Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Príroda-Zvieratá

22. marca 2017

VIDEO: Srnčiu zver v Štiavnických vrchoch vytláčajú jelene



Viac ako polovicu trofejí vystavených na tohtoročnej chovateľskej prehliadke vo Svätom Antone tvoria trofeje jelenej a srnčej zveri. Trofeje srnčej zveri vystavené na chovateľskej prehliadke vo Svätom Antone 22. marca 2017. FOTO TASR - ...



Zdieľať
Viac ako polovicu trofejí vystavených na tohtoročnej chovateľskej prehliadke vo Svätom Antone tvoria trofeje jelenej a srnčej zveri. Trofeje srnčej zveri vystavené na chovateľskej prehliadke vo Svätom Antone 22. marca 2017. FOTO TASR - Jana Vodnáková Foto: FOTO TASR - Jana Vodnáková
 
Svätý Anton 22. marca (TASR) - Viac ako polovicu trofejí vystavených na tohtoročnej chovateľskej prehliadke vo Svätom Antone tvoria trofeje jelenej a srnčej zveri. Podľa Ivana Šopoňa z poľovníckeho oddelenia Múzea vo Svätom Antone je tento typ zveri v tunajších lesoch najčastejší.


"U nás sú srnčie revíry, čiže najväčší počet by mal byť srnčej zveri. Lenže teraz je v popredí vysoká zver, lebo sa dosť premnožila a neúmerne sa kŕmi, a nie prikrmuje. Majú veľmi dobré podmienky, sú teplé roky a slabé zimy, takže majú dosť aj prirodzenej potravy," priblížil Šopoň dôvody zvýšeného počtu jelenej zveri.

Srnčie revíry sú potom podľa jeho slov viac-menej okupované jeleňou zverou a srnčia zver je vytláčaná. "V Štiavnických vrchoch máme nevýhodu. V starých banských štôlňach sa dobre darí rysovi, ktorý je veľký predátor srnčej zveri. Dokáže uloviť dosť veľa kusov srnčej zveri," dodal Šopoň.

Tunajšie revíry lákajú podľa jeho slov nielen domácich poľovníkov, ale aj tých zo zahraničia, ktorí majú o jeleniu a srnčiu zver veľký záujem.

Na chovateľskej prehliadke v barokovej sýpke kaštieľa sú vystavené trofeje z okresov Banská Štiavnica, Žiar nad Hronom a Žarnovica. Návštevníci môžu vidieť 434 kusov trofejí jelenej zveri, 264 srnčej, 48 muflonej, 29 danielej, 57 trofejí diviačej zveri, jedného jazveca a šesť trofejí líšok.

Poľovníci sa môžu pokochať aj niekoľkými trofejami ocenených medailami, no a na prvý pohľad zaujme aj parožie jeleňa zapletené do motúzov. "Stáva sa to väčšinou vtedy, keď balíkujú seno na lúkach. Jeleň si to na parožie namotá. Väčšinou ak na takéhoto jeleňa poľovník natrafí, tak ho zastrelí, lebo sa môže stať, že sa zamotá do konárov, a potom ten jedinec uhynie," priblížila Jana Slaná z oddelenia marketingu Múzea vo Svätom Antone.






Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
VIDEO: Múzeum Prvého slovenského gymnázia by mali otvoriť na jar
<< predchádzajúci článok
České hrady a zámky navštívilo vlani vyše pol milióna Slovákov