16. mája 2018

Na snímke slovenský cyklista Peter Sagan (Bora) na trati 2. etapy pretekov Okolo Kalifornie. Foto: TASR/AP

Monterey 16. mája  - Slovenský cyklista Peter Sagan obsadil v utorňajšej tretej etape pretekov Okolo Kalifornie štvrté miesto. Takmer 200-kilometrový úsek z King City do Monterey County mal cieľ na motoristickom okruhu Laguna Seca, kde Sagan triumfoval pred dvoma rokmi, tentoraz sa radoval Lotyš Toms Skujins z tímu Trek-Segafredo.

Domáci Sean Bennett (Hagens Berman Axeon) skončil druhý s odstupom troch sekúnd, Austrálčan Caleb Ewan (Mitchelton-Scott) na tretej priečke zaostal o osem sekúnd rovnako ako P. Sagan. Ďalší Slováci a kolegovia trojnásobného majstra sveta v tíme Bora-Hansgrohe Michael Kolář s Jurajom Sagan sa umiestnili na 115. (+19:18 min), resp. 116. pozícii (+24:22). "Rozhodne tu nie je najjednoduchší finiš, ale, našťastie, už som súťažil na Laguna Seca. Určite mi pomohlo, že som predtým absolvoval podobnú etapu a vedel som, ako to bude vyzerať," citoval portál cyclingnews.com Skujinsa, ktorý prekvapil pole sólovým únikom. Sagan sa nakrátko dostal na čelo skupiny prenasledovateľov, ale hromadné úsilie nevyšlo.

Egan Bernal z Kolumbie (Sky) sa po piatom mieste v etape udržal na vedúcej pozícii priebežného poradia. Disponuje 25-sekundovým náskokom na poľského jazdca Bora-Hansgrohe Rafala Majku, P. Sagan je 58. s mankom 18:36 minúty. Kolářovi patrí 115. (+39:30) a J. Saganovi 116. priečka (+42:54). "Vietor nám to sťažoval, záver etapy bol náročný, tvrdý a rýchly. Špurtoval som a zachoval som si dres lídra, to bolo najpodstatnejšie," uviedol Bernal. V stredu sa pôjde štvrtá etapa - individuálna časovka na 34,7 kilometra v okolí mesta Morgan Hill.

Pre Kaliforniu je Sagan kráľom

Za vedúcou dvojicou si už hľadal pozíciu Peter Sagan, ale dobre bol na tom aj v žltom tričku lídra pretekov jazdiaci Egan Bernal. Keď sa už zdalo, že vedúce duo pohltí pelotón, Skujinš sa ešte raz zdvihol zo sedla a sólom v záverečnom pol kilometri dosiahol cenné víťazstvo.

Slovák Peter Sagan je na podujatí Amgen Okolo Kalifornie nesmierne populárny a vďaka svojim 16 etapovým víťazstvám dostal od domácich prezývku „Kráľ Kalifornie“.

Trojnásobný majster sveta tam má na konte aj 5 triumfov v bodovacej súťaži. V roku 2015 sa Sagan tešil dokonca z víťazstva v celkovom poradí, keď o 3 sekundy predstihol Francúza Juliana Alaphilippa.

Výsledky – Amgen Okolo Kalifornie

3. etapa (King City – Laguna Seca /Monterey County/, 197 km): 1. Toms Skujinš (Lot.) Trek-Segafredo 4:52:47 h, 2. Sean Bennett (USA) Hagens Berman Axeon +3 s, 3. Caleb Ewan (Aus.) Mitchelton-Scott +8, 4. Peter Sagan (SR) Bora-Hansgrohe, 5. Egan Bernal (Kol.) Sky, 6. Adam Yates (V. Brit.) Mitchelton-Scott – všetci +8.

Poradie po 3. etape: 1. Egan Bernal (Kol.) Team Sky 12:09:08 h, 2. Rafal Majka (Poľ.) Bora-Hansgrohe +25 s, 3. Adam Yates (V. Brit.) Mitchelton-Scott +31, 4. Antwan Tolhoek (Hol.) LottoNL-Jumbo +40, 5. Daniel Martinez (Kol.) EF Education First-Drapac p/b Cannondale, 6. Kristijan Durasek (Chor.) UAE Team Emirates,- obaja +40

Poradie v bodovacej súťaži: 1. Egan Bernal (Kol.) 21 bodov, 2. Caleb Ewan (Aus.) 21, 3. Peter Sagan (SR) 16, 4. Toms Skujinš (Lot.) 15, 5. Fernando Gaviria (Kol.) 15 bodov, 6. Adam Yates (V. Brit.) 14.