Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

06. marca 2015

VIDEO: Pavol Paška otvoril v Košiciach mierovú konferenciu o Ukrajine



Konferencia Nemecko-ruského fóra, Nemecko-ukrajinského fóra a Inštitútu ASA "Cesty k mieru" v Košiciach 6. marca 2015. Na snímke zľava Peter Weiss, Ján Čarnogurský, Miroslav Číž, Vladimír Faič, Pavol Paška, Matthias Platzeck, ...



Zdieľať
Konferencia Nemecko-ruského fóra, Nemecko-ukrajinského fóra a Inštitútu ASA "Cesty k mieru" v Košiciach 6. marca 2015. Na snímke zľava Peter Weiss, Ján Čarnogurský, Miroslav Číž, Vladimír Faič, Pavol Paška, Matthias Platzeck, Rainer Lindner, Franz Thönnes a Martin Hoffmann. Foto: TASR – František Iván
Košice 6. marca (TASR) – Hľadať cesty k mieru na Ukrajine cez dialóg občianskej spoločnosti je cieľom medzinárodnej konferencie, ktorá sa dnes začala v Košiciach. Na dvojdňovom podujatí sa stretli štyri desiatky občianskych aktivistov, vedcov a politikov z Ukrajiny, Ruska, Nemecka a Slovenska.




Konferenciu "Cesty k mieru – Občiansky dialóg v znamení dohody Minsk II" iniciovalo Nemecko-ruské fórom a Nemecko-ukrajinské fórum v spolupráci s bratislavským Inštitútom ASA (Analýzy – stratégie - alternatívy). Záštitu nad podujatím má slovenský premiér a líder strany Smer-SD Robert Fico.

Predseda predstavenstva Nemecko-ruského fóra Matthias Platzeck v príhovore pripomenul vyše 6000 obetí ozbrojeného konfliktu na Ukrajine a realitu, že sa zo susedov stali protivníci a nepriatelia. "Otázku viny nevyriešime, lebo to nie je možné. Chceme sa zamyslieť nad tým, ako vypracovať nejaký základ pre opätovné zblíženie," uviedol Platzeck, expremiér Brandenburska a bývalý predseda Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD). Cestou k mieru je podľa neho komunikácia a dialóg medzi spoločnosťami z oboch strán.

Fotografie z konferencie



Účastníkov na úvod privítal podpredseda strany Smer-SD a bývalý predseda Národnej rady SR Pavol Paška. Spomenul pritom citát Alexandra Dubčeka pri preberaní Sacharovovej ceny na pôde Európskeho parlamentu: "Hľadajme to, čo nás spája a nie to, čo nás rozdeľuje".

V slovenskej delegácii na podujatí sú napríklad aj podpredseda NR SR Miroslav Číž či bývalý slovenský premiér Ján Čarnogurský. Podľa programu by sa mal v sobotu na záver konferencie, ktorá sa koná v priestoroch Starej radnice, zúčastniť premiér Robert Fico.

Výkonný riaditeľ Nemecko-ukrajinského fóra Martin Hoffmann pre TASR uviedol, že konferencia má dopĺňať mierové dohody z Minska. "Nesnaží sa však ísť na vec z formátu vysokej politiky, ale skúsiť mierovú iniciatívu pochopiť zdola ako dialóg v rámci občianskej spoločnosti. Účelom je pokúsiť sa stavať mosty medzi znepriatelenými stranami," konštatoval. Podľa neho ide o "nezvyčajný experiment", ktorého koniec je otvorený. "Boli by sme veľmi radi, ak by sa nám na konci konferencie podarilo prijať spoločnú deklaráciu, ale nevieme povedať, či sa to podarí. Ak by sa to aj nepodarilo, budeme chcieť pokračovať v tejto partnerskej spolupráci a v budovaní tohto neľahkého dialógu medzi znepriatelenými stranami, medzi Ukrajinou a Ruskom,"konštatoval. Košice ako miesto konania konferencie bolo podľa neho vybrané preto, že tento priestor v srdci Európy z hľadiska historickej skúsenosti zjavne rozumie daným témam lepšie, ako by to bolo v Berlíne alebo niekde ďalej od ukrajinských hraníc.

Medzi účastníkmi sú podľa Hoffmanna zástupcovia rôznych názorových prúdov. V ruskej delegácii sú to napríklad poslanci Štátnej dumy, ale aj vedúca organizácie "Matky vojakov" z Petrohradu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Prezident Putin znížil sebe aj členom vlády platy o 10 %
<< predchádzajúci článok
SIEŤ: Bežní užívatelia nesmú byť trestaní za stiahnutie pesničky