Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

23. februára 2017

VIDEO: Zbierku historickej potápačskej vytvoril P.Ferdinandy



Na snímke sú potápačské obleky na výstave historickej potápačskej techniky v Gemersko-malohontskom múzeu v Rimavskej Sobote, 23. februára 2017.



Zdieľať
Na snímke sú potápačské obleky na výstave historickej potápačskej techniky v Gemersko-malohontskom múzeu v Rimavskej Sobote, 23. februára 2017. Foto: FOTO TASR - Branislav Caban
Rimavská Sobota 23. februára (TASR) – Zbierku potápačskej techniky pozostávajúcu z 504 kusov rôzneho výstroja predstavuje prvá tohtoročná výstava v Gemersko-malohontskom múzeu (GMM), ktorá je v jeho priestoroch sprístupnená do 30. apríla. Vytvoril ju potápač a inštruktor potápania Peter Ferdinandy z Revúcej počas 40 rokov svojej činnosti. GMM ju do fondu získalo v minulom roku vďaka Fondu na podporu umenia.


„Moja zbierka začala tým, že staré veci, ktoré sme dostali vyradené od armády, mi bolo ľúto vyhodiť, keďže to bola súčasť môjho života, pretože celá moja rodina sa vtedy venovala potápaniu, vrátane manželky a detí. Zbierka sa postupne rozrastala a nejaké unikátne kúsky som aj dokúpil,“ priblížil začiatky Ferdinandy s tým, že veľa predmetov získal po Nežnej revolúcii, kedy si potápači začali zháňať modernejšie vybavenie zo západnej Európy a pôvodného sa zbavovali.

Aktuálna výstava, ktorá prezentuje jeho zbierku, je rozčlenená do dvoch celkov. „Jeden je zameraný na československú potápačskú techniku a jej vývoj od 50. rokov do roku 1989. Sú tam dýchacie aparáty, obleky, okuliare, plutvy, skrátka všetko, čo sme ako potápači používali. Druhá časť je venovaná predovšetkým fotoboxom a boxom pre kamery určeným na natáčanie a fotografovanie pod vodu,“ konkretizoval tvorca zbierky.

Peter Ferdinandy sa narodil v roku 1948 v Žiline, od roku 1967 pracoval v Slovenských magnezitových závodoch v Jelšave v okrese Revúca. V roku 1976 sa podieľal na založení klubu športového potápania Vega Lubeník. Inštruktorskou činnosťou sa zaoberal od roku 1979. Venoval sa tiež tréningu plutvového potápania, práci pod vodou a speleopotápaniu. Spolupracoval na vydaní viacerých publikácií o potápaní.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Najkrajším kusom hovädzieho dobytka je kravička Madame
<< predchádzajúci článok
Spisovateľ J. Rezník predstavil Trenčanom osobnosť J. M. Hurbana