Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

23. februára 2017

VIDEO:FICO: Na slovenský trh sa dovážajú aj potraviny horšej kategórie



Na snímke predseda vlády SR Robert Fico počas mimoriadnej tlačovej konferencie k návrhu na jeho odvolanie v Národnej rade SR. Bratislava, 15. februára 2017.



Zdieľať
Na snímke predseda vlády SR Robert Fico počas mimoriadnej tlačovej konferencie k návrhu na jeho odvolanie v Národnej rade SR. Bratislava, 15. februára 2017. Foto: TASR - Michal Svítok
Bratislava 23. februára (TASR) - Na slovenský trh sa dovážajú aj niektoré potraviny druhej, horšej kategórie. Uviedol to dnes na brífingu predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) za účasti šéfky Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Gabriely Matečnej (nominantka SNS).


"Zistili sme rozdiely, pokiaľ ide o zloženie vo všetkých výživových údajoch. Zistili sme rozdiely v množstve mäsa vo výrobku, v množstve pevného podielu v syroch, zistili sme tiež rozdiely vo vzhľade, farbe, textúre a v chuti, ako aj v množstve konzervantov alebo pridaných látok, ktoré nazývame E-čka. Nehovoriac o tom, že sme zistili rozdiely aj v spôsobe balenia," spresnil premiér v reakcii na nedávne zistenia MPRV ohľadom tzv. dvojakej kvality potravín.

Na snímke ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná na 38. zasadnutí vlády SR 30. novembra 2016 v Bratislave. Foto: TASR / Dano Veselský


Matečná 14. februára informovala, že takmer u polovice testovaných výrobkov laboratórne testy potvrdili, že v Rakúsku sú rovnaké potraviny nadnárodných výrobcov kvalitnejšie ako tie, čo sa predávajú v SR. Nadnárodní výrobcovia či značky tak podľa nej vytvárajú dve triedy spotrebiteľov. Pri testovaní najhoršie obstáli sladené nápoje, koreniny, syry, čaje a mäsové výrobky.

Podľa Fica je neakceptovateľné, aby nadnárodné spoločnosti dovážali na územie postkomunistických krajín výrobky, ktoré sú menej kvalitné ako tie, ktoré v tom istom obale a pod tým istým názvom tieto spoločnosti privážajú na pulty obchodov v západnej Európe.

"Hneď potom, ako nás pani ministerka Matečná na rokovaní vlády informovala, sme spustili diplomatickú iniciatívu vo vzťahu ku krajinám V4, ktorých sa tento problém týka. Ostatné tri krajiny V4 mi už potvrdili, že sú pripravené zúčastniť sa na samite krajín V4 na úrovni premiérov, ktorého cieľom bude veľmi jasne naznačiť Európskej komisii (EK), že takéto praktiky nemienime tolerovať. Budeme žiadať od EK, aby v čo najkratšom čase prijala príslušnú legislatívu, ktorá nebude umožňovať praktiky, ktoré ponižujú občanov Slovenska, Maďarska, Poľska a Českej republiky," informoval.

"Ak hovorím za Slovensko, nemôžem vylúčiť, že by slovenská vláda iniciovala tzv. občianske referendum (iniciatívu) podľa európskych predpisov, kedy 1 milión občanov podpíše konkrétne petičné hárky a EK je povinná v zmysle príslušných predpisov začať legislatívne práce. Nikto nemá záujem, aby sme sa v EÚ delili na ľudí prvej alebo druhej kategórie," podčiarkol.

Informoval, že navrhol, aby sa samit krajín V4 ohľadom témy dvojakej kvality konal už budúci týždeň. "Sú stanovené dva, tri alternatívne termíny jeho konania v Poľsku. Čakáme už na potvrdenie termínov," dodal predseda vlády. Poľsko je aktuálne predsedajúcou krajinou V4.

"Nemôžeme pripustiť, aby občania našej krajiny boli považovaní za občanov inej, druhej kategórie. Mojím cieľom bolo ukázať a dokázať, že potraviny, ktoré sa do SR dovážajú cez nadnárodné spoločnosti, majú síce rovnaký obal, ale rôzny obsah," doplnila Matečná.



Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Dovoz poľských potravín do ČR vlani prvýkrát za takmer 20 rokov klesol
<< predchádzajúci článok
Vtáčia chrípka zasiahla tri ďalšie drobnochovy v Česku