Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

07. mája 2013

Video: Pozrite si, čo sa stane s človekom, keď ho zrazí vlak



Zníženie počtu obetí na železničných priecestiach má priniesť kampaň Železníc Slovenskej republiky, ktoré sa už piatykrát pripojili k Medzinárodnému dňu bezpečnosti na železničných priecestiach. ...



Zdieľať
vlak TRNAVA 7. mája (WEBNOVINY) - Zníženie počtu obetí na železničných priecestiach má priniesť kampaň Železníc Slovenskej republiky, ktoré sa už piatykrát pripojili k Medzinárodnému dňu bezpečnosti na železničných priecestiach.


Na Slovensku je rozmiestnených päťdesiat bilbordov, v spolupráci s políciou budú častejšie kontroly na dodržiavanie predpisov na priecestiach a v utorok pribudli ukážky následkov simulovanej zrážky vlaku s chodcom.

Na železničných priecestiach zomiera ročne priemerne desať ľudí, v tomto roku prišlo o život už päť osôb.

Železnice Slovenskej republiky podľa generálneho riaditeľa Štefana Hlinku za posledných desať rokov znížili počet železničných priecestí o 350 a v tomto trende chcú ďalej pokračovať. Okrem toho každý rok pribúdajú priecestia s vyšším stupňom zabezpečenia, teda svetelnou signalizáciou alebo závorami. V tomto roku prvýkrát z celkového počtu 2 155 počet zabezpečených priecestí prevýšil počet tých, ktoré nie sú vybavené závorami alebo svetelnou signalizáciou.


Video: Simulovaná zrážka vlaku s chodcom



"Snažíme sa, kde sa to len dá, priecestia rušiť a nahrádzať ich podjazdmi alebo nadjazdmi. K ich rušeniu sme pristúpili hlavne na koridorovej trati Bratislava – Žilina, koridor po Nové Mesto nad Váhom má len jedno priecestie, aj to sa bude v krátkom čase rušiť,“ povedal riaditeľ odboru bezpečnosti Železníc Slovenskej republiky Milan Kubíček. Na štyri železničné priecestia na Slovensku dozerali v apríli kamery, ktoré zaznamenali desiatky porušení zákona o premávke na pozemných komunikáciách.

Drvivú väčšinu všetkých kolízií na železničných priecestiach zapríčinili vodiči motorových vozidiel, chodci alebo cyklisti. Pri zrážke s vlakom obvykle ťahajú za kratší koniec, čo dnes železničiari ukázali aj na simulovaných zrážkach rušňa s figurínou. "Pri klasických vlakoch jazdiacich rýchlosťou 120 kilometrov za hodinu je brzdná dĺžka tisíc metrov, pri stošesťdesiatke je to až 1500 metrov,“ povedal rušňovodič Vladimír Vacula o šanci na zastavenie vlaku pred prekážkou. Železnice Slovenskej republiky už vybavili všetky priecestia jedinečným identifikačným číslom, ktoré v prípade kolízie umožní zložkám integrovaného záchranného systému vyraziť na presne určené miesto.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Európu brzdí nezamestnanosť, dobrý výhľad má sever a východ
<< predchádzajúci článok
9. ročník turnaja médií a hviezd vyhralo družstvo DIGI sport