Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Gala

19. decembra 2014

Viete prečo deti používajú slová MAMA A TATA ako prvé?



Prvé slová dieťatka sú pre rodičov významný okamih. Ako je možné, že všetci drobci na svete povedia ako prvé slovo mama?



Zdieľať
MAMA A TATA: Viete prečo deti používajú tieto slová ako prvé?

 

Oslovovať našich rodičov mama a tata berieme už od narodenia automaticky. Zamysleli ste sa ale nad tým, prečo práve toto sú prvé slová našich detí? A vedeli ste, že podobné slovíčka používajú pre označenie rodičov aj viaceré národy a kultúry po celom svete? Odkiaľ tieto slovíčka pochádzajú a aký majú pre rodičov a deti význam, zisťoval portál todayifoundout.com. 

Mama ako synonymum cumlíka


Prvé používanie anglického slova dad (otec) možno vysledovať v 16. storočí. Slovíčko mom (mama) je mladšie. Používať sa začalo v 19. storočí. Podobne ako u viacerých slov, jazykovedci nevedia, kto tieto slová ako prvý začal používať. Dokonca Oxfordský slovník anglického jazyka pripustil, že nemajú žiadny dôkaz o tom, odkiaľ má slovo „dad“ pôvod. Označenie matky pochádza z oveľa staršieho výrazu "mamma", ktoré v latinčine znamená "prsia" alebo "cumlík". Z tohto slova neskôr vzniklo označenie „mammalia“, v preklade cicavce, na označenie zvierat, ktoré dojčia svoje mláďatá. 

Mama je mama na celom svete


Práve z tohto dôvodu sa podobné varianty slova „mom“ používajú na označenie matky v takmer každom jazyku na svete. Posúďte sami. Ak by ste boli dieťaťom v Holandsku, zavolali by ste na svoju mamu "moeder," v Nemecku majú svoju „mutter“ a v Taliansku sa o decká stará „mamma“ alebo „madre.“ Ak by ste namietali, že podobnosť sa týka len európskych jazykov, poďme ďalej do sveta. Po čínsky sa matka povie „mãma,“ v hindčine nazývajú mamu „mam,“ v starovekom Egypte je to „mut“ a svahilčina má pre výraz matka kuriózne rovnako ako slovenčina výraz mama. 

 


Ako vidíte, výraz mama sa v jazykoch po celom svete vyslovuje so slabikou „ma“ respektíve sa začína na písmeno „m.“ Podobne je to aj s označením otca, aj keď nie v takom rozsahu. Napríklad slovo "papa" sa vyskytuje v niekoľkých jazykoch, vrátane ruštiny, hindčiny, španielčiny a angličtiny. S drobnými odchýlkami sa objavuje aj v nemčine (papi), islandčine (pabbi), švédčine (pappa) a v rade ďalších jazykov naprieč zemeguľou. Podobne v turečtine, gréčtine, malajčine a v niekoľkých ďalších jazykoch volajú ocka slovom „baba". 

Prvé slová dieťaťa musia znamenať mama a tata, čo iné?


Aktuálne teórie vysvetľujú tento fascinujúci jav tým, že prvé slová alebo zvuky svojho dieťaťa si rodičia zosobňujú. Inak povedané, presvedčia sami seba, že dieťa svojim prvotným bľabotaním označuje mamu a otca. Bolo zistené, že deti, bez ohľadu na to, kde sa na svete narodia, prirodzene začínajú vyslovovať rovnaké zvuky alebo slabiky. Prv, než sa dieťa naučí rozprávať, prežíva takzvané predrečové obdobie. To znamená, že kombinuje náhodné kombinácie spoluhlások a samohlások.

Ako je možné, že deti v rôznych kútoch sveta, začínajú vydávať podobné zvuky? Je to preto, že deti pri svojom bľabotaní používajú spoluhlásky ako je B,P,M,D,T v kombinácii s rôznymi samohláskami, pretože sa im najľahšie vyslovujú. Z toho potom vznikajú „slová“ ako „baba,“ „mama,“ „papa,“ „tata,“ „dada.“ Pre maličké deti je totiž zložité povedať zaužívané a spisovné označenie rodičov (Na Slovensku matka a otec) a preto fungujú po celom svete podobné náhrady ako napríklad mama a tata. 

 


Všeobecne až okolo 10. mesiaca deti začínajú rozumieť významu slov. Predrečové obdobie sa potom končí prvým cielene použitým slovom. Spravidla to bývajú slová na označenie jeho blízkych, ako je mama, dedo, baba, ale napríklad aj auto alebo havo. Od tejto chvíle dieťa vedome komunikuje pomocou zmysluplných slov. Vývoj reči sa u detí zavŕši okolo siedmeho roku života.

Mama som hladný


A prečo sa „ma“ alebo „mama“ priraďuje ženám a nie mužom? Zvuk „ma“ totiž súvisí s dojčením. Keď sa dieťa prisaje a začne piť, zvykne vydávať práve takýto zvuk, akýsi nosový šum. Keď je dieťa hladné, automaticky začne vydávať zvuk „ma,“ ako signál, že chce papať. Maminka preňho znamená zdroj potravy. Aj keď nevieme exaktne vysvetliť ako slovo mama vzniklo, vieme povedať, prečo existuje univerzálny trend používania písmena „m“ alebo zvuku „ma“ v rôznych jazykoch.

Nemáme presnú teóriu ani na to, ako vzniklo slovo dad (otec). Pravdepodobne z toho, že po slovíčku mama, deti najčastejšie používajú zhluk slabík dada, tata, papa alebo baba. Z tohto sa v jednotlivých kultúrach zaužívalo „detské“ označenie otca práve variáciou takýchto výrazov. 

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Bratislava plná dobrej hudby s Michalom Davidom aj Slnko Spirit
<< predchádzajúci článok
Dvaja astronauti urobia službu vede - strávia vo vesmíre rok