Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

26. mája 2016

VIDEO:Židovské komunitné múzeum otvorí výstavu Znovuobjavené dedičstvo



Na snímke Parochet na pamiatku Rachel Löwy na výstave s názvom Znovuobjavené dedičstvo v Židovskom komunitnom múzeu v Bratislave, 26. mája 2016.



Zdieľať
Na snímke Parochet na pamiatku Rachel Löwy na výstave s názvom Znovuobjavené dedičstvo v Židovskom komunitnom múzeu v Bratislave, 26. mája 2016. Foto: TASR - Jakub Kotian
Bratislava 26. mája (TASR) - Židovské komunitné múzeum (ŽKM) sídliace v synagóge na Heydukovej ulici v Bratislave otvára svoju piatu sezónu výstavou Znovuobjavené dedičstvo. Predstavuje doteraz nevystavované historické poklady dokumentujúce históriu bratislavskej židovskej obce, napríklad oponu na svätostánok, ktorá pamätá časy bratislavského rabína Chatama Sofera, židovské rituálne predmety, ktoré pri návšteve Prešporka obdivoval cisár František Jozef, či fragmenty hebrejského pergamenového rukopisu starého viac ako 700 rokov.





"Ľudia si často predstavujú pod pojmom židovské kultúrne dedičstvo zničené synagógy, indiferentné synagogálne predmety, zarastené cintoríny, my sme chceli jeho bohatstvo prezentovať prostredníctvom fotografií, vzácnych rukopisov a príbehov," povedal pre TASR riaditeľ ŽKM Maroš Borský k výstave, ktorá je výsledkom spolupráce múzea s Maďarským židovským múzeom a archívom v Budapešti, Slovenským národným archívom, Univerzitnou knižnicou v Bratislave a Pamiatkovým ústavom SR.

Expozícii s troma desiatkami vzácnych predmetov predchádzal dlhoročný výskum. Kurátorka judaík Jana Švantnerová skúmala obradné textilné predmety, ako napríklad plášte na Tóru či opony na svätostánok so zvitkami Tóry. Hebrejské nápisy na nich pomohli odhaliť ich prepojenie na slávne židovské prešporské rodiny. Aj výskum židovských cintorínov a archívu komunity poskytol dôležité údaje, ktoré umožnili identifikáciu darcov týchto predmetov a ich väzieb na dnes už zničené bratislavské synagógy.

Dodnes zachované bratislavské obradné textílie sa podarilo lokalizovať v zbierke ŽKM, SNM-Múzea židovskej kultúry v Bratislave, Židovskej náboženskej obce v Košiciach, v zbierke Židovského múzea v Prahe, Múzea Izraela v Jeruzaleme či Múzea židovskej histórie v Rusku. "Zozbierané a identifikované synagogálne textílie ilustrujú dejiny obce a vzájomného rodového prepojenia najstarších bratislavských rodín, ktoré koncom 17. a v priebehu 18. storočia pomohli obci etablovať sa natoľko, že neskôr patrila medzi najvýznamnejšie v Uhorsku," vysvetlila Jana Švantnerová.

Fotografie, doklady a ďalšie predmety pripomínajú rabínov, učencov a dôležité udalosti v živote bratislavskej židovskej komunity. Návštevníci múzea môžu obdivovať aj fragment hebrejského rukopisu na pergamene - časť textu z Talmudu z 13.-14. storočia, či fragment rukopisu s modlitbami na Vysoké sviatky z 13. storočia, ktoré boli v stredoveku použité ako väzba kresťanských kníh. Výstava sprístupňuje tiež strieborné predmety na ozdobenie zvitkov Tóry, ktoré sú dielom významného bratislavského zlatníka Frederika Beckera st., či komentáre židovského práva slávneho bratislavského rabína Chatama Sofera.

Výstava je verejnosti prístupná od 27. mája do 9. októbra, okrem židovských sviatkov, každý piatok a nedeľu od 10.00 do 16.00 h.






Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Počet nových žiadostí o podporu v USA minulý týždeň klesol
<< predchádzajúci článok
Andrej Kiska sa stretol so svetovými špičkami v oblasti IT