24hod.sk    Šport    NHL

22. septembra 2005

Višňovský a Demitra pokazili Gretzkému radosť

Seriál prípravných stretnutí pred štartom nového ročníka zámorskej hokejovej NHL pokračoval ďalším poltuctom zápasov.

Bodovo sa v nich presadili aj piati slovenskí hokejisti.  Gretzkého Phoenix prehral s Los Angeles 4:8. Pod úspech Kings sa najvýraznejšie podpísal útočník Pavol Demitra s jedným gólom a troma asistenciami, o jeden bod menej zaznamenal obranca Ľubomír Višňovský (1+2). V druhej dvadsaťminútovke vrátil domácich späť do hry Ladislav Nagy, keď znížil na 2:3 a v záverečnej časti sa „kojotom“ podarilo vyrovnať na 4:4. Desať minút pred koncom sa však počas 13 sekúnd králi vďaka gólom Višňovského a Demitru dostali do rozhodujúceho dvojgólového trháku. Na svojom novom pôsobisku sa bodovo presadil aj útočník Miroslav Šatan, ktorý na ľade strávil takmer 16 minút. Dve asistencie kapitána slovenskej reprezentácie pri góloch Žitnika pomohli NY Islanders k hladkej výhre nad miestnym rivalom Rangers 5:1. Na víťazstve Montrealu 6:1 nad Tampou Bay, za ktorú odohral obranca Vladimír Mihálik 17 minút, sa výrazne podieľal Marcel Hossa, autor víťazného gólu a troch prihrávok. „Cez leto som veľmi tvrdo na sebe pracoval. Toto je najlepšia cesta, ako sa dostať do tímu. Teraz, alebo nikdy. Verím si, musím iba podávať vyrovnané výkony,“ vyhlásil Marcel. Minnesota i bez Mariána Gáboríka dokázala v dueli s Buffalom zmazať trojgólové manko a napokon zvíťaziť 6:3. Slovenský reprezentant opäť nehral pre problémy so slabinami.

Výsledky NHL
Dallas - Edmonton 4:6, Montreal - Tampa Bay 6:1 (za domácich Marcel Hossa 1+3), Minnesota - Buffalo 6:3, Toronto - Boston 5:0, NY Islanders - NY Rangers 5:1 (za domácich Šatan 0+2), Phoenix - LA Kings 4:8 (Nagy 1+0 - Demitra 1+3, Višňovský 1+2).

Zo zákulisia NHL

Chára za prekážkou
Vedenie klubu zámorskej NHL Ottawa Senators a slovenský hokejový obranca Zdeno Chára preskočili jednu vážnu prekážku. Obe strany chcú i naďalej pokračovať v doterajšej spolupráci a budú rokovať o detailoch nového kontraktu. Obe strany súhlasili s pokračovaním rokovaní.  Podobne je na tom aj ďalší bek Wade Redden. Udržanie oboch obrancov v kádri je pre generálneho manažéra Johna Mucklera prioritou číslo jeden.

Desiaty kapitán
Desiatym kapitánom v histórii klubu zámorskej NHL New York Islanders bude v tejto sezóne ruský hokejista Alexej Jašin. „V našom tíme je množstvo lídrov, ktorí by mohli nosiť kapitánske céčko. O to viac ma teší moje vymenovanie,“ vyhlásil Jašin.

Verný Vancouveru
Krídelník Mat Cooke so štatútom obmedzeného voľného hráča podpísal trojročnú zmluvu s klubom Vancouver Canucks za 4,525 milióna dolárov. Dvadsaťsedemročný hokejista odohral za Canucks 53 zápasov s bilanciou 11 gólov a 12 asistencií. Počas šiestich rokov v zámorskej profilige obliekal kanadský hokejista iba dres Vancouveru.