú koncovku v aktuálnej edícii Tour de France a celkovo šiestu v kariére. Sagan zdolal v záverečnom šprinte lídra celkového poradia Brita Christophera Frooma, tretí skončil Poliak v drese Tinkoffu Maciej Bodnar.

Očakávaný šprintérsky záver v raji šprintérov v Montpellieri sa napokon nekonal v pravom slova zmysle. V záverečných 12 km totiž úplne nečakane ušla štvorčlenná skupina s lídrom celkovej klasifikácie Chrisom Froomom aj vedúcim mužom bodovacej súťaže Petrom Saganom Príkladnou spoluprácou získali rozhodujúci náskok a pelotón napriek snahe nemal v závere nárok.

Peter Sagan sa v stredu predstavil v červeným číslom, čo bola odmena za jeho heroický výkon v utorkovej etape. V úniku dňa sa ocitli francúzsky šampión Arthur Vichot (FDJ) a Američan Alex Howes (Cannondale-Drapac).

"Myslím si, že každý, kto sa dnes pozeral na záver etapy, sa musel zabávať. Ja som trpel, ale zároveň som si to aj užíval. Bolo to šialené a neuveriteľné, ale vôbec nie plánované. Myslíte si, že sa dá naplánovať únik s Froomom? Nie, to sa len jednoducho stane," vravel spokojne v cieli 11. etapy Peter Sagan.

Froom mu kývol na súhlas

Z odborného pohľadu je veľmi málo pravdepodobné, aby sa v závere etapy, ktorá sa odohráva na zvlnenej rovine, zrodila príkladná spolupráca lídra celkového poradia s prvým mužom bodovacej súťaže. Froome so Saganom to však dokázali a právom im patrili najvyššie dve priečky v cieli. Kamera dokonca zachytila, ako v istom momente v úvode úniku Sagan pohľadom vyhľadal Frooma a ten mu kývnutím hlavou dal jasnú odpoveď, že ide s ním do toho.

"Mnohí sa nás pýtajú, prečo to Chris robí, či to potrebuje. Moja odpoveď je taká, že taktika byť aktívny a neustále niečo ukazovať je lepšia ako sa len viezť v žltom drese a kontrolovať priebeh pretekov," povedal šéf tímu Sky Dave Brailsford v rozhovore pre Eurosport.

Utvorili si náskok do 4 minút, zobrali body na dvoch vrchárskych prémiách štvrtej kategórie na 38. a 57. km Côte de Minerve (dĺžka 2,4 km, priemerný sklon 5,4%) a Côte de Villespassans (2,3 km, 4.5%), čo však nemalo žiadny vplyv na pohyb v súťaži o bodkovaný dres. Šesťdesiat kilometrov pred cieľom bol únik minulosťou a na rýchlostnej prémii na 113,4 km v Pézenas sa ani poriadne nešpurtovalo.

Tím Etixx - QuickStep utvoril dobrú pozíciu pre Marcela Kittela a Nemec bez väčších problémov zobral 20 bodov za prvé miesto. Peter Sagan si ustrážil druhú priečku pred svojím najväčším rivalom v boji o zelený dres Britom Markom Cavendishom (Dimension Data) a celkovo získal o 2 body navyše.

Aktuálne ich má obhajca triumfu v bodovacej súťaži už 259, zatiaľ čo Cavendish na druhom mieste 219. Tretí je Kittel, ktorý sa vďaka víťaznému špurtu dostal už tiež cez 200-bodovú hranicu. Stredajšiu etapu sprevádzal silný vietor, ktorý sa postaral aj o viaceré pády (Rafal Majka, Winner Anacona, Damiano Caruso, Robert Wagner), našťastie, bez následkov.

Záverečné kilometre ponúkli zaujímavé divadlo. Dvanásť kilometrov pred cieľom sa objavila vpredu nečakaná štvorica so zeleným Petrom Saganom (Tinkoff), žltým Chrisom Froomom (Sky) a dvoma ich tímovými kolegami Geraintom Thomasom a Maciejom Bodnarom. Utvorili si náskok 10 sekúnd.

Sedem kilometrov pred páskou nahlásil Mark Cavendish do vysielačky technický problém a tým sa skončila jeho ambícia vyhrať túto etapu, celkovo štvrtú v tejto edícii "Starej dámy" a možnú tridsiatu v kariére. Náskok kvarteta vpredu postupne narastal, 4 km pred cieľom už bol 25 sekúnd najmä zásluhou skvelej práce Poliaka Bodnara. Už bolo jasné, že štvorica to dotiahne víťazne do konca. Záverečné metre boli exhibíciou Petra Sagana a Christophera Frooma, lepší šprintér z tohto dua zvíťazil.

Slovenský cyklista Peter Sagan vyhral 11. etapu 103. ročníka Tour de France, ktorá merala 162,5 km a viedla z Carcassonne do Montpellier.